۲۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۵
کد خبر: 55372676
1 false

داغ شدن کف پا می تواند در اثر وجود بیماری و کمبود ویتامین باشد. علائمی که باید آن ها را جدی بگیرید و روش های درمان آن را یاد بگیرید.

علت داغ شدن کف پا چیست؟

به گزارش سلام نو به نقل از پارس نیوز، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که متوجه داغ شدن کف پا هایتان شده باشید. این داغی به خودی خود ایجاد نمی شود و دلایل مختلفی برای ایجاد آن وجود دارد. بعضی از این دلایل می توانند خطرناک باشند و نیاز به بررسی فوری دارند.

داغی کف پا می‌تواند ناشی از عوامل متعددی باشد که شامل، آسیب به عصب در پا به دلیل قرار گرفتن در معرض سرما و گرمای شدید یا مواد سمی است. داغی کف پا همچنین ممکن است به دلیل مشکل گردش خون باشد که جریان خون در پا با اختلال مواجه شده است، مانند بیماری سرخرگ محیطی، آسیب به پا یا راه رفتن و دویدن شدید.

از سوی دیگر، داغی کف پا ممکن است ناشی از آسیب اعصاب محیطی باشد که اختلال در عملکرد اعصاب محیطی است که سیگنال‌های بین بدن و مغز و نخاع را تقویت می‌کنند.

آسیب اعصاب محیطی می‌تواند به دلیل بیماری‌ها و اختلالات خاص متعددی مانند دیابت، اعتیاد به الکل و سندروم گلین باره که اختلال خودایمنی عصب است، رخ دهد. در بسیاری از موارد، آسیب اعصاب محیطی علت شناخته شده‌ای ندارد.

احساس سوزش و داغی کف پا می‌تواند به تنهایی رخ دهد یا با احساس سوزن سوزن شدن (اختلال حس لامسه) و بی‌حسی همراه باشد. داغی کف پا براساس علت آن، ممکن است در حالت استراحت یا هنگام راه رفتن یا حرکت به اطراف رخ دهد.

مدت زمان و دوره احساس داغی کف پا بسیار متفاوت است، که به شرایط زمینه‌ای آن بستگی دارد. داغی کف پا که به دلیل آسیب رخ می‌دهد، بطور یکباره شروع می‌شود، در حالی که حس داغی کف پا که ناشی از آسیب اعصاب محیطی است، به آرامی شروع شده و ادامه دارد یا با گذشت زمان تشدید می‌شود.

اگر بطور ناگهانی دچار احساس سوزش در کف پا شده‌اید که با بی‌حسی یا ضعف در یک سمت بدن؛ تغییر در سطح هوشیاری یا آگاهی مانند بیهوش شدن یا عدم واکنش؛ یا تشدید سردرد همراه است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا می‌تواند نشانه‌های سکته مغزی باشد. همچنین اگر حس داغی کف پا ناشی از سوختگی شدید است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

داغی کف پا می‌تواند با علائم دیگری که کف پا را درگیر می‌کند، همراه باشد: این علائم شامل:

داغی کف پا ممکن است با علائم دیگری همراه شود که با دیگر بخش‌های بدن ارتباط داشته باشد، این علائم شامل:

سندرم داغ شدن کف پا یا سندروم گریرسون-گوپالان (Grierson-Gopalan syndrome)، یک وضعیت پزشکی است که در آن پاهای شما به شدت دردناک است بطوریکه درد آن ممکن است در خواب شما اختلال ایجاد کند. داغ شدن کف پا باعث سوزش و درد شدید پا ، هیپراستزی (hyperesthesia: حساسیت فیزیکی بیش از حد بخصوص روی پوست) و تغییرات وازوموتور(vasomotor: وضعیتی که رگهای خونی را تنگ و گشاد میکند) پاها می شود که منجر به تعریق بیش از حد در کف پا میشود.

این بیماری میتواند حتی بر روی چشمها اثر گذارد و منجر به تنبلی چشم و اسکاتوم بینایی (تاری و دیدن لک سیاه در میدان دید) شود. داغ شدن کف پا گاهی به حس خواب رفتگی پاها یا سوزن سوزن شدن (پارستزی) وبی حسی پاها بر میگردد. جمعیت در گیر این بیماران بیشتر در بین خانمها و افراد بین سن بیست تا چهل سال دیده میشود.

داغ شدن کف پا معمولاً محدود به کف پا می شود ، اما در بعضی بیماران ممکن است تا مچ پا یا ساق پیشروی کند. بدترین وضعیت علائم گرما معمولا در شب است که با آمدن صبح وضعیت بهتر می شود.

گاهی همراه با سوزش پاهای مرتبط با این سندرم، علائم روانشناختی در مبتلایان به اختلالات روان تنی دیده می شود . پوست پاها در اکثر موارد هنگام احساس گرما قرمز نمیشود و تقریباً هرگز حساسیت نسبت به فشار و لمس با آن همراه نیست.

آسیب عصبی ممکن است به دلیل بیماری های مختلف آسیب دیدگی در ناحیه پشت و یا تغییرات دژنراتیو ستون فقرات، استفاده از داروهای شیمی درمانی یا قرار گرفتن در معرض سموم ایجاد شود.

یکی از شایع ترین علت داغ شدن کف پا است و در این عارضه اعصاب حسی محیطی که نخاع را به قسمت انتهایی متصل می کنند، آسیب می بینند. افرادی که مدت طولانی به دیابت مبتلا هستند و یا افرادی که سطح قند خون آنها به خوبی کنترل نشده است ، بیشتر در معرض ابتلا به نوروپاتی محیطی هستند.

سایر شرایطی که می تواند باعث نوروپاتی محیطی شود شامل بیماریهای ارثی ، عوامل شیمی درمانی، ، نارسایی کلیه، اختلالات ایمنی بدن (از جمله آرتریت روماتوئید) ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی، عفونتها، نداشتن رژیم غذایی متعادل (کمبود ویتامین B و سندرم سوء جذب) و الکلیسم ( مصرف بیش از حد الکل) هستند.

تونل تارسال فضایی باریک در داخل مچ پا در نزدیکی استخوان های مچ پا است و فشرده شدن عصب تیبیال خلفی (posterior tibial nerve) که در داخل تونل تارسال است، می تواند منجر به احساس درد، سوزش و سوزن شدن در پا شود.

بافت عصبی بین استخوان های پایه انگشتان ممکن است ضخیم شود و باعث  ایجاد درد گردد. کفش های خیلی تنگ می توانند باعث ایجاد این نوع نوروما شوند هرچند ممکن است آسیب ورزشی ، استرس و یا وضعیت غیر طبیعی قرارگیری و یا حرکتی پا نیز منجر به این بیماری شود.

یک اختلال عصبی نادر و بسیار دردناک که دردی که معمولاً روی بازو یا پا اثر میگذارد. و ممکن است بعد از سکته مغزی، حمله قلبی، آسیب دیدگی و یا جراحی رخ دهد.

این عارضه ارثی به اعصاب موجود در بازوها و پاها آسیب میزند. این اختلال عصبی ارثی ممکن است باعث آسیب به اعصاب محیطی پاها و پاها شود.

آسیب با گذر زمان بدتر می شود و بر روی عضلات و اعصاب اندامها نیز اثر می گذارد و منجر به ضعف غیر طبیعی و ایجاد قوس بیش از حد در پا می شود و پاها به دلیل فشارهای غیرطبیعی مستعد شکستگی استرسی میشوند و اغلب این افراد برای عملکرد مناسب نیاز به بریس پا دارند.

یک عفونت قارچی است که معمولاً  در بین انگشتان پا ایجاد می شود و معمولاً در افرادی رخ می دهد که پاهای آنها کاملاً عرق کرده است و همزمان پاهای آنها در کفش های خیلی چسبیده، محکم شده باشد. علائم و نشانه های پای ورزشکار شامل بثورات پوستی است که معمولاً باعث خارش ، لک و سوزش می شود

غده تیروئید کم کار ممکن است علت داغ شدن کف پا باشد، همچنین میتواند منجر به افزایش وزن، خستگی  و خشکی پوست شود.

دیابت نوع 1 و نوع 2 بر اعصاب محیطی بدن ، به ویژه می تواند در طولانی مدت به اعصاب حسی کف پا و خود پاها آسیب برساند. سطح بالای گلوکز یا دیابت کنترل نشده بر انتقال سیگنال از این اعصاب تأثیر می گذارد و می تواند دیواره رگ های خونی را تضعیف کند.

این اختلال نادر که علت دقیق آن مشخص نیست می تواند منجر به درد شدید، سوزش کف پا، افزایش درجه حرارت پوست و قرمزی قابل مشاهده (اریتم) انگشتان پا و کف پا  و یا حتی دستها شود. حملات ممکن است فقط در بعضی مواقع رخ دهد و از چند دقیقه تا چند روز به طول انجامد و یا ممکن است یک درد سوزشی مداوم همراه داشته باشد. منطقه آسیب دیده ممکن است متورم، گرم و حساس شود.

پوشیدن کفش ها و حتی جورابهای ساق دار خیلی تنگ می تواند موجب تحریک  و حساسیت پا شده و یا بر قسمت های خاصی از پا فشار بیاورد.

استرس به دلیل ورزش یا آسیب جسمی.

آلرژی به موادی بکار رفته در کفش یا جوراب.

رنگها یا مواد شیمیایی بکار رفته برای قهوه ای کردن چرم ممکن است باعث سوزش و التهاب پوست کف پا شود.

همچنین بیماری  کرونیک کوه زدگی (chronic mountain sickness) ، سندرم گیتلمن( Gitelman syndrome) ، لیشمانیوز (leishmaniosis)، اِم‌اِس یا تصلب بافت چندگانه ، اختلال روانی (روان تنی) ، HIV / AIDS، نارسایی کلیوی، علل ارثی و دلایل ایدیوپاتیک(idiopathic) میتوانند علت داغ شدن کف پا باشند.

درمان به علت داغ شدن کف پا بستگی دارد. درمان ها غالبا می توانند ساده باشند و مثلا تنها ممکن است شما  به موارد زیر نیاز داشته باشید:

سرکه سیب می‌تواند به مبارزه با باکتری‌ها، قارچ‌ها و بسیاری از میکروب‌های مضر دیگر کمک کند. خیساندن پاها در حمام پا با آب گرم با سرکه سیب می‌تواند روشی عالی برای درمان پای ورزشکاران باشد، با این حال، هیچ مدرک علمی وجود ندارد که ثابت کند این درمان خانگی چقدر می‌تواند موثر باشد.

بیشتر درمان‌های خانگی برای درمان داغی کف پا شامل حمام پا است. سرکه سیب را می‌توان به راحتی در فروشگاه‌ها یا به صورت آنلاین پیدا کرد. استفاده از سرکه سیب می‌تواند چندین فواید دیگر برای سلامتی داشته باشد. علاوه بر فواید بسیار، مصرف سرکه سیب آسان است زیرا می‌توان آن را به رژیم غذایی روزانه نیز اضافه کرد.

سرکه سیب به متعادل کردن سطح pH پاها و کاهش درد کمک می‌کند و همچنین باعث کاهش ناراحتی می‌شود. خیساندن پاها در آب سرد یا گرم با سرکه سیب یکی از بهترین راه‌ها برای درمان سندرم سوزش کف پا است.

احساس سوزش در پاها را می‌توان با حمام پا با آب سرد درمان کرد. می‌توانید حداقل 15 دقیقه پاهای خود را در آب خنک قرار دهید. این کار حداقل می‌تواند علائم سندرم سوزش پا را به طور موقت تسکین دهد. علاوه بر این، از قرار دادن پاهای خود در معرض گرما خودداری کنید زیرا می‌تواند علائم را بدتر کند.

برای موثرتر کردن این درمان خانگی، پیشنهاد می‌شود نمک اپسوم را در تشت آب سرد اضافه کنید. می‌توانید از این درمان طبیعی استفاده کنید و به رختخواب بروید، زیرا احتمال تشدید علائم در شب وجود دارد.

علاوه بر این، شما باید از استفاده از هرگونه کرم یا پماد موضعی خودداری کنید، مگر اینکه توسط پزشک توصیه شود. ریختن آب سرد روی پاهای داغ یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای درمان سندرم سوزش پا است.

نمک اپسوم عمدتاً یک ترکیب معدنی است که از سولفات منیزیم کریستال به دست می‌آید. از قدیم الایام توسط بسیاری از افراد برای درمان درد استفاده می‌شد و همچنین به عنوان یک ملین ملایم عمل می‌کند. می‌توان آن را در آب سرد برای درمان سندرم سوزش پا اضافه کرد.

می‌توانید پاهای خود را به مدت 15 تا 20 دقیقه در آب فرو کنید، این کار باعث تسکین پاهای شما و همچنین کاهش درد می‌شود. از محلول نمک اپسوم همچنین می‌توان برای درمان علائم بیماری پاهای ورزشکاران استفاده کرد.

بهترین چیز در مورد این درمان خانگی این است که نمک اپسوم را می‌توان به راحتی در خانه‌ها پیدا کرد و همچنین یک درمان بسیار مقرون به صرفه است.

این ترکیب طبیعی التهاب را کاهش می‌دهد و همچنین می‌تواند به خلاص شدن از شر بوی بد پا کمک کند. اما، یک بیمار دیابتی باید قبل از استفاده از حمام پا با نمک اپسوم به عنوان یک درمان خانگی برای داغی کف پا با پزشک خود مشورت کند.

زردچوبه یک ادویه محبوب است که دارای خواص دارویی می‌باشد. دارای خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی است که می‌تواند به تسکین و خنک کردن پاها و کاهش درد کمک کند. برای استفاده از زردچوبه به عنوان یک درمان خانگی برای درمان داغی کف پا، می‌توانید خمیر درست شده از زردچوبه و روغن نارگیل را روی پاهای خود بمالید یا می‌توانید با مخلوط یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه و روغن حیوانی، شیر زردچوبه درست کنید.

ترکیب کورکومین موجود در زردچوبه سرشار از آنتی اکسیدان است و می‌تواند از بسیاری از عفونت‌های پوستی پیشگیری کرده و آنها را درمان کند. حتی می‌توانید زردچوبه را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید زیرا فواید زیادی برای سلامتی دارد.

روغن ماهی نیز حاوی خواص ضد التهابی است که می‌تواند در کاهش درد و ناراحتی مفید باشد. اگر فردی از سندرم سوزش پا رنج می‌برد این عارضه وی ناشی از دیابت است، بهتر است سندرم سوزش پای خود را با استفاده از روغن ماهی درمان کند.

طبق یک مطالعه، نشان داده شد که روغن ماهی می‌تواند پیشرفت نوروپاتی دیابتی را کاهش دهد و حتی آن را معکوس کند. یک فرد می‌تواند بین 2400 تا 5400 میلی گرم روغن ماهی در روز مصرف کند. اسیدهای چرب امگا 3 در درمان مشکلات مربوط به درد به خوبی عمل می‌کنند.

همچنین می تواند از آسیب عصبی جلوگیری کرده و آن را درمان کند. مصرف روغن ماهی درست مانند مصرف یک مکمل ویتامین است، اما اگر با سایر داروها ترکیب شود می‌تواند عوارض جانبی کمی داشته باشد.

مصرف غذاهای غنی از پروتئین و اسیدهای چرب مانند ماهی، سبزیجات برگ سبز، محصولات لبنی، آجیل و دانه‌های کتان می‌تواند به بهبود سوزش پا کمک کند. با نوشیدن مایعات بیشتر خود را هیدراته نگه دارید.

ماساژ نقش مهمی در افزایش جریان خون در هر قسمت از بدن دارد. بنابراین، اگر فردی از سندرم سوزش کف پا رنج می‌برد، می‌تواند پاهای خود را به منظور بهبود گردش خون و جریان خون در مناطقی که به آن نیاز دارند، ماساژ دهد.

این کار می‌تواند به درمان برخی از علائم سندرم سوزش کف پا کمک کند. بر اساس یک مطالعه، ماساژ پا به افرادی که از نوروپاتی دیابتی رنج می‌برند در بهبود تعادل، تحرک محدود در پا و احساس داغی کف پا کمک می‌کند. می‌توانید از روغن ماهی یا روغن‌های ضروری دیگر برای ماساژ پا استفاده کنید تا این درمان خانگی مؤثرتر شود.

ماساژ می‌تواند عضلات پاهای شما را شل کند و درد را تسکین دهد. حتی می‌توانید ماساژ پا را از یک متخصص نیز دریافت کنید، زیرا برخی از نقاط فشار وجود دارد که در درمان این اختلال باید روی آنها تمرکز کرد.

برای حفظ گردش خون مناسب، کفش‌های راحت و متناسب با اندازه پای خود بپوشید. کفش‌های تنگ نپوشید زیرا باعث کاهش جریان خون در پاهای شما و ایجاد ناراحتی می‌شود.

کاهش سوزش و درد پاهای شما کمک می‌کند زیرا ورزش جریان خون را در بدن بهبود می‌بخشد.

فیزیوتراپ‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا درد و التهاب پاهایتان را کاهش دهید. برای درد شدید در اعصاب، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

بیشتر افرادی که برای تشخیص علت داغ شدن کف پا به متخصص مراجعه می کنند، بیشتر احتمال دارد مبتلا به دیابت باشند. برای این افراد ، علت داغ شدن کف پا به دلیل نوروپاتی ساده است و آزمایشهای تشخیصی اضافی لازم نیست.

در تعداد کمی از افراد که حملات ناگهانی و رو به وخامت سوزش و داغ شدن در پاها دارند و یا دلیل قابل توجیهی برای این عارضه وجود ندارد ، برای تشخیص صحیح و دقیق تر آزمایشات بیشتری لازم  است. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش عملکرد عضلات با استفاده از ضبط فعالیت های الکتریکی داخل عضلات. برای آزمایش EMG، یک پروب (کاوشگر) بر روی پوست قرار میگیرد و یا ممکن است یک سوزن به داخل عضله وارد شود.

آزمایش خون ، ادرار یا مایعات نخاعی برای تشخیص علت دغ شدن کف پا استفاده می شود. همچنین میزان ویتامین بدن را می توان با یک آزمایش خون ساده سنجید.

مطالعه هدایت عصبی توانایی اعصاب در انتقال تکانه ها را آزمایش می کند. در این روش یک عصب تحریک شده و پاسخ عضله ی کنترل شده توسط آن عصب، اندازه گیری می شود.

ممکن است پزشک پیشنهاد کند که یک قطعه از بافت عصبی را کنده و آن را تحت میکروسکوپ معاینه کند، هرچند بسیار نادر است.

کد خبرنگار: ۱۳
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 0 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید