این طرح هنوز به صحن مجلس هم نرسیده و امضاهای بسیاری نیاز دارد. اما اگر اجرا شود، قیمت بنزین و مبلغ یارانه چقدر می‌شود؟ برخی می‌گویند باید منتظر بنزین ۱۱ هزار تومانی باشیم. این گفته درست است؟

ماجرای بنزین ۱۱ هزار تومانی و یارانه ۲ میلیون تومانی چیست؟

به گزارش سلام نو به نقل از تجارت‌نیوز، هفته گذشته مجلس از طرحی رونمایی کرد که بر اساس آن یارانه پنهان را حذف کند. طرحی که اگر اجرایی شود باید قیمت بنزین، آزاد و حداقل سه برابر قیمت کنونی شود. اما آیا این طرح اجرا می‌شود و باید منتظر بنزین ۱۱ هزار تومانی باشیم؟

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس هفته گذشته گفته بود طرحی را به جریان انداخته که بر اساس آن، حذف یارانه‌های نقدی و یارانه‌های پنهان به رفراندوم گذاشته شود.

طرحی که احتمالا در تلاش است تا یارانه پنهان انرژی (یارانه سوخت و به خصوص بنزین) را حذف و به یارانه‌های نقدی اضافه کند. این طرح هنوز به صحن مجلس هم نرسیده و امضاهای بسیاری نیاز دارد. اما اگر اجرا شود، قیمت بنزین و مبلغ یارانه چقدر می‌شود؟ برخی می‌گویند باید منتظر بنزین ۱۱ هزار تومانی باشیم. این گفته درست است؟

ماجرای بنزین ۱۱ هزار تومانی چیست؟

اولین چیزی که در این طرح عنوان شده است، ماجرای حذف یارانه‌های پنهان است. اگر قرار بر حذف یارانه پنهان انرژی باشد، باید قیمت بنزین واقعی شود.

قیمت واقعی بنزین در منطقه خلیج فارس حدود ۳۸ تا ۴۰ سنت است که با قیمت دلار آزاد به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان می‌رسد. اگر قرار بر واقعی شدن قیمت بنزین باشد، هر لیتر بنزین باید حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان شود.

این در حالی است که اکنون قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای در ایران ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد سه هزار تومان است. یعنی دولت روی هر لیتر بنزین سهمیه‌ای حدود ۹ هزار تومان و روی قیمت بنزین آزاد حدود ۸ هزار تومان یارانه پنهان می‌دهد.

سهمیه ماهانه بنزین خودروها ۶۰ لیتر است. یعنی در این حالت، مالک هر خودرو ماهانه ۵۶۰ هزار تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد. اگر خانواده‌ای سه خودرو داشته باشد، ماهانه ۱٫۵ میلیون تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد. یارانه‌ای که افراد فاقد خودرو از آن محروم هستند.

با این تفاسیر اگر دولت بخواهد قیمت بنزین را واقعی کند، قیمت بنزین باید به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان برسد. چون در این حالت تنها کسانی از یارانه بنزین استفاده می‌کنند که خودرو دارند.

اما مساله این است که سال ۹۸ قیمت بنزین آزاد به سه هزار تومان رسید و باعث اعتراضات گسترده شد. حالا مشخص نیست که آیا جامعه بنزین ۱۱ هزار تومانی را می‌پذیرد یا نه.

یارانه ۲ میلیونی در راه است؟

البته مجلس گفته در قبال واقعی شدن قیمت بنزین می‌خواهد یارانه‌ها را هم افزایش دهد. اگرچه مشخص نیست که مبلغ یارانه‌ها چه تغییری کند و به چه کسانی پرداخت شود.

اما یک محاسبه جدید برای مبلغ یارانه وجود دارد. اینکه دولت کل یارانه پنهانی را که سالانه پرداخت می‌کند، حذف کند و معادل آن را به خانوارها یارانه نقدی بدهد.

بر اساس گزارش «آژانس بین‌المللی انرژی» ایران سالانه حدود ۸۶ میلیارد دلار (معادل حدود ۲ هزار تریلیون تومان) یارانه مصرف سوخت پرداخت کرده است. این عدد به این معناست که سهم هر ایرانی از یارانه پنهان انرژی روزانه ۶۵ هزار تومان است و در ماه به عددی نزدیک دو میلیون تومان می‌رسد. یعنی بنزین ۱۱ هزار تومانی باید با یارانه ماهانه دو میلیون تومانی همراه شود.

محمد باقر نوبخت هم چندی پیش گفته بود دولت سالانه ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می‌دهد. اگر مبنا گفته نوبخت باشد، سهم هر ایرانی از این یارانه روزانه ۴۵ هزار تومان است. یعنی یک روز یارانه پنهان هر فرد معادل یک ماه یارانه نقدی است. مجموع ماهانه یارانه پنهان ماهانه برای هر فرد یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است.

۲۷دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 16
 • خسروجردی IR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
  1 1
  ازطلا بودن پشیمان کشته ایم لطف کرده مارامس کنید
 • دادا IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
  7 0
  متاسفانه یک عده از مسئولین کشوری نادان برنامه افزایش قیمت بنزین را مطرح میکنند هنوز نه به باره ونه به دار شروع میشه با افزایش قیمت اجناس میپرسی چرا گران کردید میگن دولت میخواهد بنزین را گران کند پس ما چرا گران نکنیم همیشه اینطور بوده هرچیزی که دولت میخواهد گران کند از پیش مردم بدبختی گرانی را میچشد این هم شد دولت
 • احمد رسولی نامقی IR ۰۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  1 1
  فکربسیارجالب وایده ای قابل اجراست که کشور های پیشرفته دارن انجام میدهند.بنظرمن دولت خیلی جسورانه باید طرح رواج راکنه چون فقط افراد متمول ازاین یارانه پنهان بهره فراوان میبرن وافراد ضعیف جامعه تاوانشو میدن.ممنونم از رییس‌جمهور محترم وتیم اقتصادی قوی که چیده،مشخص هست که عزم واراده ایشان درب ثمر رساندن شعارها وقولهای قبل انتخابات بسیار مصمم واستوار بادرایت وهوشمندی است که ازتیم اقتصادی انتخاب شده ایشان بر می آید.موفق باشی ای مردمیدان وعمل،جناب رییس‌جمهور محترم کشورم ایران.
 • محسن FR ۰۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  0 1
  در حال حاضر ریس جمهور به‌فکر مردم ضعیف هستند درحالی که جای سنگی جلوی پایش نگذارند
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  0 1
  سلام خیلی دقیق بررسی شه تبعاتی نداشته باشه که از الانم شروع می کنن به گرون کردن ی بار برای همیشه به کشورهای موفق در حل مشگلاتشون نگاه بشه و از نفت دل کنده و بسمت درامدهای پایدار که وصول اونا حتمیم هست رفته بشه و بسمت انرزیهای پاک و نو که شدنیم هست
 • ایرن IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  0 1
  خیلی خوبه آفرین به مجلس
 • زهره IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  0 1
  اینطوری درحق کسانی که خودرو ندارن ظلم نمیشه ،آفرین به کسی که این نظروداده
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  1 0
  قیمت ماشین رو هم واقعی کنید الان بنز تو کشورای منطقه چنده؟ پراید چند راستی؟
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  0 1
  خیلی خوبه
 • IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  0 1
  خوبه فقط باید هدفمند باشه باید قیمتها تثبیت و پول حاملهای انرژی مستقیم برود تو جیب اقشار ظعیف جامعه
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  0 1
  اگر درست اجرا شود عالیه . همیشه یه عدهای از خدا بیخبر از اب گل الود ماهی میگیرن .اگر با اینها برخورد شود وبه این جانوران درنده فرصت ندهند طرح خوبی است. موفق باشید اگه هدفتون رفع مشکل فقراست! انشاالله.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار