باشگاه‌های ایرانی برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا آمادگی کافی ندارد و تا زمانی که حداقل یک افتخاری به دست بیاورد سهمیه‌ای در لیگ قهرمانان آسیا ندارد.

فوتبال باشگاهی ایران در شرایط بحرانی قرار گرفت

به گزارش سلام نو به نقل از آنچه مسلم است، چیزی جز بلاتکلیفی باشگاه‌های ایرانی برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا نیست، باشگاه‌هایی که از لیگ ایرانی، چیزی جز حضور در آسیا نصیب‌شان نمی‌شود و از کمترین حقوق و منفعت مالی برخوردارند و عملاً هزینه است برای هیچ؛ مگر اینکه بتوانند سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب کنند که حداقل یک افتخاری به دست آورده و درآمدی از کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته باشند. درآمدی که مدتی است به دلیل تحریم‌ها پرداخت نمی‌شود، اما حداقل محاسبه می‌شود و باشگاه‌ها می‌توانند در آینده از آن بهره ببرند، حالا در فوتبال ایران همین یک دلخوشی باشگاه‌ها نیز روی هواست.

کنفدراسیون فوتبال آسیا مدتی پیش تصمیم گرفت پس از دو دهه تقویم خود را تغییر بدهد و لیگ قهرمانان آسیا را به جای برگزاری در یک سال میلادی (بهار تا پاییز) در دو نیم سال میلادی (پاییز تا بهار) برگزار کند. به این صورت که فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا به جای برگزاری در سال ۲۰۲۳ در فصل ۲۴-۲۰۲۳ برگزار خواهد شد که این تغییر تقویم، مطابق غرب آسیا و به سود تیم‌های باشگاهی ایران است. هرچند فوتبال ایران هنوز نتوانسته است تصمیم مشخصی در این زمینه بگیرد و پس از چندین بار پاسکاری مسئولیت تصمیم‌گیری، هنوز مشخص نیست که نمایندگان فوتبال ایران برای فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا چطور انتخاب می‌شوند.

سازمان لیگ به‌عنوان متولی برگزاری مسابقات باشگاه ایران پس از تغییر تقویم باشگاهی آسیا، اعلام کرد که هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال باید در این خصوص تصمیم‌گیری کند. خبرگزاری تسنیم در تاریخ ۷ اسفند ۱۴۰۰ در گزارشی با عنوان «تکلیف نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان ۲۴-۲۰۲۳ در انتظار تصمیم هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال» به این موضوع اشاره کرد که هیئت رئیسه باید در این خصوص تصمیم‌گیری کند و پیش از اینکه فوتبال باشگاهی ایران در فصل ۰۱-۱۴۰۰ به پایان برسد، تکلیف را مشخص کند. با این حال هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در آن زمان هیچ علاقه‌ای به تعیین تکلیف این موضوع نشان نداد و با وجود برگزاری چندین جلسه و حتی تعیین زمان برگزاری مجمع عمومی و مجمع انتخاباتی که موضوع بسیار مهمی بوده، درباره سهمیه لیگ قهرمانان آسیا تصمیم‌گیری نشد.

نامشخص بودن تکلیف سهمیه آسیایی

البته این تنها اشاره به مشخص کردن تکلیف باشگاه‌ها برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا نبود و ۲۳ فروردین نیز تسنیم در گزارش دیگری با عنوان «یک درخواست از هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال؛ وسط جنگ‌های داخلی تکلیف سهمیه آسیایی را هم مشخص کنید» به این مسئله تأکید شد که اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال هرچه زودتر تکلیف این موضوع را مشخص کنند. ۱۵ تیر ماه نیز گزارش دیگری با عنوان «هشدار سهیل مهدی و هیئت‌ رئیسه‌ای که از اکثریت افتاده است/ سهمیه‌ آسیا روی هوا!» در خبرگزاری تسنیم منتشر و به این بلاتکلیفی و مشکلاتی که گریبان فوتبال باشگاهی را خواهد گرفت، اشاره شد.

سهیل مهدی رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ در آخرین اظهارنظر خود در این خصوص گفته است: «کنفدراسیون فوتبال آسیا یک ضرب‌الاجلی درباره معرفی نمایندگان لیگ قهرمانان دارد، اما مهمتر از آن این است که قبل از شروع لیگ این اتفاق بیفتد و صرف‌نظر از ضرب‌الاجل AFC ما اگر این وظیفه را به اتمام برسانیم، تقریباً باشگاه‌ها وارد رقابت‌ها نشدند و شک و شبهه‌ای در این خصوص به وجود نمی‌آید که ما به این سمت می‌رویم تا باشگاه خاصی را مدنظر قرار دهیم. معمولاً این اتهامات زرد پیش می‌آید و ما امیدواریم تا قبل از شروع لیگ این کار نهایی شود و پیش‌نویس این کار انجام شده است. متأسفانه ما در آستانه شروع لیگ یکسری مشکلات مانند شرایط آماده‌سازی ورزشگاه‌ها و ... داریم که خیلی از لیگ‌های رقیب‌مان ندارند».

این مسئله باید خیلی سریع‌تر روشن شود و از طرفی فدراسیون فوتبال به دلیل از اکثریت افتادن نفرات هیئت رئیسه، نمی‌تواند جلسه رسمی برگزار کند. با این حال اگر ضرب‌الاجل AFC می‌تواند خطرآفرین شود و فرصت حضور در لیگ قهرمانان آسیا را از باشگاه‌ها بگیرد، در این زمینه اعضای هیئت رئیسه باید شرایط را بررسی و اگر راهکاری وجود دارد، تصمیم‌گیری کنند. فوتبال باشگاهی ایران اکنون در این زمینه در شرایط اضطراری قرار دارد و شاید بتوان به این نتیجه رسید که اعضای فعلی هیئت رئیسه تصمیمی اتخاذ کرده، ساز و کار معرفی نمایندگان ایران را به AFC اعلام کنند، پیش از شروع لیگ موضوع به باشگاه‌ها ابلاغ شود تا پس از انتخابات فدراسیون فوتبال و به اکثریت رسیدن هیئت رئیسه، روال قانونی آن و تصویب تصمیم اتخاذشده در هیئت رئیسه به نتیجه برسد، چرا که نمی‌توان منافع فوتبال ایران را به موضوعی گره زد که می‌تواند ضرباتی را به فوتبال ایران وارد کند و هرچه سریع‌تر باید راهکاری برای خروج از این بحران احتمالی پیدا کرد.

کد خبرنگار: ۲۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 6 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید