دولت نیوزیلند از رییس جمهور ترکیه به خاطر انتشار مکرر صحنه های تیراندازی در مسجد این کشور در کمپین انتخاباتی‌اش انتقاد کرد.

به گزارش سلام نو، وینستون پترز، وزیرخارجه نیوزیلند گفت: این اقدام می‌تواند زندگی نیوزیلندی هایی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند را به خطر اندازد.

چند روز گذشته، اردوغان در یک کمپین انتخاباتی با اشاره به مانیفست مهاجم حملات اخیر در نیوزیلند و مطرح شدن برخی تهدیدها علیه مردم مسلمان ترکیه اعلام کرد: آنها از ۱۶ هزار ۵۰۰ کیلومتر آن طرفتر، از نیوزیلند ما را تهدید می کنند. این اقدام تنها توسط یک نفر انجام نگرفته است بلکه یک اقدام سازمان یافته است.

بر اساس این مانیفست ، مهاجم حملات اخیر اعلام کرده است که می خواهد ترکها را از منطقه اروپایی ترکیه بیرون کند.

اردوغان تاکید کرد: ما از ۱۰۰۰ سال گذشته در اینجا بوده‌ایم و خواهیم بود.

پس از انتشار ویدئوی تیراندازی به نمازگزاران توسط مهاجم، دولت نیوزیلند از فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی درخواست کرد که این ویدئو را پاک کنند، بر همین اساس از اردوغان انتقاد کرده و گفته‌اند که چگونه رهبر یک کشور در ملاءعام این ویدئو را پخش می‌کند و فکر می کند که  برای پخش در ملاءعام مناسب است.

وزیر خارجه نیوزیلند گفت: هرگونه مساله‌ای که نیوزیلند را به شکل نامناسبی نشان دهد، می تواند آینده و امنیت شهروندان این کشور را در خارج از کشور به خطر اندازد و این کاملا غیر منصفانه است. ما با کشور های دیگر از جمله ترکیه گفتگو کرده‌ایم که نباید نیوزیلند را بد جلوه دهند.

به تازگی معاون اردوغان و وزیر خارجه ترکیه در راس هیاتی بعد از حملات اخیر برای ابراز همدردی با مسلمانان به این کشور سفر کرده و با مقامات نیوزیلند دیدار و گفتگو کردند./ایسنا

کد خبرنگار: ۱
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

اخبار عجیب

آخرین اخبار

لینک‌های مفید

*** ***