رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از موافقت رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به علاوه ۵۱۵ هزار تومان برای سایر سطوح خبر داد؛ این به معنی اعلان نظر رسمی مجلس، درباره مصوباتی است که دولت ماه گذشته درباره افزایش حقوق و دستمزد کارگران شاغل و بازنشسته داشت.

افزایش ۳۸درصدی حقوق بازنشستگان | حقوق بازنشستگان به ۱۳میلیون تومان رسید؟ + تکذیبه

به گزارش سلام نو، حقوق بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است.حقوق بازنشستگان برای سال ۱۴۰۱ ، با افزایش ۱۰ درصدی ۵ میلیون تومان تعیین شده است. بازنشستگان جدیدا خواستار رسیدگی بشتر به مسئله افزایش حقوق در لایحه بودجه هستند و برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در چند ماه اخیر دست به اعتراض های متعددی زده اند.حال با افزایش حقوق بحث دریافت مالیات از حقوق بازنشستگان بر سر زبان ها افتاده است.در ادامه آخرین خبر از حقوق بازنشستگان را میخوانید.

درحالی که حقوق و دستمزد کارگران شاغل و بازنشسته تیر در مرحله پرداخت قرار دارد، رئیس مجلس شورای اسلامی مصوبه هیات دولت در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان و دستمزد کارگران را مغایر با قانون دانست. تاثیر این اتفاق بر درآمد کارگران و بازنشستگان چیست؟

در روزهای پایانی تیر و درست درحالی که کارگران شاغل و بازنشسته در صف‌هایی جداگانه منتظر دریافت حقوق و دستمزد خود هستند، این نامه‌نگاری چه تاثیری بر درآمد خانوارهای مزدبگیر دارد؟

برای پاسخ این پرسش باید یک به یک موضوعات مطرح شده در این دو نامه را به همراه سبب نگارش آنها جداگانه بررسی کرد. در این صورت، معلوم شود که هرکدام به تنهایی چه آثاری را به دنبال دارند.

یکی از مصوباتی که خبر ابطال آن در نامه امروز قالیباف به رئیسی آمد، مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بود. در متن این نامه به استناد ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، مصوبه مورد نظر مغایر با قانون تشخیص داده شد.

در مصوبه مورد اشاره که در ماه‌های گذشته منشاء اختلاف میان گروهی از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با هیات دولت شد، مستمری بازنشستگان غیر حداقل بگیر به میزان ۱۰ درصد افزایش یافت.

این درحالی بود که پیش از این قرار بود دریافتی این کارگران به میزان ۳۸ درصد افزایش یابد.

افزایش حقوق بازنشستگان به یک معما بدل شده است
افزایش حقوق بازنشستگان به یک معما بدل شده است

به دلیل ناتوانی دولت در حل این اختلاف و جلب نظر بازنشستگان معترض، در روزهای منتهی به پایان خرداد، هیات تطبیق مقررات مجلس به موضوع ورود پیدا کرد. این هیات، بعد از برگزاری دو جلسه، نظر قطعی خود را در خصوص غیرقانونی بودن، مصوبه دولت اعلام کرد.


بیشتر بخوانید:
خبر مهم درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی | حقوق بازنشستگان چقدر زیاد شد؟

تصمیم جدید دولت برای حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش می یابد؟


به دلیل آنکه دولت، نظر شخص رئیس مجلس را نظر رسمی مجلس درباره مغایرت یا مطابقت مصوبات هیات دولت می‌دانست، در نهایت برای امروز این موضوع از سوی قالیباف به رئیسی ابلاغ شد.

در نتیجه این ابلاغ باید در انتظار تغییر مجدد و افزایش احتمالی حقوق کارگران بازنشسته بود. به صورت مشخص افزایش مستمری بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر، اتفاقی است که از حالا به بعد رخ می‌دهد.

هم اکنون مستمری بازنشستگی تیر سازمان تامین اجتماعی در حال پرداخت شدن است. این پرداخت برمبنای افزایشی بود که دولت تعیین کرده بود. اما بازنشستگان نسبت به آن معترض بودند. انتظار می‌رود که حداقل از ماه مرداد مبنای این افزایش تغییر کند و تسویه حساب مابه‌التفاوت این افزایش نیز از ابتدای سال انجام شود.

یکی از سناریوهایی که ممکن است درباره افزایش حقوق بازنشستگان اتفاق بیفتد، همان افزایش ۳۸ درصدی است. این مبلغ همانی است که هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی برای کارگران بازنشسته میانه و بیش از میانه‌بگیر درنظر گرفته بود. اما دولت آن را به ۱۰ درصد تقلیل داد.

سناریو بعدی، تصمیم‌گیری مجدد هیات دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگان معترض است. اینکه دولت پیشنهاد افزایش ۳۸ درصدی را تصویب کند و یا اینکه عدد دیگری را مبنای افزایش قرار دارد، بستگی به برگزاری این جلسه احتمالی دارد.

هرچه باشد با توجه به سابقه دولت بعید است این بار عددی بیش از ۳۸ درصد برای افزایش مستمری بازنشستگان سایر سطوح تعیین شود. همین باعث می‌شود تا بازنشستگان با نگران باشند از اینکه مبادا این بار هم دولت عددی کمتر از عدد پیشنهادی قبلی برای آنها درنظر بگیرد.

ماجرای افزایش حقوق بازنشستگان به ۱۳ میلیون چیست؟

بازنشستگان می‌گویند اول اجرای ماده ۹۶ بعد متناسب‌سازی، اول عمل به قانونی که می‌گوید افزایش سالانه مستمری‌ها باید به نسبت افزایش هزینه‌های زندگی باشد و امروز هزینه‌های حداقلی زندگی با حداقلی‌ترین معیارها کمتر از ۱۳ میلیون تومان نیست.

تیرماه به روزهای آخر نزدیک می‌شود؛ در یکی دو روز آینده پرداخت حقوق بازنشستگان کارگری به ترتیب حروف الفبا آغاز خواهد شد اما هنوز مناقشه بر سر افزایش مستمری ۱۴۰۱ به پایان نرسیده است.

در روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه، سازمان تامین اجتماعی و وزیر کار وقت، به روال هر سال مصوبه‌ای را براساس تصمیمات مزدی شورایعالی کار تنظیم کردند و برای تایید نهایی به هیات دولت فرستادند؛ اما این تایید بعد از یک ماه معطلی به «تغییر» انجامید؛ دولت افزایش ۳۸ درصدی مستمری بازنشستگان سایر سطوح را نپذیرفت و اعلام کرد بازنشستگان غیرحداقل بگیر مشمول افزایش ده درصدی مستمری‌ها می‌شوند؛ برهمین اساس، حقوق بازنشستگان در خردادماه پرداخت شد؛ در روزهای پایانی خرداد، هیات تطبیق قوانین مجلس شورای اسلامی به این مناقشه ورود کرد؛ رای اولیه این هیات، یک موفقیت برای بازنشستگان محسوب می‌شد: مصوبه‌ی دولت به دلیل تغایر با قانون باید ابطال شود.

ماجرای افزایش حقوق بازنشستگان به 13 میلیون چیست؟

بخش دوم نامه رئیس مجلس به رئیس جمهور به دستمزد کارگران شاغل ارتباط داشت. برای سال ۱۴۰۱ حق مسکن کارگری که محل تعیین آن شورای عالی کار است ماهانه ۶۵۰ هزار تومان شد اما در زمان ابلاغ مصوبه آن دولت آن را به ۵۵۰ هزار تومان کاهش داد.

هرچند از بعد این اتفاق گروه‌هایی از کارگران پیش قدم شدند و برای ابطال این مصوبه در دیوان عدالت اداری اقامه دعوی کردند. اما در نهایت کسی انتظار نداشت که هیات تطبیق مقررات مجلس در این خصوص نیز اعلام نظر کند.

در واقع بخش غافلگیر کننده این نامه مغایر دانستن رقم اعلامی دولت با مصوبه شورای عالی کار است. در این خصوص، قالیباف در نامه خود به رئیسی یادآور شده است که طبق قانون، هیات دولت موظف است هرآنچه که در جلسه شورای عالی کار به عنوان حق مسکن مقرر شده است را برای اجرا ابلاغ کند.

همانطور که گفته شده برای سال ۱۴۰۱ قرار بود حق مسکن کارگری ۶۵۰ هزار تومان شود اما دولت مبلغ آن را به ۵۵۰ هزار تومان کاهش داد.

در حال حاضر، دستمزد اغلب کارگران شاغل برمبنای نرخ اعلامی دولت درحال پرداخت است. انتظار می‌رود که از ماه آینده حق مسکن کارگری به همان نرخ تعیین شده در شورای عالی کار بازگردد.

این درحالی است که ماه گذشته بعد از ابلاغ رقم ۵۵۰ هزار میلیارد تومان حق مسکن، عموم کارفرمایانی که اقدام به پرداخت حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی کرده بودند، اقدام به کسر مبالغ اضافی پرداخت شده از دستمزد کارگران خود کردند.

این اتفاق به معنی آن است که در صورت ۶۵۰ هزار تومانی شدن حق مسکن کارگری، عموم کارگران بابت چهار ماه سپری شده از سال ۱۴۰۱ مبلغ ۴۰۰ هزار تومان از کارفرمایان خود طلبکار می‌شوند (ماهانه ۱۰۰ هزار تومان).

افزایش حقوق بازنشستگان تکذیب شد

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی «خبر منتشر شده از قول خودش» را درباره اصلاح مصوبه حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را تکذیب کرد.

افزایش حقوق بازنشستگان تکذیب شد
اسماعیلی افزایش حقوق بازنشستگان تکذیب کرد

به گزارش باشگاه خبرنگاران، ولی اسماعیلی گفت: امروز خبری در فضای مجازی به نقل قول یکی از دوستان در مجلس منعکس شد و بر اساس همان خبر گفتم معاون اول همان افزایش ۳۸ درصدی را ابلاغ کرده است. اما پس از آن تماس گرفتم از مشاور اصلی رسانه‌ای آقای مخبر پرسیدم، او ابلاغ این مصوبه را تکذیب کرد؛‌ در نتیجه تکذیبیه خبر قبلی را اعلام می‌کنم.

این در حالی است که پیش از این، اسماعیلی به خبرگزاری صدا و سیما گفته بود «معاون اول رئیس جمهور با اصلاح مصوبه دولت،‌ ابلاغ کرد که بازنشستگان تأمین اجتماعی به جز حداقل‌بگیران، افزایش حقوق ۳۸ درصد به اضافه ۵۱۵ هزار تومان را داشته باشند.»

کد خبرنگار: ۱۵
۸۹دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 72
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  4 1
  تکلیف حقوق بازنشستگان کشوری چه می شود
  • ولیزاده از ساری IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
   3 1
   ما بازنشستگان کشوری هم بالاخره متوجه میشیم که تا مادامی که کسر شان بدانیم و اعتراض نکنیم حقی به ما نمیدهند...حق گرفتنی هست ...احتمالا اذر ماه مانیز سفره خالی پهن میکنیم در خیابان...1402 انشااا ..
 • IR ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  8 0
  عزیز من نویسنده روزنامه نگار چرا تیتر میزنی ۱۳ میلیون برای کسی که ۳۵ سال کارکرده و سقف بیمه را در تمام این ۳۵ سال پرداخت کرده و الان ۱۷ ساله که باز نشسته شده هنوز ۱۰ میلیون نمیگره تازه اگر این اما و اگرها و بعضا تیترهای مقرص اگر بگذارند بله میشود ۱۳ میلیون اندی آیا باتوجه به تورمی که فقط در سال ۱۴۰۱ ایجاد شده این رقم خیلی زیاده بنظرتان خواهش میکن بعد دیگر این مطلب را هم توجه داشته باشید چرا روزی شما هم در همین جایگاه قرار میگیردید . پس هر از گاهی نگاهی به پشت سر داشته باشیم بد نیست با تشکر یک باز نشسته
 • مهران IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  13 1
  خدا را شکر که سر انجام بعد از 4 ماه تایید شد باور کنیید با اندوخته ای که سازمان تامین اجتمایی دارد بیشترین میزان حقوق و مزایا را میتواند به بازنشستگان خود بپردازد البته اگر دولت در کار آن دخالتی نداشته باشد به امید آنروز بازنشسته
 • سعید خسروی مقدم IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  14 0
  اقای دکتر قالیباف کمال تشکر را ما بازنشستگان داریم و باعث گردید که قانون اجرا و ما هم بتوانیم مقداری در ای گرانیها نفس بکیشیم خیلی خیلی ممنونیم
  • IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
   7 0
   هنوز هیچی معلوم نیست
 • سعید‌ازشیراز IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  5 0
  من‌جریان‌۱۳‌تومن‌رو‌نفهمیدم‌ازکجا‌اومده
  • حمید IR ۲۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
   3 0
   از اونجایی همش دراورده
 • بخشی IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  5 0
  من باماهی 1700هزارتومان چطوری زندگی کنم.تورم خیلی بالاست
 • رباب شمسی IR ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  8 1
  به نظرمن ما بازنشسته هااگه تاشهریور بتونیم زیربار فقر طاقت بیاریم به امید حق میریم مرحله بعدی مکافات زندگی
 • جمشید IR ۲۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  6 1
  آخه چرا تیتر الکی مزنی من باپرداخت ۳۵ سال حق بیمه بعد سه سال هنوز ۶تومن دریافتی دارم عدالت رو اجرا کنید و حق این قشر زحمتکش و مو سپید رو بدید
  • حسن IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
   1 0
   واقعا اگر تا شهریور دوام بیاریم حتما ان شالله میریم مرحله بعد
 • Td IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  2 1
  تکلیف حقوق بازنشستگان کشوری چه میشود
 • IR ۲۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  4 0
  پس ماحداقل بگیر چرابا۶ تومن وفاصله باعیرحدافل بگیرزیاده این عدالت نیست اونا۳۸ درصد با۵۱۵ تومن ومافقط ۵۷درصد خیلی کمه
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  2 1
  با سلام چرا حقوق بازنشستگان کشوری زیاد نمیشه واقعا بی عدالتی است ده درصد خواهشمند پیگیری شود با تشکر
 • IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
  3 1
  اقای،دولت باصطلاح مردمی این موی سفیدان،را،دریابید حداقل به حرمت موی سفیدشان بیشتراز این اذیت نکنید
 • منوچهر IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
  0 0
  بازنشسته با۳۲سال کارو۳۲سال مستاجری با۷میلیون حقوق توانایی پرداخت اجاره منزل هزینه دانشگاه بچه اش همچنین مخارج دیگرنمی تواندزندگی کنه مجبوربااخذوامهای۱۸٪اقساط وکرایه منزل ودانشگاه بپردازد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید