پربازدیدها

بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: کارلوس کی‌روش با مصر در قاره آفریقا هیچ رتبه ای کسب نکرد و در جام جهانی هم موفق به صعود شد. بنابراین کاملا ناموفق بوده است.

کی روش فقط یک مدل فوتبال بلد است/ اگر این سبک را عوض نکند بیچاره‌ایم!

به گزارش سلام نو به نقل از خبرورزشی، محمدرضامدنی؛ علی لطیفی، بازیکن تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی ۹۸ فرانسه در گفتگو با خبر ورزشی، درباره پاسخ کارلوس کی روش به روزنامه سان انگلیس درباره رجز خوانی که برای تیم ملی فوتبال کشورمان انجام داده بود اظهار داشت: در دنیای ورزش کری خوانی یکی از مسائل معمول است. صحبتی که کی‌روش در جواب انگلیسی ها انجام داد در کمترین حالت می‌تواند به لحاظ روانی تیم ایران را بالا بیاورد. سرمربی تیم همیشه تکیه گاه بازیکنان تیم ملی است مثل یک پدر خانواده می ماند. پدر خانواده هر تصمیمی می گیرد روی روح و روان اعضای خانواده تاثیر می گذارد. لذا فکر می‌کنم این اتفاق را باید به فال نیک گرفت.

کی روش جامعه را هم با خودش همراه کرد

وی ادامه داد: البته این نکته خیلی مهم است که این کری خوانی در زمان خیلی خوبی اتفاق افتاد. در بهترین زمان ممکن. کی روش یک مربی سیاستمدار است و با این کار علاوه بر بازیکنان که آنها را به لحاظ روحی روانی در شرایط برنده قرارداد، قصد داشت جامعه را هم با خودش همراه کند و این انگیزه را به مردم عادی بدهد و همه را با خودش همراه کند. این از هوشمندی و ذکاوت کارلوس است. از طرفی او با این کری خوانی اش یک تلنگر هم به هر سه تیم حاضر در گروه ایران زد که حواسشان را به خودشان جمع کنند.

کی روش رگ خواب مردم ایران را پیدا کرده است

بازیکن اسبق تیم ملی افزود: مطمئن باشید اگر کیروش این رفتار را در کشوری مانند آلمان انجام می داد هیچ بازتاب مثبتی برایش نداشت. چون مردم کشور آلمان تابع احساسات نیستند. نه بازیکنان تیم شان و مردم شان، اما کی روش این هوشمندی را دارد که ایرانی ها را شناخته است و رگ خواب مردم ایران را پیدا کرده و بلد است چطور با احساسات مردم ایران بازی کند تا آنها را همراه خودش کند که این جزو حرفه ای گری او بود.

شادی ملی پوشان به خاطر کی روش نیست به خاطر شوک است!

لطیفی در این بار که چرا بعد از حضور کی‌روش ملی پوشان شادابی خاصی در تمرین دارند و توجه مطبوعات و رسانه‌ها به تمرینات تیم ملی چند برابر افزایش پیدا کرده و رسانه‌های بین‌المللی این موضوع را مدنظر قرار داده اند توضیح داد: اگر شما یک فرد کوچکتر از اسکوچیچ را هم به جای این مربی کروات در راس کادر فنی تیم ملی قرار میدادید همین اتفاقات رخ میداد. وقتی یک تیم در هر تورنمنتی و در هر رده‌ای چه باشگاهی و چه ملی نتیجه نمی‌گیرد و مدیران آن مجموعه سرمربی را عوض می کنند به تیم شوک وارد میشود. اگر تصاویر امروز، تمرین تیم ملی ما را شاداب نشان می‌دهد به لحاظ همان شوک تازه وارد شده است. بازیکنان دوست دارند خودشان را بیشتر ارائه کنند. هواداران هم چون از سرمربی قبلی راضی نبوده اند از شرایط جدید خوشحالند.

هر مربی حاضر نیست عوام فریب باشد

 لطیفی اضافه کرد: البته این توجهات با توجه به حضور کارلوس کی روش طبیعی است که بیشتر باشد. او درگذشته سرمربی تیم ایران بوده و همانطور که موافقان زیادی دارد مخالف هم دارد. البته اغلب موافقان او بین از مردم عادی هستند. من خودم شخصا منتقد کی روش هستم اما این را به صراحت می‌گویم که او به خوبی توانسته رگ خواب مردم فوتبال ایران را به دست بیاورد. شما مطمئن باشید اگر سرمربی تیم ملی فوتبال ما از کشورهای پرتغال یا ایتالیا نبود قطعاً این اتفاق رخ نمی داد. مثلاً اگر به جای کی روش یک آلمانی می آمد این اتفاق رخ نمی داد. چون مربیانی مثل کشورهای آلمان، سوئیس، سوئد، انگلیس و مانند آنها تابع یکسری قوانین خاص خودشان هستند و پا روی اصول شان نمی گذارند. در واقع رابطه ای با عوام فریبی ندارند. نمی خواهم به کی‌روش انگ عوامفریب بزنم اما او در این زمینه کارش را خوب بلد است. کی روش در کشور پرتغال هم محبوبیت چندانی ندارد. او سابقه درگیر شدن با رئیس فدراسیون فوتبال کشورش را هم دارد که نمی خواهیم به آنها بپردازیم.

کی روش در کلمبیا و مصر ناکام مطلق بود

بازیکن اسبق فوتبال کشورمان تصریح کرد: کی روش در کلمبیا و مصر ناموفق مطلق بود. مهمترین وقایع فوتبالی برای هر کشور به لحاظ ارزشیابی یک سرمربی مسابقات قاره‌ای و جام جهانی است که او با مصر در قاره آفریقا هیچ رتبه ای کسب نکرد و در جام جهانی هم موفق به صعود شد. بنابراین کاملا ناموفق بوده است. ما با کی روش در جام جهانی ۲۰۱۸ و ۱۴ هم جزو سه یا چهار تیم ته جدول مسابقات بودیم اما مردم ما کی روش را دوست دارند چون او بازی را بلد است.

کی روش فقط یک مدل فوتبال را بلد است

وی ادامه داد: ساختار دفاعی تیم ملی فوتبال ما مقابل تیم‌های صاحب‌نامی مثل آرژانتین، اسپانیا و پرتغال جواب داد چون سبک فوتبال این سه کشور شبیه به هم و با ارائه فوتبال مالکانه بود. اما دیدیم که ما با هم همان سبک در جام ملت ها ناکام شدیم چون این اشتباه محرز و مهلک کی روش بود که ما با همان سبک تدافعی هم در قاره آسیا و هم در جام جهانی بازی کردیم. چون او فقط یک پلن داشت و آن هم پلان دفاعی بود.

مردم به خاطر سه بازی طرفدار کی روش شدند

لطیفی اضافه کرد: امیدوارم و باز هم تاکید می کنم که امیدوارم حالا که این کری خوانی ها از سوی انگلیس ها برای ما شده نگاه کی روش هم با قبل تفاوت داشته باشد. چون سبک بازی انگلیس، آمریکا و ولز کاملاً متفاوت با اسپانیا، آرژانتین و پرتغال است. موضوعی که می خواهم به آن اشاره کنم بی نهایت اهمیت دارد. اینکه ما نمی توانیم با فوتبال بسته جلوی انگلیس، آمریکا و ولز دوام بیاوریم. ما اگر مراکش را بردیم روی خوش شانسی مطلق بود وگرنه باید ۱۰ گل از این تیم آفریقایی می خوریم. به بوسنی و هرزگوین بدبختیم و با نیجریه مساوی کردیم. بنابراین از نگاه عموم به هیچ عنوان نمی توان گفت ما جلوی آن سه تیم موفق بودیم. اما با نتایجی که جلوی سه تیم دیگری که به لحاظ عقبه فوتبالی صاحب‌نام تر بودند یعنی اسپانیا، آرژانتین و پرتغال گرفتیم باعث شد مردم او را یک قهرمان تلقی کنند و حقیقتاً هم در بحث ساختار دفاعی موفق بود.

کی روش باید بداند انگلیس دو پلن مجزا دارد

لطیفی گفت: با شناختی که کی‌روش از فوتبال انگلیس دارد اگر نتواند سبکی بازی آنها را آنالیز کند و بر اساس آن جلو برود اشتباه بزرگی خواهد کرد. قطعاً کی روش از من علی لطیفی آگاهی بیشتری دارد و من انگشت کوچک او هم در امر مربیگری نیستم. سه تیم این دوره هر کدام یک سبکی را دارند. با این تفاوت که انگلیس یک سر و گردن از ولز و آمریکا بالاتر است. برای اینکه انگلیس برای فوتبالش دو پلن دارد. اولاً فوتبال مالکانه را خوب بلد است. با توجه به اینکه نزدیک به دو دهه است مربیانی مانند گواردیولا، یورگن کلوپ، کاپلو، اریکسون، ونگر و امثال آنها در لیگ این کشور کار میکنند و فلسفه خودشان را در فوتبال انگلیس جا انداخته اند. اما پلن دوم آنها همان سبک همیشگی فوتبال انگلیس است که اگر بخواهند، فوتبال مستقیم را به شکل کاملاً حرفه ای در زمین اجرا میکنند. اگر تیم ما مقابل آن سه تیم دیگر(آرژانیتن، اسپانیا و پرتغال) موفق بوده به خاطر دوندگی و جنگندگی بازیکنان ایرانی بوده است. جمع شدن در ۱۸ قدم و فوتبال دفاعی در صورتی که انگلیس در هر دو زمینه موفق عمل می کند خطرناک است.

باید سبک فوتبال کی روشی را تغییر بدهیم

بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان یادآور شد: اگر بخواهیم فوتبال را به درون ۱۸ قدم خودمان بیاوریم و آنجا بایسیم و دفاع کنیم بیچاره می شویم و عملاً جلوی انگلیس خودکشی محض کرده‌ایم. ولز هم در ارائه این سبک از فوتبال تبحر دارد و آمریکا هم اتفاقا با توجه به بازیکنان خوبی که در اختیار دارد در ارائه چنین فوتبالی توانمند است. اما آقای کی‌روش باید در این جام جهانی به هر شکلی شده که خودش را تغییر بدهد و بازیکنان را رها تر کند. نمی خواهم بگویم باید تهاجمی بازی کند اما باید چیزی بین فوتبال دفاعی و تهاجمی را به نمایش بگذاریم. نه صد در صد دفاع و نه صددرصد حمله!

کی روش سبک تهاجمی بلد نیست

لطیفی اضافه کرد: با ذکر یک مثال این موضوع را توضیح میدهم. وقتی در جام جهانی ۲۰۱۴ با نیاز به برد داشتیم به محض این که خواستیم جلوی بوسنی باز بازی کنیم سه گل خوردیم! چون کی روش این نوع فوتبال را بلد نبود و مطمئنم که هنوز هم بلد نیست چرا میگویم بلد نیست؟ برای همی کهن چند ماه قبل با همین سبک در مصر و کلمبیا هم ناکام بود.

قرار نیست هیجانی بشویم و ایراد کی روش را نگوییم

لطیفی گفت: سبک تک بعدی کیروش پیش از اینها یکی از بهترین باشگاه های دنیا یعنی رئال مادرید را هم نابود کرد. چون کار دیگری بلد نیست و فقط همین سبک دفاعی را می شناسد. من این را بدون تعارف می گویم. فوتبال ما دهه ها بود به لحاظ ساختار دفاعی مشکل داشت اما کی روش دفاع فوتبال ما را عالی درست کرد اما قرار نیست دچار هیجان شویم و بی دلیل از کسی تعریف کنیم یا ایرادش را نگوییم. اما از حالا به بعد وظیفه من این است که این موضوع را گوشزد کنم که فوتبال امروز دیگر فوتبال قدیم نیست که فضای مجازی وجود نداشت و این مراودات با فوتبال دنیا امکان پذیر نشده بود! امروزه همه اهالی فوتبال می توانند به لحظه و ثانیه از اتفاقات جدید و سبک فوتبال روز دنیا مطلع شوند. دورانی بود که مربیان ایرانی از مربیان دنیا عقب بودند اما حالا دیگر آن دوران سپری شده است.

کد خبرنگار: ۱۳
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 0 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید