او ضمن ابراز امیدواری نسبت به تصویب هر چه زودتر این طرح در شورای نگهبان و مجلس گفت: امید است تا پایان سال جاری مصوبه رتبه بندی معلمان به اجرا درآید.

رتبه بندی معلمان کی اجرا می‌شود؟

سلام نو سرویس اجتماعی: «امسال هم قرار نیست طرح رتبه بندی معلم‌ها به نتیجه برسد.» به نظر می‌رسد این جمع بندی معلمانی باشد که امیدوار بودند دولت ابراهیم رئیسی بالاخره طرح رتبه بندی را به جایی برساند، اما حالا از بازگشت طرح از شورای نگهبان به مجلس شوکه و ناامید هستند.

به گفته سخنگوی شورای نگهبان مصوبه رتبه بندی فرهنگیان به دلیل ابهامات به صحن مجلس ارسال شده بود. البته آن چنان که  هادی طحان نظیف گفته این شورا با اهداف مصوبه موافق است و کلیت آن با توجه به اینکه ماهیت مصوبه لایحه است، مورد پذیرش این شوراست ولی مسئله بر سر جزئیات باقی است.

طرح رتبه بندی معلمان عمری به درازای ده سال دارد و ده سال وعده پشت آن است، اما با وجود گذشت ده سال هنوز که هنوز است اجرایی نشده. با اجرایی شدن این طرح حقوق معلمان افزایش قابل توجهی می‌یابد و بخشی از دغدغه آن‌ها برطرف می‌شود، با این همه دولت‌های مختلف به هزار و یک دلیل موفق به اجرای طرح نشدند.

این ناکامی ده ساله و انتظارات زیاد از دولت رئیسی باعث شده تا حالا معلمان نسبت به تصویب نشدن طرح معترض باشند و تجمعاتی را نیز در این زمینه تشکیل دهند تا صدای خود را به قوای مختلف، به خصوص مجلس شورای اسلامی برسانند.

با این همه و با وجود ناامیدی معلمان به نظر می‌رسد بدنه دولت به تصویب طرح تا قبل از پایان سال امیدوار است. قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در حاشیه دیدار های مردمی که ۲۳ دی ماه از استان هرمزگان داشت گفت: مجلس شورای اسلامی ۲۴ آذرماه ۱۴۰۰، مصوبه رتبه بندی را نهائی کرد و برای تصویب به شورای نگهبان ارسال کرد.

احمدی لاشکی ابراز داشت: شورای نگهبان نیز به دلیل ابهاماتی از جمله در بندهای ۵ و ۶ مصوبه رتبه بندی معلمان، خواستار فرصت بیشتری برای بررسی شدند که منتظر هستیم آخرین وضعیت را از شورای نگهبان دریافت کنیم.

او ضمن ابراز امیدواری نسبت به تصویب هر چه زودتر این طرح در شورای نگهبان و مجلس گفت: امید است تا پایان سال جاری مصوبه رتبه بندی معلمان به اجرا درآید.

به گفته لاشکی پس از نهایی شدن مصوبه رتبه بندی معلمان، آمادگی کامل برای ادامه روند اجرای رتبه بندی از جمله هیأت ممیزی ها که باید بر ای ورود ۷۵۰ منطقه آموزش و پرورش کشور تعیین شود، را داریم و در کوتاه ترین زمان، این مصوبه قابلیت اجرائی پیدا می کند. معلمان هم در این طرح با ۹ شاخص و معیار در رتبه های پنج گانه قرار خواهند گرفت. البته ظاهرا این معیارها ثابت نیستند و قابلیت به روز رسانی را دارند.

به باور کارشناسان حوزه آموزش و پرورش در صورت اجرای کامل و بدون تعلل طرح رتبه بندی، این طرح می‌تواند تأثیر مشهودی بر دریافتی معلمان داشته باشد و باعث رونق آموزش و پرورش شود. با این همه به نظر می‌رسد تناسب و تعادل حقوق معلمان با نظام پرداخت دستگاه‌های دولتی باید همچنان مورد توجه باشد.

هوداران و منتقدان دولت رئیسی هر دو از زاویه نگاه خود به دولت هشدار می‌دهند که طرح رتبه بندی را به هر شکل اجرا کند. منتفدان که سال‌ها است حامی اجرای این طرح هستند. موافقان دولت نیز معتقدند رئیسی با رتبه بندی معلمان باید یکی از سراب‌های دولت روحانی را به واقعیت تبدیل کند و عملگرایی خود را ثابت کند.

کد خبرنگار: ۹
۶دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 1 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار