خطیب موقت تهران با اشاره به اهمیت کارآمدی قوه قضاییه، تصریح کرد: بدون دانش، قانون ، اقتدار و رضایت مندی مردم کارآمدی امکان پذیر نیست و به هر میزان سطح دانش قضایی ارتقاء پیدا کند کارآمدی این دستگاه افزایش پیدا می‌کند.

خطیب جمعه تهران: منطقه خاورمیانه از مدار اراده آمریکا خارج شده است

به گزارش سلام نو به نقل از ایرنا، حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد، کارنامه یکساله محسنی اژه‌ای را قابل دفاع دانست و گفت: ثمره این حضور نگاه به تحول است. با اینکه قدم های اصولی برداشته شده اما رهبر انقلاب مهمترین اقدام در قوه قضاییه را اجرا شدن سند تحول قوه قضاییه دانستند

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن ابوترابی فرد خطیب موقت تهران در نماز عبادی-سیاسی جمعه‌ این هفته تهران که در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد، طی سخنانی در خطبه اول با اشاره فرامین حکومتی امام علی علیه السلام به مالک اشتر گفت: این یک سند کامل و جامع در حوزه حکمرانی با هویت دینی است و درواقع در مقام تولید فکر و اندیشه و تبیین دقیق مبانی، امیر المومنین(ع) سیاست‌های حکمرانی مبتنی بر وحی را تبیین کرده‌اند.

ابوترابی با اشاره به هدف آرمانی از تشکیل حکومت اسلامی در روش امام علی علیه السلام، بیان داشت: قدرت سیاسی ابزاری برای پاسخ به همه نیازهای معنوی و دنیوی انسان‌هاست و در گام دوم نیز ساخت یک کشور پیشرفته با بهترین زیرساخت‌ها باید دنبال شود.

امام جمعه موقت تهران عمران و آبادانی کشور را از اهداف کلیدی نظام اسلامی برشمرد و ادامه داد: در نگاه امیر المومنین نیروی انسانی عالم، سالم و آراسته به عمل صالح بالاترین نقش را در ساخت یک جامعه در تراز قرآن دارد و ازاین‌رو آراستگی مدیران ارشد و میانی در نظام اسلامی به ارزش‌ها و فضایل اخلاقی مهمترین و ارزشمند ترین معیارهای ساخت یک نظام سیاسی و کارآمد است.

وی راستگویی مدیران ارشد و میانی در نظام اسلامی را مهم‌ترین و محوری ترین اصل در ساخت یک نظام سیاسی کارآمد در تراز اسلام عنوان کرد و افزود: با نگاه به این اصل محوری، مهم‌ترین مسئولیت مدیران در نظام اسلامی تقوا، عبودیت، وظیفه شناسی و حرکت در مدار فرامین الهی است.

ابوترابی فرد اضافه کرد: کارگزاران در نظام دینی باید رسالت خویش را فهم درست ارزش‌های دینی و آراستگی به آن و اصلاح رابطه خود با خداوند متعال و استفاده از تمام ظرفیت خویشتن برای گسترش ارزشهای انسانی و اسلامی در سطح جامعه قرار دهند و در این راه قدم بردارند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنان خود بیان داشت: اینکه بعضی‌ها در منطقه به تشکیل ناتوی نظامی برای منطقه جنوب غرب آسیا اشاره می‌کنند، برای این است که شاهد قدرت روز افزون امت اسلام هستند و حرکت اقتدار آفرین دنیای اسلام، منطقه خاورمیانه را از مدار اراده آمریکا خارج کرده و در مدار اراده ملت‌های مسلمان قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه اراده مردم یمن، فلسطین، لبنان، عراق و امت‌های اسلامی مسیر حرکت را مشخص می‌کند نه اراده آمریکا، افزود: ناتوهای نظامی و مزدوران آمریکا در برابر این حرکت اقتدار آفرین از کمترین اثر بی‌بهره هستند و این واقعیت در برابر دیدگان جامعه بشری قرار دارد از این رو پیروز میدان نبرد امروز مبارزان اقتدار آفرین فلسطینی هستند.

ابوترابی فرد در خطبه دوم با بیان اینکه سال‌های ۶۰ و ۶۱ سال‌های سختی برای ملت بزرگ ایران در مواجهه با دشمنان داخلی و استکبار خارجی بود، یادآور شد: در روز ۶ تیر ماه سال ۶۰ رهبر فرزانه انقلاب مورد سو قصد قرار گرفتند و در ۷ تیر ماه انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت که سبب شد مردان بزرگ و شخصیت‌هایی که از تمام توان خویش در دفاع از ملت ایران بهره می‌گرفتند از جمله شهید عالیقدر شهید بهشتی به لقاءالله نائل شوند.

ابوترابی بیان داشت: در نگاه اسلام برخلاف نظریه پردازان غربی، عدالت حول قراردادهای اجتماعی تحلیل فلسفی نمی‌شود و ساخته دست بشر نیست بلکه عدالت میوه شیرین اجرای حق است و حق برآمده از ایمان به مبدا و معاد و فهم نیاز های فطری انسان و معارف وحیانی و عقلانی و علمی است.

خطیب موقت تهران با اشاره به اهمیت کارآمدی قوه قضاییه، تصریح کرد: بدون دانش، قانون ، اقتدار و رضایت مندی مردم کارآمدی امکان پذیر نیست و به هر میزان سطح دانش قضایی ارتقاء پیدا کند کارآمدی این دستگاه افزایش پیدا می‌کند.

وی کارنامه یکساله محسنی اژه‌ای را قابل دفاع دانست و گفت: ثمره این حضور نگاه به تحول است. با اینکه قدم های اصولی برداشته شده است اما رهبر انقلاب مهمترین اقدام در قوه قضاییه را اجرا شدن سند تحول قوه قضاییه دانستند و تاکید کردند که یک کادر مقتدر و هوشمند در قوه قضاییه باید شکل گیرد و در عین حال باید ریشه فساد شناسایی و خشکانده شود.
ابوترابی فرد بیان داشت: تنقیح قوانین از مهمترین اقدامات برای اصلاح روند قضاوت و مدیریت در کشور است و موجب کارآمدتر شدن دستگاه ها می‌شود اما متاسفانه بر قوانین کشور پیوسته اضافه می‌شود که این آفات مدیریت کشور است.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: بودجه ریزی باید بر مبنای عملکرد و کارایی باشد و دستگاه قضایی بودجه ریزی خود را بر اساس عملکرد و کارایی انجام دهد لذا اصلاح قوانین نقش بسیار مهم در کارآمدتر شدن دستگاه قضا خواهد شد و اگر این موارد اتفاق بیفتد دستگاه قضا مقتدرتر و کارآمدتر خواهد شد و امید در بین مردم افزایش پیدا خواهد کرد.

کد خبرنگار: ۱۴
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید