رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت: حذف شدن یارانه به این بستگی دارد که چقدر کالا مشمول کالابرگ الکترونیکی شود.

با توزیع کالابرگ الکترونیکی یارانه نقدی برای همیشه حذف می‌شود؟

به گزارش سلام نو به نقل از تجارت‌نیوز، محمدرضا فرزین پنجشنبه شب در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه یک در مورد دهک‌بندی مردم اظهار داشت: از ۱۰ سال قبل دهک‌بندی شروع شده و قرار بود یارانه‌ به گروه‌های پردرآمد داده نشود اما شناسایی آنها سخت بود.

بهترین روش شناسایی با معیار PIT و نظام مالیاتی شخصی است اما چون در کشور ما این روش مالیاتی وجود ندارد از روش پراکسی مینتکس استفاده شده است.

وی افزود: سامانه رفاهی چهار روش برای شناسایی افراد در نظر گرفته شده یکی درآمد ثابت افراد که یا حقوق‌بگیر دولت یا حقوق‌بگیر تأمین اجتماعی هستند، دوم ارزش خودرو، سوم میزان خرید از سیستم شاپرکی و چهار حساب بانکی افراد است.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت: جمعیت کشور طبق آمار ۸۵.۳ میلیون نفر هستند که از این تعداد ۷۸ میلیون نفر یارانه ماهانه و معیشتی دریافت می‌کنند و دهک دهم پردرآمدی شناسایی شده و حذف شدند و ۹ دهک دریافت می‌کنند.

به گفته فرزین، در حال حاضر ۷۲ میلیون نفر کمک معیشتی جدید دریافت کردند که اگر می‌خواستم به ۹ دهک کامل بدهیم حدود ۷۶ تا ۷۷ میلیون می‌شد.

وی افزود: هر یک از شاخص‌های درآمدی برای دهک‌بندی وزن خاصی دارند و باید مردم به سامانه مراجعه کنند و آخرین به‌روزرسانی سامانه وزارت رفاه در اردیبهشت سال جاری بوده است.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت: منطق‌ پراکسی مینتکس می‌گوید باید شاخص‌های مختلف دارای وزن مختلف باشند و تنها درآمد افراد ملاک نیست بلکه میزان درآمد افراد طی پنج سال گذشته بررسی می‌شود.

فرزین این را هم اضافه کرد: از ۸۵ میلیون ایرانی اطلاعات ۷۸ میلیون نفر که متقاضی یارانه بوده‌اند را داریم و برای دیگر افراد اطلاعات خانوار آنها را نداریم. ۶۴ میلیون نفر هم یارانه معیشتی دریافت می‌کردند و ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی ماهانه می‌گرفتند که اکنون همه این یارانه‌ها یک کاسه شده و به عنوان کمک معیشتی پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: براساس اعلام دولت دهک دهم پردرآمدی حذف شده است و برای سه دهک پایین درآمدی ماهانه ۴۰۰ هزار و برای ۶ دهک بقیه ۳۰۰ هزار تومان کمک معیشتی پرداخت می‌شود.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در مورد اینکه اگر کالابرگ الکترونیکی داده شود آیا یارانه حذف می‌شود، عنوان کرد: بستگی دارد که چقدر کالا مشمول کالابرگ الکترونیکی شود.

سامانه اول در مورد نان خواهد بود که دولت دنبال راه‌اندازی آن است و اگر به درستی اجرا شود بخشی از منابع برای نان اختصاص می‌یابد.

فرزین در مورد اینکه آیا کمک معیشتی ثابت می‌ماند، اظهار داشت: آنچه دولت در سال ۹۷ برای ارز ترجیحی شروع کرد تشخیص داد که در ابتدای زنجیره ارز یارانه‌دار برای واردات نهاده اختصاص دهد ولی این طرح از اول به صورت یک نوزاد مرده متولد شد، هم نظام توزیع ارز به نقطه هدف نرسید و هم باعث ایجاد رانت شد. بعد از آن نشان داده شد قیمت کالاها افزایش یافته و در سیستم توزیع هم دچار مشکل است.

وی افزود: دولت قبل به تدریج کالاها را از شمول ارز ترجیحی حذف کرد اما در طی این سال‌ها ۷۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی پرداخت شد که ۵۰ میلیارد دلار آن برای کالاهای اساسی اختصاص یافت.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی ادامه داد: دولت در حال حاضر دنبال حذف نیست بلکه نوع پرداخت را تغییر می‌دهد.

سال گذشته ۱۵.۶ میلیارد دلار یارانه ارز برای کالاهای اساسی و دارو داده شد. اگر دلار سامانه نیما را در نظر بگیریم برای هر دلار ۲۰ هزار تومان تفاوت قیمت با نرخ ترجیحی وجود دارد. اگر دولت بخواهد این رقم یارانه ارز به هدف برسد باید مستقیم به خانوار داده شود.

فرزین گفت: تفاوت نرخ نیمایی ارز و نرخ ترجیحی ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در سال می‌شود. دولت نمی‌خواهند آن را حذف کند بلکه روش پرداخت را از حلقه اول به حلقه آخر یعنی مصرف‌کننده می‌پردازد.

وی افزود: طبق گزارش مرکز آمار در سال گذشته دهک اول در مناطق شهری ۲۳ میلیون تومان مجموعه هزینه سالانه داشت که اگر براساس یارانه پرداخت شده حساب کنیم مبلغ یارانه ۴۰ درصد هزینه آنها را پوشش می‌داد. یارانه قرار است ضریب جینی را کاهش دهد و به دهک‌های کم درآمد بیشتر برسد.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی عنوان کرد: اگر تورم ۴۰ درصد را در نظر بگیریم مجموع هزینه‌ خانوار روستایی در سال ۱۲ میلیون تومان است که یارانه آنها ۶۰ درصد هزینه خانوار را جبران می‌کند و دهک‌های پایین از یارانه‌ها بهره‌مندی بیشتری خواهند داشت.

فرزین در مورد اینکه کمک معیشتی چقدر تورم ایجاد می‌کند، اظهار داشت: در روستاها ۶۰ درصد هزینه خانوار را کمک معیشتی تشکیل می‌دهد و قرار نیست یک طرح کل مسائل کشور را حل کند.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، وی در مورد منابع کمک معیشتی گفت: براساس قانون بودجه مبلغ یارانه مشخص شده است و برای سال‌های آینده باید در قانون بودجه مشخص شود.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در مورد اثر تورمی طرح اصلاح یارانه‌ها عنوان کرد: چهار مرکز پژوهشی شامل بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، مرکز آمار و مؤسسه پژوهش برنامه‌ریزی اعلام کرده‌اند اثر تورمی طرح اصلاح یارانه‌ها زیر ۱۰ درصد خواهد بود، برخی گفته‌اند ۷.۸درصد و برخی ۸.۱ درصد اعلام کرده‌اند.

کد خبرنگار: ۱۳
۶۴دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 45
 • A IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  29 2
  پس پول بنزین نیز پرید.
  • IR ۲۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
   3 0
   فقط نقدی
 • وحدت اسدی IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  1 0
  ما معلولان چیکار کنیم
 • صدیثه IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  12 0
  یارانه رونقدی بدین من مستاجرم شوهرم بیکاره با3تابچه درآمدی نداریم غیرازیارانه فقط کالابرگ مشکلی دوانمیکنه اززندگیم
 • تبذذذ IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  11 0
  نقد بیشتر به درد ما میخوره داروهای مصرفی مون واجب‌تر از مرغ و روغن تزریقی و ناخالص شماست
 • لبالز IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  8 0
  داروهامون واجب‌تره تا مرغ و روغن پس نقد بیشتر بدرد ما میخوره مثلاً خودم که لوپوس و نارسایی کلیه دارم پول بیشتر بدردم میخوره هر چند کم و ناچیز لطفاً نقد پرداخت کنید نه کالابرگ
 • محمود IR ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  3 0
  از نوع پرداخت مشخص هست کسی اسیب نمی بیند کارگر بیمه پرداز هستم خانوار 4نفری،به ما تعلق نگرفته نمیدانم چگونه حساب کردند
 • محمد IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  9 0
  کالا برگ اصلاً بدرد این مردم نمی خورد فقط نقدی باید به تما خواستهای مردم عمل کرد
 • ناشناس IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  5 1
  لااقل نصفشو نقدی بدید نصفشوکالابرگ
 • DE ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  4 4
  ما حقوق دوازده تومنی داریم چرا باید حدف شیم مگه چی داریم دوتا پسر بیکار و سرباز داریم آخه کی گفته ما ایرانی نیستیم
  • محمد IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
   0 0
   ماشاالله.دوازده تومان کمه؟!!!!!پس خدا به ما رحم کنه که زیر پنج تومنی داریم
 • ایمان IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  5 0
  یارانه چه ربطی به کالا برگ دارد ...یارانه به خاطر افزایش قیمت انرژی ها و بنزین بوده چه ربطی به مواد غذایی دارد.....آیا میخواهند هزینه کالا برگ ها را با قطع یارانه جبران کنند ...
 • محمد IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  8 0
  به نظر من یارنه نقدی بیشتر درد مردم میخوره تا کلا برگ چون خیلی بدهکارن و قسط دارن اجاره خونه و هزار چیز دیگه
 • IR ۲۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  8 1
  کوپن نمیخوام
 • ناشناس IR ۰۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 0
  فقط پول نقد
 • IR ۰۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 0
  لطفا هر چی هست کمک به مردم بشه
 • IR ۰۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 0
  لطفا هر چی هست کمک به مردم بشه
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 0
  لطفاً نقدی پرداخت بشه
 • IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  0 0
  سلام پول بیشتر به درد ما میخوره تا کالابرگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 4 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار