براساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی، ۱۱ میلیون هکتار زمین در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ زیر کشت بوده است که سهم بیشتر را در میان به کشت غلات مربوط است.

جزییاتی از وضعیت کشاورزی در کشور / تمرکز تولید در استان‌های خشک بیشتر است!

به گزارش سلام نو به نقل از جماران، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی با انتشار گزارشی تحت عنوان سطح، تولید و عملکرد محصولات زراعی سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ جزییاتی از وضعیت بخش کشاورزی کشور را منتشر کرد.

در ادامه این گزارش به مهم‌ترین نتایج این پژوهش می‌پردازیم:

نیمی از زمین‌های ایران تنها ۷.۷ درصد محصولات کشاورزی را تامین کرده‌اند

بر اساسی این گزارش در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ سطح زیر کشت محصولات زراعی حدود ۱۱ میلیون هکتار بوده است که از این مقدار ۵۰.۴۵ درصد متعلق به زمین‌های دیم و ۴۹.۵۵ درصد زمین آبی بوده است.

در ادامه این گزارش از سهم اندک زمین‌های زیر کشت دیم از محصولات نهایی پرده برداشته شده است به طوری که تنها ۷.۶۳ درصد از محصولات زراعی برداشت شده از طریق این زمین‌ها برداشت شده است.

از ۱۱ میلیون هکتار زمین زیر کشت، ۸۰.۱۸ درصد به کشت غلات، ۳.۷۹ درصد به کشت حبوبات، ۴.۸۶ درصد به کشت محصولات صنعتی، ۲.۹۶ به کشت سبزیجات، ۱.۳ درصد به کشت نباتات علوفه‌ای و ۰.۴۹ درصد به سایر موارد اختصاص داشته است.

در جدول زیر سهم هرکدام از بخش‌های بالا از تناژ محصول نهایی کشور قابل مشاهده است.

کشاورزی در ایران

استان هایی که بیشترین محصولات کشاورزی را تولید می کنند

بنا بر اطلاعات این گزارش، استان‌های خوزستان، فارس، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان غربی و تهران بیشترین سهم را در وزن محصولات نهایی کشاورزی به خود اختصاص داده‌اند. حضور استان‌های فارس، اصفهان و خراسان رضوی در در رتبه‌های بالای تولید محصولات کشاورزی در حالی است که این سه استان به ترتیب رتبه‌های ۳، ۱۶ و ۱۱ را در بین سطح زیرکشت استانی به خود اختصاص داده‌اند یعنی تمرکز تولید در استان‌هایی است که هم آب و هوای خشک دارند و هم سطح زیر کشت کمتری به خود اختصاص داده‌اند. بالا بودن سهم تولیدات کشاورزی در این استان‌ها به دلیل دارا بودن زمین‌های زراعی آبی است.

کشاورزی در ایران

اما از سوی دیگر استان کهگیلویه و بویر احمد با دارا بودن آب و هوای کوهستانی و منابع آبی فراوان در رتبه آخر میزان وزنی تولید محصولات کشاورزی قرار گرفته است. استان‌هایی نظیر اردبیل، کردستان، چهارمحال و بختیاری و گیلان نیز علی رغم دارابودن مزایای کشاورزی، در نیمه دوم این جدول حضوردارند.

سهم زمین‌های آبی و دیم در هر استان

بر اساس اطلاعات موجود در گزارش وزارت جهاد کشاورزی میتوان به یک جدول جامع در خصوص سهم زمین‌های زراعی و دیم در هر استان در سال ۱۳۹۹ با نگاهی به شرایط اقلیمی آن (بر اساس نقشه رسمی اطلس سازمان نقشه برداری) دست یافت.

کشاورزی در ایران

کشاورزی در ایران

کشاورزی در ایران

کشاورزی در ایران

کد خبرنگار: ۱۴
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 0 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید