اما دو روز بعد از تاریخ این نامه یعنی ششم مرداد ماه، نامه‌ای از سوی سازمان غذا و دارو به گمرگ فرودگاه امام ارسال می شود مبنی بر اینکه دقیقا رمدیسیورهای همین شرکت هندی ترخیص شود.

به گزارش سلام نو به نقل از ایلنا، اسناد رسیده به ایلنا، نشان می‌دهد برخی از اقلام دارویی موثر در درمان کرونا که استانداردهای ترخیص را نداشته و طبق نظر مرجع ذیصلاح، فاسد و غیر قابل استفاده عنوان شده‌اند، از گمرک ترخیص شده‌اند. امیدواریم با ورود نهادهای نظارتی ابعاد ماجرا برای افکار عمومی روشن شود.

در روزهای شلوغ آرامستان‌ها و تکرار مرگ و میرهای چند صدتاییِ کرونا در تقویم ماه‌های تیر، مرداد و شهریور که مردم برای نجات جان عزیزان خود، دار و ندار خود را حراج زدند تا در صف‌های داروهای موثر در درمان کرونا از جمله رمدسیویر دست خالی بر نگردند، اسنادی به دست ایلنا رسید که در آن نشان می‌داد ۴۰۰ هزار ویال(عدد) - محموله  ۱۳ تنی - از همین دارو که شرکت هندی تولید کننده مورد تأیید یکی از مراجع ذی صلاح نبوده، ترخیص شده‌ است!

طبق این اسناد، ماجرای عجیب ترخیص رمدیسیور از شرکت مذکور از این قرار است که چهارم مرداد ماه سال جاری اداره بازرسی فنی دارو نامه‌ای با موضوع جلوگیری از واردات دارو از یک شرکت هندی به علت سوابق شکایات و ریکال داروها به اداره کل امور دارو و مواد تحت کنترل ارایه می‌دهد و در خواست دارد که تمام داروهای وارداتی از این شرکت هندی ترخیص نشود و در این نامه آمده است که نظر به وجود موارد متعدد شکایت و ریکال از داروهای مختلف تولیدی یک شرکت در هند در سال های گذشته به دلایلی مانند وجود رسوب، وجود ذرات خارجی، وجود حشره در ویال تزریقی و تغییر رنگ و شکل دارو بنابراین جلوی واردات داروهای این شرکت گرفته شود.    

اما دو روز بعد از تاریخ این نامه یعنی ششم مرداد ماه، نامه‌ای از سوی سازمان غذا و دارو به گمرگ فرودگاه امام ارسال می شود مبنی بر اینکه دقیقا رمدیسیورهای همین شرکت هندی ترخیص شود.  

اما ماجرای ورود داروهای مردود در اینجا تمام نمی‌شود. تقریبا از یک ماه گذشته سرم که ابتدایی‌ترین دارو برای هر بیمار به ویژه بیماران کرونایی محسوب می‌شود در داروخانه‌ها و بازار نایاب شد به طوری که در مدت چند روز قیمت سرم 10 تا 20 هزار تومانی به بیش از 200 هزار تومان هم رسید و حتی برای خرید سرم هم مردم در صف‌های طولانی ماندند در شرایطی که در همین روزها چندین محموله سرم پشت درب‌های گمرک مانده بود و ترخیص نمی‌شد یا در گمرکات خاک می‌خورد. 

در همین ایام که گمرک خواستار تعیین تکلیف این اقلام موثر در درمان کرونا بود، طبق اسناد رسیده به ایلنا در روز بیستم مرداد ماه سال جاری سازمان غذا و دارو به یک شرکت داخلی نامه‌ای را با موضوع تامین فوری سرم ارسال می‌کند با این محتوا که با توجه شرایط شیوع کووید 19 و کمبود شدید سرم همچنین عدم امکان تامین به موقع توسط تولیدکنندگان داخلی در مدت زمان یک هفته نسبت به تامین فوری سرم از یک شرکت ترک اقدام کند. 

دقیقا 5 روز بعد از این درخواست فوری، مدیرکل امور دارو مواد تحت کنترل، نامه‌ای به گمرک ارسال می‌کند که در این نامه درخواست دارد که با توجه به مشکل به وجود آمده در خصوص واردات سرم‌های تزریقی از یک کارخانه ترک (دقیقا همان برندی که سازمان غذا و دارو اجازه تامین آن را به یک شرکت داخلی داده بود) جلوی واردات و ترخیص آن را بگیرد و ترخیص آن را ممنوع اعلام کند اما یکم شهریورماه، سازمان غذا دارو به گمرک شهریار نامه‌ای ارسال می‌کند که سرم‌های وارداتی از این کارخانه سازنده کشور ترکیه را ترخیص کند. 

پس از آن در تاریخ هفتم شهریورماه در شرایطی که تمام این داروها وارد چرخه توزیع شده بودند، سازمان غذا و دارو نامه‌ای به سازمان بازرسی کل کشور ارسال می‌کند مبنی بر اینکه گمرک بدون مجوز داروی غیرمجاز رمدیسیور هندی و سرم غیر مجاز از کشور ترکیه را ترخیص کرده‌ است البته این سازمان در نامه ارسالی،اذعان دارد این دو قلم از داروها غیرمجاز هستند.

گمرک هم در پاسخ به این نامه سازمان غذا و دارو نوشته است که «داروی رمدیسیور از یک شرکت هندی در انبارهای شرکت تحویل گیرنده یعنی شرکت انبارهای عمومی فرودگاه امام نگهداری شده و نه گمرک و هیچ فشاری هم بر وزارت بهداشت مبنی بر ترخیص این داروها بدون مجوز نبوده و آنچه از وزارت بهداشت خواسته شد تعیین تکلیف آن‌ها بوده‌ است. همچنین مرجع مورد نظر یعنی اداره بازرسی فنی دارو چهارم مرداد ماه گزارشی مبنی بر موارد متعدد شکایات و ریکال از همین شرکت هندی در سال های گذشته به معاونت برنامه‌ریزی اداره کل دارو ارایه و اعلام کرده که کلیه خطوط تولید این شرکت مورد تایید نیست.  چگونه در تاریخ ششم مرداد ماه سازمان غذا و دارو دقیقا برای داروی رمدیسیور همان برند از همان کارخانه و دقیقا برای همان شرکت مجوز ترخیص داده و به گمرک ابلاغ کرده‌ است. از سوی دیگر گزارش اداره بازرسی فنی دارو با تاخیر به دست سازمان غذا و دارو نرسیده که اگر هم چنین باشد چرا سازمان غذا و دارو جلوی توزیع و پخش را نگرفته‌ است.»  

گمرک در پاسخ به گله یا شکایت سازمان غذا و دارو درباره اینکه این سازمان خودسرانه اجازه واردات وترخیص سرم متعلق به شرکت ترک را صادر کرده، در نامه‌ای نوشته است: «درباره ترخیص سرم متعلق به یک شرکت ترک، اداره امور و مواد تحت کنترل نامه‌ای مبنی بر ممنوعیت ترخیص این کالا ارسال می‌کند که پس از نامه، به تمام گمرکات کشور ابلاغ کردیم جلوی ترخیص این نوع سرم را بگیرند تا بدون مجوز وزارت بهداشت حتی یک عدد از این سرم ترخیص نشود اما باید توجه داشت آن مرجع بعد از ابلاغ ممنوعیت ترخیص این سرم‌ها، خود نسبت به صدور مجوز ترخیص برای همین برند در تاریخ یکم شهریور ماه اقدام کرده و جالب این است که سازمان غذا و دارو 5 روز قبل از ممنوعیت ترخیص این نوع سرم ، فقط از یک شرکت درخواست کرده که 600 هزار عدد از این سرم در یک هفته وارد کنند.» 

با توجه به اسناد رسیده به ایلنا، درباره ماجرای ترخیص برخی از اقلام دارویی موثر در درمان کرونا که گویا استانداردهای ترخیص را نداشتند و طبق نظر مرجع ذیصلاح، فاسد و غیر قابل استفاده عنوان شده‌اند، به نظر می‌رسد نهادهای نظارتی باید ورود کرده و ابعاد ماجرا را برای افکار عمومی روشن کنند.

ایلنا آمادگی خود را برای انتشار توضیحات نهادهای ذیربط در این ماجرا اعلام می‌کند.

۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 10 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار