دلار که در اواخر مهرماه در ابتدای کانال ۲۷ هزار تومانی قرار داشت، در روز ۲۲ آبان توانست به محدوده ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان نفوذ کند.

قیمت دلار در ۱۰۰ روز اول دولت رئیسی چقدر گران شد؟

به گزارش سلام نو به نقل از دنیای اقتصاد، قیمت دلار در ۱۰۰ روز ابتدایی آغاز به کار دولت رئیسی پس از طی دو روند افزایشی بیش از ۱۰ درصد بالا رفت و به محدوده ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.

 دلار در ۱۰۰ روز ابتدایی آغاز به کار دولت رئیسی بالای ۱۰ درصد رشد کرد. بخش زیادی از این رشد نیز در یک ماه اخیر رخ داد.

دلار که در اواخر مهرماه در ابتدای کانال ۲۷ هزار تومانی قرار داشت، در روز ۲۲ آبان توانست به محدوده ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان نفوذ کند. این بالاترین قیمت دلار در یک سال گذشته و آخرین مرحله رشد این ارز پس از ۷ افزایش متوالی بود، چرا که در روز ۲۳ آبان، فروشنده‌ها دست بالاتر را در بازار به دست آوردند و توانستند قیمت اسکناس آمریکایی را ۲۰۰ تومان عقب‌تر ببرند.

ساعت ۳ بعدازظهر روز یکشنبه، دلار در بازار داخلی در محدوده ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می‌شد و معامله‌گران منتظر بودند که در صورت از دست دادن این محدوده، فروش‌های ارزی خود را بالا ببرند.

alt

گفته می‌شود که در معاملات پشت خطی دیشب، دلار افت بیشتری را تجربه کرد و این مساله احتمال نزول این ارز در ابتدای روز جاری را برجسته می‌کند. با وجود افت روز یکشنبه، محاسبات نشان می‌دهد دلار در ۱۰۰ روز ابتدایی ریاست جمهور جدید ۶/ ۱۱ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده است.

زمانی که رئیسی کرسی ریاست‌جمهوری را به دست آورد، دلار در میانه کانال ۲۵ هزار تومانی قرار داشت و ۱۰۰ روز بعد، این ارز به میانه کانال ۲۸ هزار تومان رسید. روزی که رئیس‌جمهور جدید تحلیف شد، قیمت دلار نسبت به انتهای سال ۹۹ رشد حدودا ۲ درصدی را نشان می‌داد.

این موضوع نشان می‌دهد که رئیسی در دوران سختی به ریاست‌جمهوری رسیده است و باید با مشکلات پیچیده اقتصادی دست و پنجه نرم کند. بخشی از معامله‌گران باور دارند که دلیل نوسانات ارزی در ۱۰۰ روز گذشته، کاهش امیدها نسبت به لغو تحریم‌ها بوده است.

به‌طور طبیعی، تغییر سمت و سوی انتظارات می‌تواند جهت قیمت دلار را تغییر دهد. همسو با افزایش قیمت دلار طی ۱۰۰ روز گذشته، سکه امامی نیز عموما در مسیر افزایشی قرار گرفته است.

فلز گران‌بهای داخلی در ابتدای عصر رئیسی در محدوده ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی قرار داشت، ولی در روزهای اخیر عمدتا بالای محدوده ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی مورد معامله قرار گرفته است.

بیشترین سقف قیمت سکه در دوران رئیسی در روز ۲۲ آبان رقم خورد که فلز گران‌بهای داخلی تا محدوده ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان جهش کرد. روز یکشنبه سکه با توجه به افت دلار ۱۲۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و در محدوده ۱۲ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان قرار گرفت. با توجه به این قیمت، می‌توان گفت که سکه در دوران رئیس‌جمهور جدید حدود ۳/ ۱۱ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.

روند دلار در ۱۰۰ روز گذشته

دلار در ۱۰۰ روز ابتدایی آغاز به کار رئیسی، دو روند افزایشی را طی کرده است. در ابتدا که اعضای دولت مشخص نبودند، معامله‌گران سعی کردند از ابهام موجود در شرایط استفاده کنند و به واسطه این اتفاق حتی توانستند، اسکناس آمریکایی را به بالای مرز ۲۸ هزار تومانی ببرند. در واقع دلار که در آغاز دوران رئیسی ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود، به یکباره طی حدود ۲۰ روز توانست بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ تومان رشد را به ثبت رساند.

پس از چنین رشدی، فضای بازار ارز در ابتدا کاهشی شد و سپس به ثبات رسید. دلار پس از ۶ شهریورماه، به یکباره با فشار فروش مواجه شد و دو کانال ۲۸ و ۲۷ هزار تومانی را از دست داد.

با این حال دلار پس از مردادماه، هرگز قیمت‌های زیر ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان را تجربه کرده است. در این شرایط، اسکناس آمریکایی اگر بخواهد در مسیر افت معنادار قرار بگیرد، نیاز است که حمایت یاد شده را از دست بدهد.

۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 7 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار