اصفهان

458375

 • لنگان چشمه‌ای با آبدهی بالغ بر سه هزار لیتر در ثانیه

  لنگان چشمه‌ای با آبدهی بالغ بر سه هزار لیتر در ثانیه

  آب این چشمه از زیر تخته ‌سنگ‌ های بزرگ با فشار زیاد خارج می ‌شود که قسمتی از آن با استفاده از سه ایستگاه پمپاژ از طریق خط لولهٔ چهارده کیلومتری، آب آشامیدنی فریدون ‌شهر و روستاهای مجاور را تأمین می‌کند. این چشمه و محدودهٔ آن یکی از مهمترین تفرجگاه‌های مردم منطقه‌است.

 • با امامزاده عبدالله نطنز بیشتر آشنا شوید

  با امامزاده عبدالله نطنز بیشتر آشنا شوید

  بقعه این امامزاده نیز بر فراز تپه ای بلند و در بین انبوهی از درختان بلند بید و چنار و باغ‌های سبز و خرم قرار گرفته، عبور جوی آب از قنات واقع در ضلع جنوبی و وجود استخر درمسیر این جوی در قسمت شرقی امامزاده، آرامش و زیبایی را به این فضا بخشیده است.

 • معرفی کاروانسرای کوهاب نطنز

  معرفی کاروانسرای کوهاب نطنز

  این مکان در اصل کاروانسرا بوده که در نزد مردم منطقه به قلعه معروف شده و این کاروانسرا هنوز اسکلت اصلی خود را حفظ کرده و تا ابتدای دوره پهلوی مورد استفاده کاروانیان قرار گرفته است. موقعیت فوق‌العاده جغرافیایی این کاروانسرا از جمله قرارگرفتن در کنار باغات و چشمه آب بزرگ در جلو آن و قرار گرفتن در عرض جغرافیایی گنبد باز از ویژگی‌ های منحصر به فرد آن است.

 • آیا به محله افوشته نطنز سفر کرده‌اید؟

  آیا به محله افوشته نطنز سفر کرده‌اید؟

  افوشته دارای پنج محله است: محله بالا، محله باغباد، محله سادات یا میرسید، محله دیزآب، محله پایین. بیشتر آثار افوشته توسط شخصی به نام سید واقف در قرن نهم ساخته شده است. این محله تاریخی و زیبا، تاریخی عظیم و منحصر به فرد را با خود یدک می‌کشد که نشان دهنده آن است که این محله آرام و ساکت، روزگاری منطقه ‌ای بزرگ و مهم بوده است.

 • آشنایی با تاج‌آباد عمارتی کهن در نطنز

  آشنایی با تاج‌آباد عمارتی کهن در نطنز

  از مهمترین ویژگی های معماری و نمای داخلی این بنا، وجود نقاشی های گل و بوته عصر صفویه بر سقف و دیواره های آن است که شباهت زیادی با نقش های کاخ عالی قاپو اصفهان و شباهت هایی نیز به باغ شاهزاده کرمان دارد. همچنین آبراهه ای از هشتی درب باغ تا داخل کاخ وجود داشته است که تداعی گر آبراهه باغ فین کاشان است.

 • از آتشکده نطنز چه می‌دانید؟

  از آتشکده نطنز چه می‌دانید؟

  مصالح به کار رفته در این بنا از قلوه سنگ رودخانه ای و ملات گچ و خاک می باشد. برای کلاف کشی تاق ها الوار چوبی به کار رفته و از اندود گچ و کاهگل در پوشش بنا استفاده گردیده است. آثار موریانه حاکی از حمله آنها به الوارها بود که با از میان رفتن الوارها، بر اثر تکان ناشی از زلزله گنبد تخریب شده بود.

 • با کوه گنبد باز نطنز بیشتر آشنا شوید

  با کوه گنبد باز نطنز بیشتر آشنا شوید

  گنبد باز از شاهکارهای هنر معماری ایران از دوران صفویه است، گنبد آجری، طاق نماها و ستون ها بر پایه سنگی بنا شده، در ساخت این بنای ظریف در محوطه محدود آن از آجر و ملات گچ و با رعایت اصول مهندسی معماری و سازه استفاده شده است.

 • دهکده گردشگری رایان مقصدی مناسب برای گردشگری

  دهکده گردشگری رایان مقصدی مناسب برای گردشگری

  دهکده رایان شامل بیست ویلای اقامتی، دریاچه مصنوعی با امکان قایق سواری، پل معلق، تفریحاتی همچون زیپ لاین و اسب سواری است. کافی شاپ و رستوران، آلاچیق، پارکینگ اختصاصی دهکده گردشگری رایان، سرویس بهداشتی تمیز معمولی و فرنگی دهکده از دیگر امکانات این دهکده است.

 • قلعه وشتاق یکی از بزرگترین پایگاه‌های اسماعیلیان

  قلعه وشتاق یکی از بزرگترین پایگاه‌های اسماعیلیان

  قلعه وشاق برفراز یکی از ارتفاعات مشرف به روستای "اوره" قرار دارد و موقعیت آن طوری است که دسترسی به بنای اصلی قلعه به سادگی میسر نیست. براساس شواهد و اسناد موجود، قلعه وشاق و بناهای پائین قلعه که به دره ای موسوم به "روباه" ختم می شود، در سده هشتم هجری از اماکن معمور و مسکون بوده است.

 • از قلعه روستای قورتان اصفهان چه می‌دانید؟

  از قلعه روستای قورتان اصفهان چه می‌دانید؟

  قورتان (به معنای اسلحه خانه) می ‌باشد. همچنین به علت وجود گورخر فراوان در این منطقه این روستا گورتان نام گرفته است.قدمت روستا به دوران باستان و قدمت قلعه به دوره دیلمیان بر می‌گردد.

 • آیا از مسجد جامع ورزنه دیدن کرده‌اید؟

  آیا از مسجد جامع ورزنه دیدن کرده‌اید؟

  این مسجد توسط محمود بن مظفر ورزنه ای، ملقب به عماد و با استادی معمار، حیدر بن بنا اصفهانی ساخته شده است.براساس کتیبه سردر، بانی مسجد جامع ورزنه محمود بن مظفر ورزنه ای، ملقب به عماد، بوده است. وی از رجال مشهور ورزنه در زمان شاهرخ تیموری بوده و نام او در کتیبه شبستان بیت الشتای مسجد جامع اصفهان نیز آمده است.

 • معرفی خانه مارتاپیترز اثری تاریخی در اصفهان

  معرفی خانه مارتاپیترز اثری تاریخی در اصفهان

  خانه مارتاپیترز در سال ۱۳۵۳ توسط سازمان حفاظت آثار باستانی به شماره ۹۹۰ به ثبت فهرست آثار تاریخی کشور رسید. در سال ۱۳۵۷ نیز به دانشگاه هنر  فارابی تحویل داده شد و از همان زمان کار مرمت و بازسازی به طور جدی در آن صورت گرفته است که در حال حاضر ساختمان مرکزی دانشگاه در این مکان قرار دارد.

 • از مسجد جامع شهرضا چه می‌دانید؟

  از مسجد جامع شهرضا چه می‌دانید؟

  این مسجد گنبدی با ارتفاع ۱۰ متر و مناره ای با بلندای ۱۵ متر دارد و سبک معماری این بنا از نوع ضربی است که در ساخت آن از آجر ساده استفاده شده است. این بنا شبستانی بزرگ، محرابی نقاشی شده و منبری سنگی دارد و تاریخ بنای آن بر اساس لوحی که در سال ۷۳۹ نگاشته شده، به قرن هشتم هجری بر می‌گردد.

 • اتفاق هولناک در اصفهان / خودکشی مرد ۴۰ ساله پس از کشتن ۴ عضو خانواده‌اش

  اتفاق هولناک در اصفهان / خودکشی مرد ۴۰ ساله پس از کشتن ۴ عضو خانواده‌اش

  قاتل ۴۰ ساله پس از قتل چهار عضو خانواده و شلیک به برادر و مجروح کردن دختر ۶ ساله‌اش، اقدام به خودکشی کرد.

 • آشنایی با بلاباد کاروانسرایی تاریخی در اصفهان

  آشنایی با بلاباد کاروانسرایی تاریخی در اصفهان

  این کاروانسرا ۲۰۰۰ متر مربع مساحت و ۲۶ حجره دارد و در زمان صفویه ساخته شده است. این بنا چهار ایوانی با حیاط مرکزی و دارای برج دیده بانی  در چهار گوشه است. کاروانسرا در نمای بیرونی دارای ده صفه جهت استراحت مسافران می‌باشد.

 • قلعه محمدیه مقصدی مناسب برای گردشگری در اصفهان

  قلعه محمدیه مقصدی مناسب برای گردشگری در اصفهان

  این قلعه بر روی کوه قلعه محمدیه ساخته شده و براساس نوع مصالح به کار رفته و طرز ساخت این بنای تاریخی، احتمالاً متعلق به قبل از اسلام می باشد چرا که ساختار اولیه محله محمدیه نیز به عنوان یکی از قدیمی ترین محلات این شهرستان بیشتر متعلق به قبل از اسلام بوده و از اولین بناهای ساخته شده در هر محل استحکامات دفاعی آن محل می‌باشد.

 • از یخچال‌های نایین چه می‌دانید؟

  از یخچال‌های نایین چه می‌دانید؟

  یخچال‌های تاریخی از یک مخزن عمیق به عمق تقریباً ده متر یا بیشتر، یک گنبد مخروطی بزرگ بر روی مخزن و نیز حصاری بلند با نظمی خاص گراگرد آن که وظیفه سایه انداختن روی گنبد را داشته تشکیل شده است.

 • آشنایی با رباط انارک بنایی تاریخی در اصفهان

  آشنایی با رباط انارک بنایی تاریخی در اصفهان

  رباط انارک در ابتدای خیابان فرهنگ، روبروی برج «حاج عبدالرحیم» به همت (حاج محمد علی حاج حیدر) متجاوز از یک قرن پیش، به طول ۴۸ متر و پهنای ۳۶ متر، بنا گردیده است. استفاده از امکانات این رباط در گذشته، برای همه کاروانیان اعم از بیگانه و آشنا رایگان بوده است.

 • با کویر سیاه کوه معروف به کویر ریگ زرین بیشتر آشنا شوید

  با کویر سیاه کوه معروف به کویر ریگ زرین بیشتر آشنا شوید

  کویر سیاه کوه توسط ارتفاعاتی از میانه به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. نام جغرافیایی این کویر سیاه کوه است که به دلیل استقرار کمپ ریگ زرین، با این نام نیز شناخته شده است.

 • چهارطاقی روستایی تاریخی در اصفهان

  چهارطاقی روستایی تاریخی در اصفهان

  قدمت این روستا در چهارطاقی باشکوه ساسانی کوه‌ شیر نهفته، قلعه کوه ‌شیر راز حاکمان قدیمی منطقه را دل خود پنهان کرده، مزرعه زرشک نمونه یک مزرعه اختصاصی در قدیم را به رخ می‌ کشد، غار اژدها کوه ‌شیر نوری در قلب تاریکی و بهشتی برای عاشقان ماجراجو است.

 • معدن نخلک اصفهان نخستین موزه معادن ایران

  معدن نخلک اصفهان نخستین موزه معادن ایران

  سرب از این معدن از زمان‌ های باستان و در دوره‌ های متعدد و حتی در شکل‌ های مختلف برداشت می ‌شد و تأیید این ادعا را می ‌توان ابزارهای چوبی و آهنی و توبره‌ های چرمی دانست که در بیش از ۲۵۰ کارگاه قدیمی این معدن پیدا شده است.

 • از مسجد جامع بافران چه می‌دانید؟

  از مسجد جامع بافران چه می‌دانید؟

  بنای اصلی مسجد براساس شواهد موجود احتمالا´مربوط به قرن چهارم تا ششم هجری قمری می باشد. مناره مدور خشتی آن در دوران سلجوقی بنا شده و تنها تاریخ موجود در بنا متعلق به سده نهصد هجری قمری است. این مسجد تقریباً در مرکز بافت قدیم شهر و براساس الگوی مساجد چهارایوانی بنا گردیده است.

 • کویر ریگ جن مقصدی مناسب برای گردشگری

  کویر ریگ جن مقصدی مناسب برای گردشگری

  منطقه‌ای کویری و پر از تپه های ماسه ای که در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال چوپانان و انارک و غرب جندق، یعنی در کویر مرکزی ایران قرار دارد. به دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه یا چاه آب، در گذشته های دور، محل عبور کاروان نبوده و فقط در سال‌های اخیر، چند گروه از محققان و سیاحان به آن منطقه رفته‌اند.

 • رستم بافران قلعه‌ای دیدنی در نایین

  رستم بافران قلعه‌ای دیدنی در نایین

  این قلعه با نمای زیبای خود به وسیله پنج برج بر فراز یک تپۀ مرتفع پنجه انداخته و سایه روشن دیوار چینه ای آن صلابت و بلندی خاصی به انسان القا میکند. به نظر می رسد مانند بیشتر قلعه های نظامی پیرامون قلعه را خندقی احاطه میکرده و هر زمان که لازم بوده آب به این خندق روانه می کردند، واحتمالاً مانند بیشتر قلعه ها در ساخت بنای آن از خاک حاصل از خاکبرداری خندق استفاده شده است.

 • معرفی موغار روستایی با قدمت بیش از ۲۵۰۰ سال

  معرفی موغار روستایی با قدمت بیش از ۲۵۰۰ سال

  موغار از دو کلمه "مغ" و "آر" تشکیل شده، در اصل اسم آن "مغ آر" بوده که به مرور زمان موغار تلفظ شده است. مُغ در اصل مُک بوده و به معنی پیشوای زردشتی و مرد روحانی زردشتی است.

 • آشنایی با مون تنها قنات دوطبقه جهانی

  آشنایی با مون تنها قنات دوطبقه جهانی

  کاریز یا قنات یا کهریز به کانالی که در زیر زمین کنده شده تا آب از آن جریان یابد می‌گویند.این قنات در محله مون اردستان واقع شده است و آب آشامیدنی این منطقه را نیز تامین می‌کند.

 • دق‌سرخ کویری دیدنی در اردستان

  دق‌سرخ کویری دیدنی در اردستان

  یک لایه نمک با ضخامت متغیّر که از آب اشباع شده در سطح آن قرار دارد و به دلیل ‌آبدار بودن فاقد هر نوع شکل چشمگیری است. در حالی که حاشیه این کویرکاملاً تحتِ تأثیر میزان رطوبت و آبداری کویر و فرسایش ناشی از اثر باد است.

 • اسفرجان روستایی خوش‌ آب و هوا در اصفهان

  اسفرجان روستایی خوش‌ آب و هوا در اصفهان

  آلبالو، هلو، گردو، شیره انگور و کشمش، جوز قند، ترش گردو، هسته شور، زردآلو، برگه زردآلو و گیوه از سوغات و محصولات این روستا هستند.در استان اصفهان بعنوان منطقه خوش آب و هوا مطرح است.

 • زرچشمه هونجان روستایی ییلاقی در اصفهان

  زرچشمه هونجان روستایی ییلاقی در اصفهان

  روستای هونجان در منطقه کوهستانی قرار دارد و دارای زمستان بسیار سرد و تابستان خنک است، شغل بیشتر مردم کشاورزی است، این روستا دارای مناطق تفریحی بسیار زیادی است. اگر از شهر شهرضا به سمت جنوب پیش برویم، به تفرجگاهی محصور در کوه‌ های زاگرس می‌ رسیم که منظره درختان سر به فلک کشیده و آب گوارای چشمه آن بهشت موعود را پیش چشمان شما تداعی می‌کند.

 • امام جمعه اصفهان: اگر سر و صدا کنید، آبروی کشور را برده‌اید / مغازه ها پر است مسئولانی که نمیگذارند مغازه‌ها خالی شود

  امام جمعه اصفهان: اگر سر و صدا کنید، آبروی کشور را برده‌اید / مغازه ها پر است مسئولانی که نمیگذارند مغازه‌ها خالی شود

  طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان تصریح کرد: مردم بدانید مغازه ها پر است مسئولان نمیگذارند مغازه‌ها خالی شود؛ صبر کنید تا تنش بخوابد، اگر سر و صدا کنید، آبروی کشور را برده‌اید.