اولین کار ویژه ما نگهداشت شهر است. باید پیشتازی ارائه خدمت را در شهر آنگونه داشته باشیم که در مسائلی مانند پسماند، فضای سبز، رفت و روب شهر و خدمات شهری به صورت جدی در چند ماه اول قدم برداریم و دوره‌های خاصی برای تشدید خدمت فراهم کنیم. نکته دیگر ناظر به خدمات اجتماعی است و شهرداری محور همه ظرفیت‌های مختلف قرار بگیرد و در موضوعاتی مانند کودکان کار و معتادین متجاهر چهره شهر را تغییر دهد.

زاکانی: اگر بناست مترو بسازیم باید بلیت مترو ۲۰ هزار تومان باشد

به گزارش سلام نو به نقل از مهر، علیرضا زاکانی، در نشستی با رؤسا و مدیران عامل سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری تهران، اظهار داشت: این دیدار آخرین جلسه از سلسله جلسات با مدیران شهرداری است و تقریباً با همه سطوح مدیریتی این دیدارها برگزار شد. در این جلسات ارائه طریق و انتقال تجارب برای برون رفت از مشکلات و ایجاد شرایط بهتر بسیار مغتنم است.

وی افزود: در سه ضلعی شهر، شهروند و شهرداری، اوضاع شهر مناسب نیست اما چیزی که بیش از همه آزار دهنده است بی هویتی، تبعیض و فاصله شمال و جنوب است. شهر در شرایط فعلی زیبنده شهروندان نیست؛ آنها ناراضی اند و سرمایه‌های اجتماعی ما در طول انقلاب کمتر از همیشه است و شهرداری نیز باید در کنار سایر نهادها سهم خود را در این زمینه بپذیرد.

شهردار تهران ادامه داد: شهرداری با شرایط مطلوب فاصله جدی درد تا به یک نهاد خدمتگزار اجتماعی تبدیل شود و این موضوع نیاز به تغییر ماهوی دارد. آنچه که ناظر به آینده باید رقم بخورد این است که شرایط را به سمتی ببریم که یک الگو بسازیم و اگر به تعبیر رهبری معظم، این کار را انجام دهیم نماد کارآمدی نظام اسلامی را به اثبات رساندیم.

زاکانی اضافه کرد: با این کار شهرداری به درجه بالایی از کارآمدی و خدمتگزاری می‌رسد و رضایتمندی مردم حاصل شده و شهر شرایط زیست، آسایش و رفاه را پیدا کرده و می‌تواند پیشرفت، نماد سازی و نمود سازی جدی برای کشور و حتی فراتر از کشور داشته باشد.

وی تاکید کرد: خط تلاش اول این است که آینده مطلوب و چشم‌انداز مناسب را خوب تعریف کنیم و برنامه‌های عملیاتی مرتبط با آن را به صورت دقیق استخراج کنیم و با هویت دادن به مردم و نخبگان شرایط را به سمتی ببریم که بتوانیم از همه ظرفیت‌ها در جهت تحقق این آینده مطلوب بهره ببریم.

شهردار تهران افزود: باید ظرفیت حاکمیتی و حکومتی، قوای سه‌گانه و نهادهای حاکمیتی و حکومتی را ناظر به این آینده مطلوب با خود هم داستان و همراه کنیم و بدون این کار، انباشتگی مشکلات مرتفع نخواهد شد. مثلاً در ۷ خط موجود مترو علاوه بر ۲۳ ایستگاه، حداقل ۶۰ هزار میلیارد تومان برای خرید واگن می‌خواهیم و ۳۶۴ واگن موجود از رده خارج شده و بیش از دو سوم آن نیاز به اورهال دارد.

زاکانی عنوان کرد: ۱۰ سال است که دولت سهم خود را در اتوبوس و مترو نداده و بررسی طلب‌های شهرداری از دولت نشان می‌دهد که بدهی‌های دولت سر به فلک می‌کشد. مثلاً با وزارت نفت مذاکره کردیم و پیشنهاد دادیم که اگر نمی‌تواند پول بپردازد، تهاتر کنیم تا با استفاده از آن امکانات بیاوریم. در واقع این نهادها باید سهم خود را از پایتخت بودن بپردازند و علاوه بر وظایف قانونی خود باید این همکاری فراتر از قانون رقم بخورد.

وی یادآور شد: خط بعدی ناظر به حضور جدی مردم در صحنه برای تغییر است و بدون مردم قطعاً در این کار ناکام خواهیم بود. برای تکمیل خطوط باقیمانده مترو ۱۸۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است و این مسأله نیاز به اراده، فکر، ذهن و خلاقیت مردم دارد و شهر باید بر مدار قابلیت مردم اداره شود. اما مردم اعتماد ندارند و در سال‌های گذشته با شهرداری نیز رابطه خوبی نداشتند و ما وظیفه داریم این ضعف و کمبود را جبران کنیم و با نوکری، خدمت و فداکاری اعتماد آنها را جلب کنیم.

شهردار تهران گفت: نکته دیگر بحث یکپارچه و بر پایه فناوری دیدن شهر و ساختن یک شهر هوشمند است. اگر بناست که مترو بسازیم باید بلیط آن را ۲۰ هزار تومان در نظر بگیریم. در حال حاضر اما از ۶ هزار تومانی که محاسبه شده دو هزار تومان سهم ما و دو هزار تومان سهم مردم است و دولت نیز که سهم خود را نپرداخته است. با این وضعیت متروی بیشتری نخواهیم داشت و باید برای توسعه ساخت مترو از امکانات مردم و مجموعه بخش خصوصی، خرید راهبردی کنیم. در واقع مردم سهم خود را بپردازند و مابقی را از طریق خرید راهبردی انجام دهیم.

وی تصریح کرد: در شهر هوشمند فرد پولدار و ثروتمند باید سهم خود را که طبیعتاً بیشتر است بدهد و افرادی که در مضیقه هستند حتی سهم‌اندک خود را نیز نپردازند. در واقع شهر باید مطابق با اقتضائات اداره شود نه به صورت مساوی و این کار با هوشمندی امکان پذیر است و با هوشمندسازی خرید راهبردی به یک ارائه خدمت واقعی تبدیل می‌شود.

زاکانی یادآور شد: هوشمندسازی امری قهری و به معنی این است که بتوانیم ظرفیت‌های فناوری و نخبگان را به هم پیوند دهیم و شهر هوشمند را بسازیم. اگر بخواهیم هر کدام از این سطوح را آغاز کنیم نقطه شروع را باید از شهرداری بگذاریم و باید به صورت توأمان به روح و جسم شهر توجه کنیم. در واقع اگر تحولات کالبدی در شهر انجام نشود شهر دچار عقب افتادگی می‌شود و این کار نیز ضرورت دارد اما مقدم بر آن، به یک تحول نرم افزاری در فرهنگ و اجتماع نیاز دارد.

وی توضیح داد: شهر را برای شهروندان می‌خواهیم و با این تاکید، ۲۱ هزار معتاد متجاهر در شهر وجود دارد که حتی یک مورد آن نیز برای ما مناسب است.

شهردار تهران گفت: در برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت که تعریف شده، برای این چارچوبهای ذکر شده همه معاونت‌ها مکلفند برنامه‌های خود را ارائه دهند تا شرایط کمی و کیفی تحقق این برنامه را داشته باشیم. در ابتدای کار اقدامات جدی را خواهیم داشت تا سند مورد نظر تهیه شود و این امر با کارگروه‌های مختلف شروع شده است.

زاکانی اضافه کرد: اولین کار ویژه ما نگهداشت شهر است. باید پیشتازی ارائه خدمت را در شهر آنگونه داشته باشیم که در مسائلی مانند پسماند، فضای سبز، رفت و روب شهر و خدمات شهری به صورت جدی در چند ماه اول قدم برداریم و دوره‌های خاصی برای تشدید خدمت فراهم کنیم. نکته دیگر ناظر به خدمات اجتماعی است و شهرداری محور همه ظرفیت‌های مختلف قرار بگیرد و در موضوعاتی مانند کودکان کار و معتادین متجاهر چهره شهر را تغییر دهد.

وی عنوان کرد: بخش سوم جنبه فرهنگی-تبلیغی دارد به طوری که اگر شهر قانون مداری و نظم و آرامش را به ما القا کند، قابل تحمل می‌شود.خط تلاش بعدی ناظر به رفاه و ایجاد نشاط و تفریح است، یکی از مسائل کرونا این است که جامعه را دچار از هم گسستگی و مردگی می‌کند و باید تهران را زنده کنیم و سهم خود را در این رابطه بپردازیم.

شهردار تهران تاکید کرد: خط تلاش پنجم ناظر به کرونا است، باید خدمات و ظرفیت‌های شهرداری در بخش‌های مختلف را به هم پیوسته کنیم و خودمان میدان دار خدمت شویم و با ایجاد یک قرارگاه در سطح خدماتی، کار خود را ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه اشتباه دولت قبلی این بود که همه مسئولیت در حوزه کرونا را به وزارت بهداشت سپرد، تاکید کرد: بهداشت و درمان بخشی از موضوع کرونا و واکسن بخشی از بهداشت و درمان است. در واقع دولت نمی‌تواند به تنهایی متکفل همه ابعاد این موضوع باشد و نیازمند خدمات اجتماعی و توجه به کسانی که از این موضوع آسیب دیدند، هستیم. در وهله بعد نیازمند خدمات فاصله گذاری اجتماعی هستیم تا شهر را زنده کنیم و آن را تعطیل نکنیم. باید بتوانیم با ایجاد شرایط خاص خدمت رسانی و فاصله گذاری اجتماعی مناسب، امور مختلف و خدمت رسانی‌های متعدد در شهر مانند سینماها و مدارس را ادامه دهیم.

۲۴دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 9
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
  2 0
  خسته نباشید دلاور
 • ناشناس IR ۰۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  جناب زاکانی که متاسفانه علیرغم عدم رضایت مردم شریف در شغل غیر تخصصی بکار گرفته شدی در کجای دنیا زیر ساختها با هزینه و از جیب مردم ساخته میشود؟ واقعا بایستی بابت این انتخاب به جناب چمران تبریک گفت!!!!
 • IR ۰۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 2
  بابا چرا اینقددروغ میگید ... طرف دیروز گفته دروغه و جنگ روانی ...شماها چی گیرتون میاد که زاکانی رو تخریب کنید؟؟؟!!!
 • ایرانی IR ۰۶:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  1 2
  توهم که حرفهای روحانی رامیزنی
 • FR ۰۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  هرکس میاد میگه باید این کارها بشه، نمیگه چه جوری باید این کار رابکنیم یا چه طور این کار رامی کنیم فعلا که کشور داره باشعار اداره میشه خدابه داد چند سال دیگه برسه و وضع نابه سامان کشورمون
 • محمد IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  1 2
  فعلا فقط آمار و ارقام ببینیم عمل هم وجود دارد که انشاا.... وجود داشته باشد نکند تمام قولها انجام نگیرد فقط بلیط ۲۰ هزارتومانی که مردم باید پرداخت کنند عملی شود
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  2 1
  حاصل به کارگیری نیروهای کاربلدبامدرک دکتراااااااا
 • حسین IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  1 2
  ماباگرانی مشکل نداریم چون شما غیر این کاری ازعهدتان ساخته نیست فقط حرف.خدا اصلاحتان کند
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  1 2
  فکر نکنم این اقا مدیر باشد
 • سید بابا IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  روزگاری نه چندان دور جمعی گفتن مسئولیت و تخصص توام ارزوست قدرت مندی گفت زاکانی انقلابی میاد جلو فساد رو میگیره ... نتیجه امدن ایده گرون کردن بلیط چند برابر که چی بشه ؟ مترو جدید ساخته بشه ایا قیمت بلیط الان فساد اور هست و مانع ساخت مترو جدید ؟
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  شهر علمی ومنطقی وبراساس اصول صحيح شهر سازی که در دنیا حاکم است اداره شود شهر کلان تهران را نمی‌شود هیئتی اداره کرد از تخصص های مخلتف باید استفاده‌ شود
 • کارگر IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  عجب فکرخلاقانه ای همش توفکررفاه آسایش مردم هستین کارگربرای رفتن سرکار40 هزاربده درماه یک میلیون دویست تبارک الله
 • برازنده IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  اگر ی سیلبریتی بی بند وبار بود خوب ازش دفاع می‌کردید ایشان دکتر متخصص هستن بالاترین مقام مملکتی شایسته این عزیز ارزشمنده
 • کیان IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  آقای زاکانی، صرفنطر از اینکه شهردار باید ازدل جامعه بدرآید نه از سیاست و سیاسی بازی! نمیخواد مترو جدبد بسازی نمیخواهد هیچ کاری بکنی، برادر من هرچه که هست را نگهدار، بقیش پیشکشت! از امثال شما و چمران خیمه زده روی میز شورای شهر اصلا انتظاری نیست!!!
 • Mostafa faraji IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  عرض سلام ادب احترام خدمت شهردار محترم تهران جناب آقای شهردار مردم با افزایش قیمت ایستگاهی موافق هستند ومیپذیرندافزایش قیمت بلیط مترو توسعه زیرساخت های شهری وظیفه شهر داری میباشد انجام پروژه های کلان شهری نه تنها باید متوقف نشه بلکه باید افزایش هم پیدا کنه شما یه چند روز به کشورهایی که کم بود زمین دارنده سفر کنید متوجه خواهید شد چکاری باید انجام دهیدباید وسعت دید اراده قوی داشته باشید به اندازه کافی پول سرمایه و نیروی کار هست در کشور نیازی به بودجه نیست اگه نیاز به تامین سرمایه داشتید حاضر م با ملاقات کنم با شما و دوستانتان پاینده باشید

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 8 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار