برای آشنایی بیشتر با این نوع واریانت، مختصات و مشخصات آن، علائم بیماری و تفاوت آن با واریانت‌های گذشته، خطرناک بودن، راهکارهای پیشگیری از ابتلا و برخی سوالات دیگر با پروفسور سید علیرضا ناجی استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران گفت‌وگو می‌کنیم.

درباره اُمیکرون پنجمین واریانت ویروس کرونا بیشتر بدانید

به گزارش سلام نو به نقل از ایسنا، دو سال از شناسایی اولین مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در ووهان چین می‌گذرد، اما جهش‌های گوناگون این ویروس در طول این مدت بیانگر آن است که گویا کرونا دست‌بردار نیست.

واریانت‌های آلفا، بتا، گاما و دلتا را در این دو سال تجربه کردیم و حالا اُمیکرون(Omicron) پنجمین واریانتی است که در لیست واریانت‌های نگران‌کننده از نظر سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته و تاکنون در آفریقای جنوبی، بوتسوانا، هنگ‌کنگ و چند کشور دیگر موارد تایید شده یا مشکوک به این نوع جدید ویروس مشاهده شده است.

پزشکان و ویروس شناسان هنوز اطلاعات دقیقی درباره رفتار امیکرون بدست نیاورده‌اند و باید در انتظار بررسی و آزمایش بیشتر درباره این واریانت بود، اما معتقدند در این واریانت مانند واریانت‌های قبلی، این نگرانی وجود دارد که این نوع کرونا می‌تواند به شیوع بیماری در بسیاری از کشورها دامن بزند و سیستم‌های بهداشتی را تحت فشار قرار دهد و حتی این احتمال وجود دارد که ایمنی واکسن را دور بزند.

هنوز برای پاسخ دادن به میزان نگرانی در مورد اُمیکرون زود است و باید همچنان منتظر انتشار آخرین یافته‌های علمی  در مورد این نوع واریانت باشیم. به گفته کریستین لیندمیر سخنگوی WHO ممکن است ارزیابی میزان انتقال‌پذیری واریانت جدید ویروس کرونا و اثربخشی واکسن‌ها و درمان‌های موجود علیه آن چند هفته طول بکشد. تاکنون تنها ۱۰۰ توالی از این واریانت گزارش شده است.

برای آشنایی بیشتر با این نوع واریانت، مختصات و مشخصات آن، علائم بیماری و تفاوت آن با واریانت‌های گذشته، خطرناک بودن، راهکارهای پیشگیری از ابتلا و برخی سوالات دیگر با پروفسور سید علیرضا ناجی استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران گفت‌وگو می‌کنیم.پروفسور سید علیرضا ناجی  با تاکید بر وجود خلاء اطلاعاتی دقیق و لازم در خصوص اُمیکرون،  گفت: تاکنون اطلاع دقیقی در خصوص میزان انتقال، قدرت سرایت، شدیدتر و خطرناک تر بودن بیماری، واکسن گریزی آن و ... بدست نیامده است و در آینده تحقیقات و بررسی‌های دقیق کارشناسی بر روی این ویروس جدید صورت گرفته و منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به موتاسیون‌هایی که در این ویروس بوجود آمده است، افزود: از افزون بر ۵۰ موتاسیون(جهش) در این واریانت ۳۴ موتاسیون در جایگاه اسپایک قرار داشته است که از نظر واکنش‌های سیستم ایمنی و اتصال به سلول‌ها حائز اهمیت بوده و می‌توان گفت که این نوع ویروس مسری‌تر بوده و به خوبی می‌تواند به دلیل موتاسیون‌هایی که دارد از سیستم ایمنی فرار کند.

وی بیان کرد: اطلاعات تکمیلی در خصوص اینکه آیا اُمیکرون نسبت به دلتا مسری‌تر است یا اینکه چقدر می‌تواند نسبت به دلتا ایمن گریزتر باشد در آینده اعلام خواهد شد، اما می‌توان گفت احتمالا نسبت به دلتا انتقال پذیرتر یا مسری‌تر بوده و از نظر مقاومت به واکسن و سیستم ایمنی بدن، گریزان‌تر باشد.ناجی در ادامه گفت: ویروس اُمیکرون تنها چند روز است که رونمایی شده اما به چهار قاره سرایت کرده و تاکنون ۳۶۹ مورد از ۲۸ کشور، آن را به صورت رسمی گزارش کرده‌اند که نشان از گسترش سریع ویروس در جهان دارد، گرچه این اعداد واقعی نیستند و آمار صحیح مبتلایان به نظارت و پایش ژنتیکی کشورهایی بستگی دارد که آمار مبتلایان را به طور دقیق منتشر کنند. به عنوان مثال نمونه مثبت اُمیکرون که در کشور بلژیک مشاهده شده متعلق به فردی است که از کشور مصر به بلژیک رفته در حالیکه مقامات کشور مصر تاکنون