رئیس ستاد اربعین حسینی شهرداری تهران با اشاره به سابقه دیرینه این ستاد در برگزاری اربعین گفت: جزئیات راهپیمایی جاماندگان اربعین اعلام و تمهیدات خوبی برای آنها در نظر گرفته می شود.

جاماندگان اربعین امسال کجا راهپیمایی می کنند؟

به گزارش سلام نو به نقل از تسنیم، امین توکلی‌زاده امروز در یک نشست خبری با اشاره به اینکه ستاد اربعین حسینی شهرداری تهران مدتی است که کار خودش را در شهرداری تهران آغاز کرده است، اظهار کرد: این ستاد سابقه دیرینه‌ای را در مجموعه شهرداری داشته است و در طی سنوات گذشته خدمات خوبی ارائه کرده است.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه پس از دو سال وقفه و عدم حضور هموطنان به دلیل شیوع ویروس کرونا، امسال در مراسم اربعین شرکت خواهند کرد، گفت: اربعین حماسه بزرگی است که ان‌شاءالله امسال نیز با حضور مردم با عزت و شکوه برگزار خواهد شد و طبق سنوات گذشته مردم در کنار یکدیگر این حماسه بزرگ را رقم خواهند زد و این در حالی است که مراسم اربعین حسینی به یک حماسه جهانی تبدیل شده است و بر اساس آمار در سنوات گذشته 25 میلیون نفر در این حماسه شرکت کردند که این عدد اندکی نیست و این حضور بی‌بدیل است.

وی با بیان اینکه حضور در راهپیمایی حسینی در کربلای معلی یکی از موثرترین اجتماعات انسانی است، تصریح کرد: در این مراسم علاوه بر مسلمانان سایر ادیان دیگر نیز شرکت می‌کنند.

توکلی‌زاده با بیان اینکه شهرداری تهران وظیفه اندکی را در این حماسه بزرگ به دوش دارد، گفت: ستاد اربعین کشور نیز با محوریت و ریاست وزیر کشور تشکیل شده است و ستاد اربعین شهرداری تهران نیز عضو رسمی این ستاد محسوب می‌شود و در ستاد اربعین کشور مسئولیت‌هایی را برعهده کلانشهرها و به‌ویژه تهران گذاشته است و همکاران ما نیز بویژه در حوزه خدمات شهری وظایفی را برعهده دارند.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران  با بیان اینکه در ستاد اربعین شهرداری تهران چهار کمیته از جمله کمیته حمل و نقل، خدمات شهری، فرهنگی و رسانه تشکیل شده است گفت: هر کدام از این کمیته ها وظایفی برعهده دارند و ان‌شاءالله امسال نیز با توجه به اشتیاقی از سوی عاشقان سیدالشهدا(ع) وجود دارد حماسه دیگری رقم خواهد کرد و بنا بر مسئولان ثبت‌نام‌کننده این استقبال پرشکوه خواهد بود.

وی در مورد وظایف دو حوزه کمیته خدمات شهری و حمل و نقل در مراسم اربعین امسال گفت: کمیته خدمات شهری وظیفه رفت و روب و نظافت را با مسئولیت شهرداران کربلا، نجف، سامرا و ... برعهده دارند همچنین کمیته حمل و نقل نیز وظیفه جابجایی را به عهده گرفته است.

وی با بیان اینکه امسال کمیته فرهنگی و رسانه‌ای نیز فعالیت خود را به موازات سایر کمیته‌ها آغاز خواهند کرد، گفت: بنا بر تاکید شهردار تهران کمیته فرهنگی شکل گرفته است ضمن اینکه رسانه‌ها نیز در این بخش می‌تواند یار و همکار ما باشد.

توکلی‌زاده با اشاره به شرایط وضعیت جوی کربلا خاطرنشان کرد: در همین بخش نیز از مردم انتظار داریم که نذورات خود را به سمت برخی از نیازها از جمله آب، امکانات سرمایشی، سایبان، مه‌پاش و ... ببرند.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران  با اشاره به اینکه هموطنان ما همانند سنوات گذشته میزبان مردم مهربان عراق خواهند بود گفت: در سنوات گذشته نیز عراقی‌ها زودتر از ایرانی‌ها در کربلا حاضر و پس از زیارت آنها را ترک می‌کردند که این باعث می‌شود که سایر مردم و هموطنان نیز بتوانند در این مراسم حضور داشته باشند.

خدمات رسانی مناسب به جاماندگان اربعین

وی ادامه داد: همچنین تمهیداتی نیز برای جاماندگان اربعین حسینی پیش‌بینی شده است و طبق سنوات گذشته این مراسم برگزار خواهد شد و این در حالی است که علی‌رغم اینکه سال گذشته دعوت رسانه‌ای از هموطنان برای حضور در مراسم اربعین در شهر تهران نشده بود بالغ بر 500 هزار نفر در راهپیمایی جاماندگان شرکت کردند و امسال پیش‌بینی می‌شود این مراسم مورد استقبال قرار بگیرد.

توکلی‌زاده با اشاره به اینکه مسئولیت برگزاری اربعین حسینی برعهده سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران گفت: در این ارتباط نیز جلسات مکرری با سپاه تهران برگزار شده است و شهرداران در مسیر راهپیمایی جاماندگان نیز جلسات هماهنگی خود را آغاز کرده‌اند و موضوع جابجایی جاماندگان نیز برعهده معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران است.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران  با بیان اینکه از سوی شورای شهر تهران مبلغ 30 میلیارد تومان جهت مراسم اربعین حسینی در عراق تخصیص داده شده است، گفت: در همین زمینه اعتباراتی برای هر کمیته پیش‌بینی شده است و به نظر می‌رسد که مبلغ اشاره شده برای مراسم امسال کافی خواهد بود.

زنگیشه رئیس کمیته خدمات شهری ستاد اربعین شهرداری تهران نیز با بیان اینکه در مجموعه ستاد اربعین کشور 17 کمیته تشکیل شده است، گفت: یکی از این کمیته‌ها، کمیته خدمات شهری است که مسئولیت آن برعهده شهرداری تهران است.

وی با اشاره به استقرار نیروهای خدمات شهری جهت رفت و روب تصریح کرد: در همین ارتباط در 4 قرارگاه مرزی از جمله مرزهای مهران، شملچه، خسروی و چزابه، نیروهای خدمات شهری مستقر و نسبت به پاکسازی، جمع‌آوری پسماند و رفت و روب اقدام خواهند کرد. همچنین برای هر یک از این مرزها یکی از مناطق شهرداری تهران به عنوان معین در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در تمامی مرزها نیروهای خدمات شهری حضور مستمر و فعالی را دارند گفت:‌ بنابر سنوات گذشته اقدامات خود را انجام خواهیم داد. همچنین از هفته‌های گذشته اقداماتی نسبت به بروزرسانی، صد چشمه سرویس بهداشتی انجام شده است.

زنگیشه همچنین از حضور نیروهای خدمات شهری در شهرهای نجف، کوفه، سامرا خبر داد و گفت: در این بخش‌ها نیز نیروهای شهرداری تهران بخش بسیار کوچکی از کار نظافت و رفت و روب را با مسئولیت و محوریت شهرداران کربلا، نجف و ... انجام می دهند و تمام این کارها با هماهنگی عتبه و شهرداران شهرهای اشاره شده خواهد بود.

کد خبرنگار: ۱۳
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 0 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید