پیش از این قرار بود تعداد تعطیلات آخر هفته به دو روز افزایش یابد با این وجود اختلافاتی در مورد تعطیلی پنج شنبه ها و یا شنبه ها وجود دارد.

تعطیلی روز شنبه؟ / تغییر تعطیلات کشور

به گزارش سلام نو به نقل از رصد ورزشی، تعطیلی شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌ها روی میز برگشت . اخیرا دولت لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری (تغییر ساعت کاری و تعطیلی پنجشنبه) را به مجلس ارسال کرده است. بر اساس سخنان، ولی اسماعیلی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، این طرح پیشنهاد می‌کند؛ پنجشنبه‌ها به‌صورت سراسری در تمام کشور تعطیل باشد. همزمان با این طرح، جمعی از نمایندگان طرحی را تدوین کرده‌اند که بر اساس آن تعطیلی شنبه‌ها به جای پنج‌شنبه‌ها جدی تر شد

لایحه دولت برای افزایش تعطیلات آخر هفته به دو روز، پنجم آذرماه سال گذشته به مجلس ارسال و به کمیسیون اجتماعی مجلس ارجاع شده بود. با وجود این که افزایش تعطیلات آخر هفته در مجلس موافقان زیادی دارد، با این وجود همچنان درباره انتخاب روزهای تعطیل بین نمایندگان مجلس اختلاف‌نظرهایی وجود دارد.

طرفداران و مخالفان تعطیلی شنبه‌ها چه می‌گویند؟

ساماندهی تعطیلات موضوعی است که از زمان مجلس ششم تا کنون مطرح بوده، ولی به دلایل گوناگون، هنوز تعیین تکلیف نشده است. تعطیلات نوروزی، تغییر برخی تعطیلات مذهبی و موارد مشابه، موضوعاتی است که در قالب طرح‌های مختلف، بارها در «بهارستان» به بحث گذاشته شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

در این بین، موضوع تعطیلی شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌ها از موضوعاتی است که اخیرا به شدت بین نمایندگان مجلس داغ شده است. این موضوع در ادوار گذشته مجلس نیز طرح و واکنش‌های مختلف را به همراه داشته بود. برخی از دریچه مخالفت با آن بر آمده و برخی دیگر از دریچه دفاع. در جبهه مخالفان، برخی نمایندگان مجلس دوم دلیل مخالفت خود با تعطیلی شنبه‌ها را تکریم «غرب‌گرایی» معرفی می‌کردند. برای نمونه حمد سالک، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم باور داشت که تعطیلی شنبه، نوعی تقلید از غرب است و آنچه برای ما مهم است اینکه مجموعه ارزش‌های کشور باید به حد کافی مورد احترام باشند. نصرالله پژمان فر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم نیز معتقد بود: «تعطیلی روز شنبه، تعطیلی نیست که مسلمانان روی آن اتفاق نظر داشته باشند، چون این بار منفی در کشورهای اسلامی دارد.»

بر خلاف سلف خود، به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس یازدهم به تعطیلی شنبه‌ها رویکردی مثبت‌تر دارند. موافقان تعطیلی شنبه‌ها معتقدند این کار به کاهش مصرف انرژی و افزایش تبادل ارتباط بین‌المللی کمک می‌کند. برای نمونه محسن پیرهادی نماینده مردم تهران در مجلس می‌گوید: «تعطیلی شنبه‌ها به‌جای پنج‌شنبه‌ها و بهره‌مندی تمامی نیروهای کار اعم از دولتی و بخش خصوصی، مطالبه بخشی از فعالان اقتصادی و مردم از مجلس است. با ارائه اصلاحیه‌ای بر لایحه دولت به کمیسیون اجتماعی، پیگیر هردو مطالبه هستم. این امر به بهره‌وری، ارتباطات‌بین‌المللی و عدالت، کمک خواهد کرد.»

برخی دیگر موضوع تبادلات با بازارهای پولی و بانکی را مورد تاکید قرار می‌دهند. احمد وحیدی، نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی معتقد است: «تعطیلی شنبه‌ها به‌جای پنج‌شنبه‌ها آسیب به سیستم پولی و بانکی کمتر می‌شود.» او می‌گوید: «با افزایش تعطیلات آخر هفته موافق هستم، اما بهتر است روزهای تعطیلات جمعه و شنبه باشد به دلیل اینکه ما بتوانیم با کشورهای دیگر میزان تعطیلات مشترکمان را بیشتر کنیم. با تعطیلی شنبه به جای پنج‌شنبه آسیب سیستم‌های بانکی، پولی و مالی کمتر می‌شود و از سوی دیگر مراودات اقتصادی میان کشورها روان‌تر انجام خواهد شد.»

رحیمی جهان آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز بر این باور است که بازارهای جهانی عمدتا شنبه و یکشنبه تعطیل هستند و ارتباط ما به تبع همین تعطیلات ۴ روز با بازارهای جهانی قطع است؛ اگر قرار باشد تغییراتی در تعطیلات رسمی ایجاد شود بهتر است که این تعطیلات در روزهای جمعه و شنبه باشد تا حداقل یک روز از تعطیلات بین المللی را پوشش بدهیم.

کد خبرنگار: ۲۸
۰دیدگاه شما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید