قیمت نفت به بیش از ۸۵ دلار رسیده است و برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که احتمالا تا پنج سال آینده ۲۰۰ دلار هم بشود.

پیش بینی کارشناسان: قیمت نفت به ۲۰۰ دلار می‌رسد

به گزارش سلام نو به نقل از تجارت‌نیوز، بسیاری از تحلیل‌گران نفتی بلومبرگ، رویترز و ترافیگورا پیش‌بینی کرده بودند که احتمالا قیمت نفت به ۱۰۰ دلار می‌رسد. حالا برخی از تحلیل‌گران، احتمال می‌دهند که قیمت نفت به ۲۰۰ دلار هم برسد اما آیا نفت ۲۰۰ دلار می‌شود؟

علی شمس اردکانی، رییس پیشین کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران به تجارت‌نیوز می‌گوید: اتفاقات چند سال اخیر و رکود، سرمایه‌ها را تا حد زیادی از بازار نفت بیرون کشیده و چون سرمایه‌گذاری جدید نشده، بنیان‌های تولید سست شده و حالا نگرانی‌ها شدت گرفته است.

او همین شرایط را به ایران تعمیم می‌دهد و می‌گوید: ایران پتانسیل تولید روزانه شش میلیون بشکه را داشت، اما به دلیل عدم سرمایه‌گذاری مجبور شده عرضه را کاهش دهد. ما در این سال‌ها درآمدها و سرمایه حاصل از نفت را استفاده کردیم و سرمایه‌گذاری جدیدی در این بخش انجام ندادیم.

او پیش از این هم به کمبود سرمایه‌گذاری در بخش نفت اشاره کرده و گفته بود: در ۶۰ سال گذشته شعار ما استفاده از پول نفت بوده است. نمی‌توانیم این گونه به اقتصاد انرژی بی‌توجه باشیم و در زمستان و تابستان با مشکل کمبود گاز و برق مواجه شویم.

شمس اردکانی، در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که سیاست‌های ایران همواره استفاده از پول نفت در بودجه جاری بوده است. حتی بسیاری از کاندیداهای ریاست جمهوری مانند احمدی‌نژاد، بارها وعده آوردن پول نفت بر سر سفره مردم را داده‌اند.

رییس پیشین کمیسیون انرژی اتاق تهران ادامه می‌دهد: ما نه تنها این سرمایه را در کشور سرمایه‌گذاری نکردیم بلکه برای صنعت نفت هم کاری انجام ندادیم.

نفت ۱۰۰ دلار می‌شود یا ۲۰۰ دلار؟

او بیان می‌کند: بنیان تولید بسیار ضعیف شده و حالا ترس در بازار سایه افکنده است. با این وجود بعید می‌دانم که دامنه قیمت نفت از ۱۰۰ دلار افزایش پیدا کند و به ۲۰۰ دلار برسد.

واکسیناسیون گسترده در دنیا باعث شده صنایع دوباره خط تولید خود را راه بیندازند. همین هم موجب افزایش تفاضای نفت شد اما با ظهور سویه جدید کرونا، بازار دوباره تدافعی شده است.

شمس اردکانی پیش‌بینی نفت ۱۰۰ دلاری در بازه زمانی چند ساله  را دشوار می‌داند و می‌گوید: نفت ۱۰۰ دلاری در کمتر از پنج سال محقق نمی‌شود. از طرفی احتمالا تقاضای فرآورده‌های نفتی در بخش حمل‌ونقل هم ضعیف‌تر شود. بسیار بعید است که تقاضای نفت برای حمل‌ونقل ادامه‌دار شود.

این همان بازه زمانی است که برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند قیمت نفت تا ۲۰۰ دلار بالا برود. رئیس موسسه پوشش ریسک که اتفاقا سال گذشته رکورد بازدهی خود را هم زده، به سایت تحلیلی خبری بارونز گفته بود که معتقد است که نفت در ۵ سال آینده به ۲۰۰دلار هم می‌رسد.

این کارشناس انرژی اظهار می‌کند: جو بازار روانی و نگرانی است نه از روی منطق. از طرفی آثاری از تزریق سرمایه در نفت دیده نمی‌شود. باید دید تا بهار آینده تقاضا چه شکلی پیدا می‌کند زیرا تقاضای نفت از بهار شروع می‌شود و در تابستان شدت پیدا می‌کند.

قیمت نفت برنت حالا به بیش از ۸۶ دلار رسیده و این، بالاترین قیمت در ۴۰ ماه اخیر است. البته، گفتنی است که نفت تا آذر همین امسال افت زیادی تجربه کرد و به ۷۴ دلار هم رسید. حالا باید منتظر بهار سال ۱۴۰۱ ماند و دید آیا قیمت نفت باز هم افزایش پیدا می‌کند یا دوباره دچار افت می‌شود.

کد خبرنگار: ۱۳
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار