شیروان دره یکی از جاذبه‌های طبیعی و درخشان اردبیل محسوب می‌شود، همراه باشید و درباره شیروان دره؛ جاذبه‌ی تماشایی اردبیل بدانید.

شیروان دره؛ جاذبه‌ی تماشایی اردبیل

سلام نو _ سرویس گردشگری: این دره از قسمت جنوب به دامنه شمالی ساوالان (هرم) از شرق به جاده لاهرود - شابیل، از غرب به هوشنگ میدانی و از شمال به زمین‌های روستای قلچقلو منتهی می‌شود. این پارک طبیعی به عنوان دومین ژنو پارک خاورمیانه مراحل ثبت خود را در سازمان یونسکو سپری می‌کند این منطقه دارای ویژگی‌های منحصر به فرد جغرافیایی حیات گیاهی و جانوری می‌باشد. این زیستگاه محل زندگی دائمی وحوش متعددی چون خوک، روباه، گرگ، قوچ، میش ایغور، خرس قهوه‌ای ساوالان، کبک، قمری و تعدادی پرندگان مهاجر می‌باشد.

شیروان دره کجاست؟

سبلان، یا به قول اردبیلی ها ساوالان، مثل همیشه تاریخ سرپاست، زیبا، جذاب، سرسبز و همچنان دلفریب. حالا در نزدیکی لاهرود در در ۵۱ کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر، به دره ای می رسیم که محلی ها شیروان درسی می نامند و به صورت دره ای طویل و عریض با دیواره های سنگی تندیس وش به شکل پیکره های انسانی واقع شده است و محل نبرد و کشته شدن شیخ حیدر صفوی در جنگ با شیروان شاه میباشد.

شیروان دره؛ جاذبه‌ی تماشایی اردبیل

شیروان دره‌ سی (دره شیروان) یکی از یازده زیستگاه وحشی است که که در منطقه ساوالان واقع شده ‌است. شیروان دره‌ سی حدودا در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر و در نزدیکی لاهرود قرار دارد، ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۰ متر و مساحت آن را ۷۵ کیلومتر مربع تخمین زده‌اند. شیروان دره سی دره عمیق و عریض است که بریدگی‌های دیواره‌های صخره‌ای، چشم‌انداز ویژه‌ای به این منطقه بخشیده ‌است وسنگها در آن به صورت تندیس‌هایی دیده می‌شوند که انسان فکر می‌کند هرکدام به دست هنرمندی با ذوق تراشیده شده‌است.

جاذبه های گردشگری نزدیک به شیروان دره

بریدگی دیواره‌ های صخره‌ ای، چشم انداز ویژه‌ ای به این منطقه بخشیده ‌است و سنگها در آن به صورت تندیس هایی دیده می‌ شوند که انسان فکر می‌ کند هرکدام به دست هنرمندی با ذوق تراشیده شده ‌است. این دره از قسمت جنوب به دامنه شمالی سبلان (هرم) از شرق به جاده لاهرود ـ شابیل، از غرب به هوشنگ میدانی و از شمال به زمین های روستای قلچقلو منتهی می‌ شود. همچنین این دره دارای صخره ها و غارهای دیدنی است.

شیروان دره؛ جاذبه‌ی تماشایی اردبیل

محل اصلی ورود به دره در ۵ کیلومتری پائین آبگرم معدنی شابیل قرار دارد و برای ورود به آن باید از کنار آبشاری با ارتفاع ۴۰ متر به سمت پائین صخره نوردی کرد. آبشارهای دوقلوی شیروان دره سی در نوع خود بی نظیر هستند.شیروان دره سی بر اثر فرسایش خاک در طول چندین هزار سال تشکیل شده و خاک ماسه ای آن مستعد رانش و ریزش بوده و همه ساله بر اثر بارندگی مقداری از آن توسط سیلاب شسته شده و دره عمیق تر می شود.

شیروان دره سی در ابتدای مسیر باریک و عرض آن در حدود ۲۰ الی ۳۰ متر و دیواره های دو طرف دره با شیب ۹۰ درجه و با ارتفاع حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ متر می باشد ولی به تدریج که به سمت لاهرود حرکت می کنیم دره عریض تر و ارتفاع دیوارها نیز کاهش پیدا می کند. فقط دو راه نسبتا مناسب جهت ورود به دره وجود دارد اولی از نزدیکی آبگرم شابیل و دومی بعد از سه راهی روستای داش کسن.

اگر از بغل ساختمان آبگرم شابیل عبور کنید، وارد دشت وسیعی میشوید، پس از آن دره بسیار عمیق با دیواره های تیز و هولناک شیروان دره سی مقابلتان ظاهر میشود. راه ورود به دره از این قسمت، که سرآغاز آبشار زیبائی است، باید با طناب طی شود، چون مسیر لغزنده بوده و باید از شیب ۸۰ درجه آبشار پائین بروید و در پائین دره به آبشارهای دوقلو برسید.

نادر باخان (ندیر باخان) قسمتی از صخره های این دره معروف می باشد که به دره نادر باخان هم معروف است. چون نادر شاه قبل از تاجگذاری در دشت مغان سَری به این دره هولناک زده به این نام نامیده شده است. بالاتر از این دره، دشتی صاف وجود دارد که به هوشنگ میدانی یا میدان اشک (اشک میدانی) معروف است و مکان جنگ اشکانیان و رومیان بوده است. علاوه بر این در نزدیکی نادرباخان دو دریاچه به نامهای آت گؤلی و جیران گؤلی قرار دارند که زیبایی خاصی به طبیعت این منطقه بخشیده اند.

شیروان دره؛ جاذبه‌ی تماشایی اردبیل

به طوی که ترکیب یکی از این دریاچه ها با صخره های سر به فلک کشیده شیروان دره سی و ساوالان سربلند در یک نظر، هر بیننده ای را شیفته و واله می سازد. همچنین دریاچه آت گؤلی محلی برای پرورش انواع ماهیان سردآبی می باشد که گاها جشنواره ماهی گیری نیز به همت مسئولان در این منطقه برگزار می گردد.

آت گولی

آن چه که در شیروان دره سی و در دامنه های سبلان دلبری می کند دریاچه دلفریبی است که آت گولی نامیده می شود. آت گولی در ترکیب با صخره های دره و غرور نمایان سبلان، تصویر بی بدیلی است که حالا حالاها نظیرش را نخواهید دید. علاوه بر آت گولی، آبگیر جیران گولی نیز همانند نگینی در شیروان درسی قابل دسترسی است. شیروان دره سی در تمام فصول سال بی نهایت زیبا و دلفریب است چه در تابستان با نوای دل انگیز آبشارها و چشمه ها و چه در زمستان با تابلویی از قندیل هایش.

روستای موئیل

حالا اگر از خوی به سمت چالدران حرکت کنید و از جاده زرآباد عبور کنید به روستای موئیل درست در پانزده کیلومتری مشکین شهر می رسید.

شیروان دره؛ جاذبه‌ی تماشایی اردبیل

قبل از موئیل گرم ترین چشمه آب معدنی دنیا یعنی قینرجه قرار دارد . اگر هم سری به روستای موئیل بزنید با چشمه های آب گرمش شما را متحیر خواهد کرد و قطعا مجابتان می کند تا در آب های گرم و معدنی اش تنی به آب بزنید.

بهترین زمان سفر به شیروان دره

در معیت سبلان در تابستان هوا معتدل و کوهستانی است و البته که در زمستان شیروان دره سی سر تا پا قندیل بسته و سرد و یخ زده است. در ورودی دره اگر از آبشار چهل متری مسیرتان که چشم ها را خیره می کند عبور کنید با کمی صخره نوردی آن هم از نوع متوسطش به چشمه شابیل می رسید. آبشار دوقلوی شیروان دره، همه ساله در بهار و تابستان تولدش را جشن می گیرد و زیبایی بی نهایتش را پیشکش دشت می نماید. این دو آبشار زیبا در زمستان کاملا یخ بسته و تصویر قندیل بسته شان کمی از معجزه ندارد.

بهترین زمان سفر به این منطقه فصل بهار و تابستان است.

شیروان دره؛ جاذبه‌ی تماشایی اردبیل

مسیر های دسترسی به شیروان دره

آدرس: اردبیل، ۵۱ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر، نزدیکی لاهرود٬ ورودی اصلی به دره ۵ کیلومتری پائین آبگرم معدنی شابیل

بنظر میرسد تنها راه موجود برای خارج شدن از دره یکی از دیواره ها با شیب نسبتا ملایم است که باید از آن بالا روید تا به جاده لاهرود – شابیل برسید که حدود ۵ کیلومتر تا سه راهی روستای داش کسن فاصله دارد.

منبع: راهنما سفر

کد خبرنگار: ۲۶
۳دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • Savalan IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۵
  3 0
  ممنون بابت معرفی جاذبه ی گردشگری شهر ما اما خوی و چالدران در استان آذربایجان غربی واقع شده و شیروان دره و روستای موئیل در مشگین شهر استان اردبیل
 • اردبیللی IR ۰۳:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
  1 0
  همه جای آذربایجان زیباست بخصوص اطراف کوه سبلان
 • ایرج IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۵
  0 0
  تو دهه ۷۰رفتم زیبا بود

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید