شهرستان آذرشهر به جهت واقع شدن در کنارگذر جاده ترانزیتی استان های غربی، از اهمیت ویژه ای برای مسافران برخوردار است. این شهرستان باغ ها و طبیعت دل انگیز دارد و از مناطق گردشگری استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود.

تاپ‌تاپان چشمه‌ای که از دل زمین می‌جوشد

به گزارش سلام نو، چشمه تاپ تاپان در پنج کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر- عجب ‌شیر از زمین می جوشد. آب این چشمه که از دل آتشفشان خاموش سهند بیرون می زند به صورت طبیعی حوضچه و کانال هایی برای خود ایجاد کرده است. در اطراف این چشمه نهشته‌ های متورق تراورتن و رسوبات اکسید آهن رسوب کرده است. آب چشمه تاپ تاپان در ردیف آب های کربنات کلسیم ولرم قرار دارد.

آب م‍‍ع‍دن‍‍ی چشمه ت‍‍اپ ت‍‍اپ‍‍ان ق‍‍اب‍ل آشامیدن ن‍ی‍س‍ت ول‍‍ی ب‍رای ال‍ت‍ی‍‍ام درده‍‍ای ع‍ض‍لان‍‍ی، مف‍ص‍ل‍‍ی و ام‍راض پ‍وس‍ت‍‍ی بسیار شفا ب‍خ‍ش و مفید است.

تاپ‌تاپان چشمه‌ای که از دل زمین می‌جوشد

خاصیت درمانی چشمه تاپ تاپان آذرشهر گردشگران بیشماری را به خود جلب می کند. در حال حاضر چشمه آبدرمانی تاپ تاپان آذرشهر به همت بخش خصوصی در حال تبدیل شدن به مکان توریستی فوق العاده بزرگ، با امکانات رفاهی و بازارچه و … می باشد.

شهرستان آذرشهر به جهت واقع شدن در کنارگذر جاده ترانزیتی استان های غربی، از اهمیت ویژه ای برای مسافران برخوردار است. این شهرستان باغ ها و طبیعت دل انگیز دارد و از مناطق گردشگری استان آذربایجان شرقی محسوب میشود. در این میان چشمه تاپ تاپان که در پنج کیلومتری آذرشهر قرار دارد از اهمیت ویژه برخوردار است.

تاپ‌تاپان چشمه‌ای که از دل زمین می‌جوشد

این چشمه که از ب‍‍الای ت‍پ‍ه ای ه‍م‍وار م‍ش‍رف ب‍ه اراض‍‍ی و طب‍ی‍‍ع‍ت ب‍ک‍ر شهرستان آذرشهر با فشار گاز از زمین به حالت جوشان خارج می‌ شود، خاصیت شگفت انگیز درمانی دارد که گردشگران زیادی را در فصول گرم سال به خود جلب می کند.

از نکات جالب توجه این چشمه این است که آب آن از چ‍ن‍د چ‍ش‍م‍ه صاف و زلال ت‍ش‍ک‍ی‍ل ش‍ده و درج‍ه ح‍رارت آن در ف‍ص‍ول س‍رد و گ‍رم سال ث‍‍اب‍ت و در م‍ح‍ل س‍رچ‍ش‍م‍ه تقریبا ۱۵ درج‍ه ب‍‍الای ص‍ف‍ر است و رس‍وب‍‍ات تراورتن و اکسید آهن نیز سبب شده رنگ آن مایل به ق‍‍ه‍وه ای باشد.

خروج گاز با فشار زیاد از زمین در داخل آب تصویری شگفت آور بوجود آورده است که تجربه ی دیدن آن از نزدیک برای یک بار می تواند شما را به شناگر ثابت این چشمه آب معدنی تبدیل کند.

تاپ‌تاپان چشمه‌ای که از دل زمین می‌جوشد

این چشمه برای استفاده بصورت استخر سرپوشیده هنوز آماده نیست ولی در فصول گرم سال میتوانید از آن استفاده کنید.

‌از ل‍ح‍‍اظ زم‍ی‍ن‌ ش‍ن‍‍اس‍‍ی‌، ‌اطراف‌ این چ‍ش‍م‍ه‌ ی‍ک‌ م‍ن‍طق‍ه‌ ‌آه‍ک‍‍ی‌ ‌اس‍ت‌ و س‍ن‍گ‌ ‌ه‍‍ای‌ ‌آن‌ ب‍ه‌ ص‍ورت‌ رس‍وب‍‍ی‌ ت‍ش‍ک‍ی‍ل‌ ش‍ده‌ ‌است.

چشمه های معدنی این منطقه با فعالیت های آتشفشانی در ارتباط هستند و این از رسوبات منطقه مشخص است بطوری که آب چشمه ها در مسیر خود رسوباتی بر جای می گذارند که ضخامت زیادی از تراورتن را تشکیل می دهند.

زمین شناسان و جغرافیدانان نیز معتقدند که وجود مقادیر زیاد گاز کربن دی‌ اکسید در آب این چشمه نشان ‌دهنده منشاء عمیق آب و ارتباط آن با آتشفشان خاموس سهند است.

تاپ‌تاپان چشمه‌ای که از دل زمین می‌جوشد

این منطقه علاوه بر چشمه تاپ تاپان مناظر دیدنی دیگری همچون فضای سبز و باغ های میوه دارد که خانواده ها می توانند ضمن آبدرمانی در این چشمه، از مناظر دیدنی و کوه های اطراف نیز لذت ببرند.

از دیگر مکان‌های دیدنی و جذاب شهرستان آذرشهر که بسیاری از گردشگران را به خود جذب می کند، منطقه توریستی قیرمیزی گل، اطراف سد خاکی ینگجه، اطراف گورستان و مسجد باستانی روستای بادامیار، دربند الوانق و آب شور قزل داغی، مسجد سنگی روستای چراغیل، باغات روستاهای قاضی جهان، غله زار و طبیعت جذاب اطراف شهرهای آذرشهر، تیمورلو، گوگان و ممقان است.

 منبع: تریپ یار

کد خبرنگار: ۲۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 0 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید