فردا شنبه گستره فعالیت سامانه بارشی نوار شمالی، مرکز، شرق، جنوب، جنوب شرق کشور و همچنین دامنه‌های زاگرس در استان‌های مرکزی، قم و شرق لرستان و ارتفاعات جنوب غرب کشور را در برمی‌گیرد.

گزارش هواشناسی ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ / هشدار به ۲۲ استان درباره وقع سیلاب

به گزارش سلام نو به نقل از تسنیم، سازمان هواشناسی با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور نسبت به احتمال وقوع سیلاب ناگهانی، آب‌گرفتگی معابر و برخورد صاعقه در ۲۲ استان هشدار داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی تا روز سه‌شنبه آینده گذر متناوب امواج تراز میانی جو از کشور پیش‌بینی شده و امروز در مناطقی از جنوب غرب، جنوب و مرکز کشور، نیمه غربی کرمان، یزد، دامنه‌های زاگرس مرکزی در استان‌های همدان، مرکزی، قم، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز، شرق سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی ابرناکی، رگبار باران، وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک و گاهی رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

فردا شنبه گستره فعالیت سامانه بارشی نوار شمالی، مرکز، شرق، جنوب، جنوب شرق کشور و همچنین دامنه‌های زاگرس در استان‌های مرکزی، قم و شرق لرستان و ارتفاعات جنوب غرب کشور را در برمی‌گیرد.

طی امروز و فردا شمال خلیج‌فارس مواج و متلاطم است و در شمال غرب و غرب کشور روند کاهش نسبی دما روی می‌دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی یکشنبه آینده گستره فعالیت سامانه بارشی در شرق دریای خزر، دامنه‌های جنوبی البرز در شرق تهران و سمنان، شمال شرق و شرق کشور و شمال سیستان و بلوچستان و کرمان است و در شرق خراسان رضوی و غرب خراسان شمالی رگبار، وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

دوشنبه آینده در منطق خراسان، شرق یزد، شمال سیستان و بلوچستان و ارتفاعات کرمان افزایش ابر، رگبار، وزش باد شدید، رعدوبرق و کاهش نسبی دما روی می‌دهد. در مناطقی از خراسان رضوی و خراسان جنوبی بارش‌ها شدت خواهد داشت. سه‌شنبه هفته آینده سامانه بارشی در خراسان رضوی باعث رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید شده و در بعدازظهر این روز از کشور خارج می‌شود.

همچنین طی روزهای شنبه و یکشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی بارش برف و در دامنه‌های جنوبی البرز و شمال کشور روند کاهش دما و در برخی مناطق رویداد تگرگ انتظار می‌رود.

*توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۷

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۹

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، تگرگ، وزش باد شدید، خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۷: گلستان، سمنان، خراسان شمالی، شرق مازندران.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۸: گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، ارتفاعات و شرق تهران.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۹: خراسان رضوی، خراسان جنوبی و نیمه شرقی خراسان شمالی.

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی محلی و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها، برخورد صاعقه، اختلال در ترددهای برون شهری، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آسیب به سازه‌های موقت، شکستن درختان فرسوده.

توصیه: عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و بستر مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در تردد و سفرهای برون‌شهری. پاکسازی دهانه پل‌ها و آبروها، استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره.

*توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۸

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، خیزش گردوخاک، در برخی نقاط بارش تگرگ.

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۲۶: تهران، البرز، قزوین، قم، شمال سمنان، گلستان، خراسان شمالی، مرکزی لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان، نیمه غربی یزد، ارتفاعات کرمان.

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۷: تهران، البرز، قم، مرکزی، شمال اصفهان، همدان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، یزد، ارتفاعات کرمان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۸: سمنان، مازندران، شمال سیستان و بلوچستان، شرق اصفهان، یزد، شمال کرمان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی محلی، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه و کاهش دید، اختلال در ترددهای برون شهری، احتمال آسیب به سازه‌های موقت.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو، استحکام سازه‌های موقت.

*توصیف سامانه دوم: وزش باد نسبتا شدید موقت و خیزش گردوخاک

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۷

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۵: مرکزی، زنجان، قم، قزوین، تهران، البرز، سمنان، یزد، اصفهان.

جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۲۶: سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، اصفهان، سمنان، هرمزگان، همدان، مرکزی، البرز، تهران، قم، قزوین.

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۷: قم، قزوین، البرز، تهران، مرکزی، سمنان، اصفهان، یزد، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، هرمزگان، بوشهر، جنوب استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و فارس.

اثر مخاطره: گردوخاک، کاهش دید افقی، کاهش کیفیت هوا و اختلال در تردد.

توصیه: احتیاط در ترددهای برون شهری و جاده‌های کویری، استحکام سازه‌های موقتی، عدم تردد و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره.

کد خبرنگار: ۱۴
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید