دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در بیانیه ای ضمن محکوم کردن سوزاندن کتاب پزشکی توسط یک روحانی، خواستار برخورد مراجع مرتبط شد.

به گزارش سلام نو، در پی انتشار فایل ویدئویی به آتش کشیدن کتاب مرجع علم پزشکی روز دنیا، دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در بیانیه‌ای، این اقدام را محکوم کرد و خواستار برخورد مراجع مرتبط با عوامل انجام آن شد.

در متن بیانیه دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت آمده است:« به آتش کشیدن یکی از کتب مرجع علم پزشکی روز دنیا توسط یکی از مدعیان در کشور، عملی به‌ دور از خرد جمعی است که فارغ از لطمه به فرهنگ غنی ایرانی، ارتکاب آن توسط فردی در لباس روحانیت، باورها و اعتقادات دینی مردم را زیر سوال می‌برد. اسلام دینی است اهل تعامل علمی و مباحثه در چهارچوب عقل. این فرهنگ غنی که موجب به‌وجود آمدن تمدن درخشان اسلامی در گذشته بوده است، امر به گفت‌وگوی علمی در چهارچوب اخلاق می‌کند. سیره معصومین علیهم‌السلام و علما و بزرگان علمی در گذشته همیشه بر شنیدن اقوال مختلف و انتخاب احسن دلالت داشته است؛ لذا این اقدام عجیب و عوام‌فریبانه نشان از یک مسیر انحرافی در حرکت ملت ایران در رسیدن به تمدن نوین اسلامی است.

در فضای گفتمان علمی، تمامی رویکردهای موجود حق بیان نظرات خود به‌صورت آزادانه و به دور از تعصب را دارند، اما انجام چنین کارهایی باعث تضعیف جریان‌های نوین فکری توسط افراد ذی‌صلاح می‌شود، به گونه‌ای که دیگر جایی برای سخن موجه نو در فضای درمانی کشور باقی نمی‌ماند.

دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، ضمن ناپسند و نابخردانه خواندن این اقدام و درخواست از مراجع مرتبط برای برخورد با عوامل انجام آن، بیان می‌دارد، اقبال عمومی به بهره‌گیری از خدمات طب سنتی در سطح جامعه رو به افزایش بوده و لازم است این تقاضا بر اساس اسناد بالادستی موجود، به‌ویژه بند دوازدهم سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت، با توسعه و نهادینه کردن طب سنتی به تولیت وزارت بهداشت و تقویت جریان‌های علمی این مکتب درمانی، پاسخ داده شود.

شکوفایی و نمو طب سنتی محقق نشده است، مگر با داد و ستد علمی در مجامع دانشگاهی، و ادغام آن در نظام سلامت نیز محقق نمی‌شود، مگر با همراهی تمامی دست‌اندرکاران و سیاستگذاران حوزه سلامت کشور. امیدواریم به‌زودی شاهد تحقق این مهم باشیم.»

/ایسنا

کد خبرنگار: ۱
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

اخبار عجیب

آخرین اخبار

لینک‌های مفید