۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۲
کد خبر: 55345873

وجود دو دیواره‌ای بسیار بلند در دو سوی این دره آن را به تنگه‌ای باریک مبدل نموده که آفتاب در طول روز جز در ساعاتی کوتاه به کف دره نخواهد تابید از این رو با وجود گرمسیر بودن منطقه درون این دره معمولا هوا خنک و مطبوع است.

جیز تنگه‌ای بکر در فارس

به گزارش سلام نو، تنگه جیز دره ای است تفریحی و جذاب بین بورکی و خشت و در کنار روستای امام زاده علی. از این روستا که بگذری تنگه ای در برابرت خودنمایی می کند. در همان ابتدا آسیابی ویران را مشاهده می کنی که به گفته اهالی چرخ های آن از طریق آب های تنگ جیز به حرکت در می آمده است.

«چشمه زیبای بارونزنی» با آب شیرین و گوارا در کوه تنگ «جیز» خشت قرار دارد. درون این تنگه علاوه بر وجود این چشمه بسیار زیبا آثاری از دوران ساسانی و اسلامی از جمله قلعه دختر، جوی آبی از جنس ساروج و حوضچه های سنگی واقع شده است.
آب چشمه در منتهی الیه این تنگه بشکل بسیار زیبا از بدنه کوه به صورت قطرات باران به درون تنگه می چکد.

جیز تنگه‌ای بکر در فارس

از نخلستان های سر به فلک کشیده خشت و کنارتخته که بگذرید در آن سوی دشت خارج از نخلستان ها راهی باریک از میان گندم زارهای سر سبز  شما را به سوی جنوب می کشاند. دیدن چشم انداز زیبای مزرعه های گل زرد در کنار باغات نخل چنان رهگذران را مات و مبهوت خود می کند که گذر زمان احساس نخواهد شد .از این چشم انداز زیبا که بگذریم در دامنه رشته کوه جنوبی منطقه دره ای تنگ و باریک  خودنمایی می کند که وارد شدن به ان قطعا هر بیننده ای را شیفته خود خواهد کرد. جدال تمام نشدنی اب های روان با سنگ های سخت در طول هزاران سال چنان آثار شگفت انگیز ی از فرسایش و اب بردگی در سنگ های بستر و دیواره ی این دره ایجاد نموده که انسان را به تحسین پرودگار وا می دارد.

وجود دو دیواره ای بسیار بلند در دو سوی این دره آن را به تنگه ای باریک مبدل نموده که آفتاب در طول روز جز در ساعاتی کوتاه به کف دره نخواهد تابید از این رو با وجود گرمسیر بودن منطقه درون این دره معمولا هوا خنک و مطبوع است.
از سمت بالای دره ی همیشه از چشمه ای کوچک آبی سر ازیر است که درون سنگ ها و حوضچه ها جمع می شود و آبشخوری مناسب برای پرندگان و زیست گاه مناسبی برای آبزیانی همچون ماهی های کوچک و خرچنگ ها و قورباغه هاست.
دیواره های خزه بسته  و غرق در برگ های سبز و خوش رنگ پرسیاوشون  و تیکاب های فراوان در گوشه  گوشه ای این تنگه زیبا از زیبایی های این  طبیعت باورنکردنی است.

جیز تنگه‌ای بکر در فارس

از گذشته های دور مردم منطقه برای دسترسی راحت تر به این تنگه  مسیر های سنگی حاشیه ی دره را تراشیده و بصورت پلکان در آورده اند تا رفت و آمد به درون دره  آسان تر گردد. کانال ها و آبراهه های ساخته شده از ساروج و سنگ که قدمت آن به چندین قرن می رسد نشان از این نکته دارد که از دیر باز این دره مورد توجه  اهالی منطقه بوده و اب چشمه های درون دره بوسیله این آبراهه ها به  سمت دشت مجاور هدایت می گردیده است .

برای رسیدن به تنگه جیز می باید با پای پیاده از میان سنگلاخ ها و تنگه های باریکی عبور نمود.پس از مسافت ۲۵ دقیقه ای به محوطه ای وسیع که کوه ها و تپه هایی آن را احاطه کرده اند، می رسید. مکانی خوش آب و هوا و دل فریب؛حتی در ماه تابستان که اهالی از گرمای سوزان در امان نیستند. در میان این محوطه حوضچه ای دست ساز قرار گرفته که از آب چشمه پرشده است. نهری که ظاهراً با ساروج ساخته شده،از آنجا امتداد می یابد و تا میانه تنگه ادامه پیدا کرده،خود را پنهان می سازد.

در این محوطه جایی وجود دارد به نام«بارون زنی»و شگفتا که چگونه آب از میانه ی کوه به بالا رفته و آن گاه از بالای کوه،همانند آبشاری به پایین سرازیر می شود و فضایی دلنشین پدید می آورد. در فصل تابستان،زیر بارون زنی که قرار بگیری،زمستان را  با باران های تندش به یاد می آوری و این  گونه است که تنگ جیز مکانی دیدنی و مفرح است حتی در تابستان گرم و سوزان خشت و کنارتخته.

جیز تنگه‌ای بکر در فارس

موقعیت مکانی

این تنگه در مجاورت شهر خشت واقع گردیده است فاصله این تنگه تا شهر خشت ۴ کیلومتر است و به لحاظ جغرافیایی فاصله این تنگ از شهر کازرون ۶۴ کیلومتر است.

منبع: تریپ یار

کد خبرنگار: ۲۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 6 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید