وحید قبادی دانا اعلام کرد در سه روز ابتدایی هفته آینده مهدهای کودک و مراکز توانبخشی در مناطق قرمز و زرد که از سوی دانشگاه علوم پزشکی اعلام خواهد شد، تعطیل خواهند بود.

به گزارش سلام نو، رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه تاکنون هیچ‌مورد مثبتی از ابتلا به کروناویروس در مراکز تحت پوشش این سازمان گزارش نشده است از تعطیلی مهدهای کودک و مراکز توانبخشی در مناطق قرمز و زرد که از سوی دانشگاه علوم پزشکی اعلام می‌شود، در سه روز ابتدایی هفته آینده خبر داد.

وحید قبادی دانا امروز جمعه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برای مقابله با ویروس کرونا و کنترل شیوع و بروز این ویروس، سازمان بهزیستی اقدامات خود را از بهمن ماه آغاز کرد، گفت: این سازمان اولین دستورالعمل و بخشنامه برای مواجهه با ویروس کرونا را در تاریخ پنجم بهمن ماه تهیه و ارسال کرد. تمام تلاش ما این است که از شیوع و بروز این ویروس در سراسر کشور و خصوصا مناطق پرخطر که در وضعیت قرمز و زرد هستند جلوگیری شود. بنابراین مهدهای کودک و مراکز توانبخشی در مناطق قرمز و زرد که از سوی دانشگاه علوم پزشکی اعلام می‌شود، در سه روز ابتدایی هفته آینده تعطیل خواهند بود.

به گفته وی، این تصمیم با هدف قطع زنجیره شیوع و سرایت کرونا ویروس اتخاذ شده و مطابق با دستورات و ابلاغیه ستادملی مبارزه با کرونا خواهد بود. همچنین از تاریخ دوم اسفندماه، کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیردار در ستادمرکزی و تمام ادارات کل سازمان بهزیستی تشکیل شده و روزانه جلساتی را تشکیل می‌دهد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: دستورالعمل‌های ویژه‌ای برای مبارزه با ویروس کرونا برای شیرخوارگاه‌های سراسر کشور و همچنین خانه‌های کودک و بیش از ۶۶۰ مرکز شبه خانواده در سراسر کشور اتخاذ شده است. این دستورالعمل‌ها همچنین به بیش از ۱۵ هزار مهد کودک در سراسر کشور تهیه و ارسال شده است.

به گفته قبادی دانا، برای مراکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان و افراد دارای معلولیت و معلولان ذهنی و جسمی و حرکتی و بیماران روانی مزمن که در بیش از هزار مرکز در سراسر کشور هستند، دستورالعمل‌ها  و ابلاغیه‌هایی تهیه و به آنان ابلاغ شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: جهت اجرای دستورالعمل‌های ابلاغی برخی موارد مانند اختصاص اتاق قرنطینه و بیمار در مراکز نگهداری سالمندان و افراد دارای معلولیت، افراد بیمار دارای اعتیاد و ...  نیاز به بودجه خاصی نداشتیم. با این وجود لغو ملاقات‌ها با این افراد در این مراکز در دستورالعمل‌ها آمده است. همچنین از تاریخ دوم اسفند تمام مرخصی‌های مدیران سازمان بهزیستی و همایش‌ها و نشست‌ها و ... تا پایان اسفند لغو شده است.

قبادی دانا با اشاره به اینکه جلسات آموزشی برای مدیران و کارشناسان در سراسر کشور برگزار شده است، اظهار داشت: کارشناسان خیریه‌ها و مراکز همکار با بهزیستی همچنین فایل‌های آموزشی ارسال شد. ادارات بهزیستی استان‌ها و شهرستان‌ها باید مفاد بخشنامه‌ها را اجرا کنند.

وی با اشاره به اجرای دستورالعمل‌ها برای تهیه لوازم بهداشتی وموادضدعفونی کننده همچون ماسک و ... توضیح داد: مبلغ ۱۴ میلیارد ریال برای مراکز شبانه‌روزی نگهداری سالمندان، بیماران روانی مزمن، معلولان جسمی و حرکتی و ذهنی اختصاص داده شده و با سرانه ۳۰ هزارتومان برای هر نفر به حساب مراکز واریز شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: همچنین برای ۱۱۵۰ مرکز اقامتی معتادین، مراکز خانه امن، خانه های سلامت و کودکان خیابانی، مراکز شبه خانواده و نگهداری فرزندان هم  مجموعا ۱۴ میلیارد ریال اختصاص داده شده است‌ که در هفته آتی واریز خواهد شد.

به گفته قبادی دانا، در مجموع ۲۸ میلیارد ریال برای تهیه لوازم بهداشتی، موادضدعفونی کننده، ماسک و ... جهت پیشگیری از شیوع کروناویروس به مراکز نگهداری  بهزیستی در سراسر کشور اعتبار تخصیص داده شده است. البته ما در ارتباط با تهیه وسایل و تجهیزات و مواد لازم دچار مشکل هستیم که امیدواریم با مدیریت صحیح که از سوی وزارت بهداشت در جریان است این وسایل در اختیار مراکز بهزیستی قرار بگیرد.

وی افزود: سامانه‌ای برای ثبت بیماران مشکوک به کرونا و کرونا مثبت در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی اختصاص داده شده است و تاکنون چند مورد مشکوک را در مراکز بهزیستی قم، فارس، خراسان رضوی و تهران داشته ایم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: موارد مشکوک در استان‌های ذکر شده مورد بررسی قرار گرفتند و تاکنون هیچ مورد مثبتی برای تست کرونا در مراکز نگهداری شبانه روزی گزارش نشده است.

قبادی دانا با بیان اینکه آمادگی‌های لازم در این خصوص وجود دارد، اظهار کرد: دستور العمل‌های لازم‌ ارسال شده تا در صورت مشاهده موارد مشکوک، چه اقداماتی باید انجام‌شود. در صورت مثبت شدن تست کرونا برای یکی از افراد حاضر در مراکز نیز مشخص شده است که چه اقداماتی باید صورت گیرد.

/ایسنا

کد خبرنگار: ۱
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

اخبار عجیب

آخرین اخبار

لینک‌های مفید