دبیر کمیته تخصصی اپیدمیولوژی و پژوهش کرونا گفت: اگر تا یک ماه آینده با همین سرعت واکسیناسیون را پیش ببریم، اگر موج ششمی هم در راه باشد منجر به موارد کم علامت و خفیف می‌شود.

تزریق واکسن کرونا ضروری است / روند کاهشی شیوع کرونا در اکثر شهرها و استان‌های کشور

به گزارش سلام نو، دکتر مسعود یونسیان - عضو کمیته علمی ستاد کرونا در گفتگو با ایسنا درباره طرح سامانه هوشمند کنترل کرونا،‌ گفت: برخی نام این طرح را تنبیه افرادی که واکسن نزدند، می‌گذارند که به نظر من لفظ مناسبی نیست و ضمن اینکه از این طرح حمایت می‌کنم، نام آن را «محرومیت از خدمات اجتماعی برای افرادی که از قواعد اجتماعی حمایت نمی‌کنند»، می‌گذارم. به عنوان مثال وقتی می‌خواهیم سوار اتوبوس شویم نباید به اتوبوس آسیب بزنیم و اگر قرار بر رساندن آسیب باشد خب منطقی است که سوار اتوبوس نشویم و به همین ترتیب اگر در جامعه قرار است تعامل داشته باشیم، باید بپذیریم به افراد جامعه آسیب نزنیم و اگر قبول نکنیم که واکسن بزنیم طبیعتا به افراد جامعه آسیب می‌زنیم.

وی افزود: تنها پیش شرط این است که واکسن به تعداد کافی و بدون شرط سنی داشته باشیم که این شرایط فراهم شده است؛ بنابراین تزریق واکسن ضروری است.

عضو کمیته علمی ستاد کرونا درباره رنگ بندی کرونایی شهرها و استان‌ ها و برخی اظهارات مبنی بر لزوم تشدید مبنای رنگ بندی شهرها،‌ تصریح کرد: مبنای رنگبندی و اصول علمی اعلام آن را نمی‌دانم اما در هر حال یک شاخصی بوده است که می‌توانسته شرایط را مدیریت کند و ادامه آن را بد نمی‌بینم، اما به نظر بنده دلیلی برای تشدید آن وجود ندارد.

این اپیدمیولوژیست تاکید کرد: اکنون وضعیت کرونا در اکثر شهرها و استان‌ها به غیر از چند شهر در شمال غرب ایران در حال افول است.

وی با اشاره به برخی تجمعات در راهپیمایی اربعین و با بیان اینکه هر تجمعی در اپیدمی‌های واگیردار نگران کننده است، بیان کرد: از طرفی فصل سرد سال هم نزدیک است و به دنبال آن تهویه کاهش یافته و حضور افراد در فضاهای بسته اتفاق می‌افتد، اما چون گسترش واکسیناسیون با سرعت خوبی پیش رفته است من امیدوار هستم در آینده نزدیک یا موجی نداشته باشیم یا اگر موجی هم در راه بود بیشتر شامل ابتلا به فرم‌های متوسط و خفیف کرونا باشد تا این که شاهد موارد شدید کرونا باشیم. از این رو پیک ششم را محتمل می‌دانم اما پیش‌بینی زمان وقوع آن در حال حاضر وجود ندارد.

یونسیان افزود: معمولا در دو صورت ممکن است بازگشت موج کرونا را داشته باشیم؛ حالت اول این است که واریانت ویروس عوض شود و حالت دوم این که محدودیت‌ها را به سرعت کاهش دهیم. در کل اگر تا یک ماه آینده باهمین سرعت واکسیناسیون را پیش ببریم، اگر موج ششمی هم در راه باشد منجر به موارد کم علامت و خفیف می‌شود.

عضو کمیته علمی ستاد کرونا با اشاره به گذر از قله پیک پنجم بیان کرد: بین موارد ابتلا و موارد مرگ و میر یک تاخیری وجود دارد و هرچه تشخیص را بهبود دهیم، موارد ابتلا زودتر از موارد مرگ و میر تغییر می‌کند. انتظار ما این است که آمار مرگ و میر در روزهای آتی کاهش یابد، اما تاریخ آن مشخص نیست ولی در روزهای آتی به مرگ‌های دو رقمی خواهیم رسید.

وی افزود: یکی از دلایلی که سازمان بهداشت جهانی واریانت‌ های لامبدا و مو را به عنوان واریانت‌های نگران کننده تعیین نکرده است و تنها به آنها لیبل واریانت مورد توجه را داده، این بوده است که گسترش کمتری داشتند و بیشتر در آمریکای جنوبی توسعه یافته است.

۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 7 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار