در شرایطی که هیچ خبری از تولیدات خط تولید راه‌اندازی شده واکسن روسی در ایران نیست، معاون قرارگاه پدافند زیستی کشور، روز گذشته به یکی از روزنامه‌ها گفت که شرکت طرف قرارداد با شرکت گامالیای روسیه، یعنی اکتوور، قرار بود ماهانه ۲میلیون دوز واکسن وارد بازار کند، اما این شرکت‌، تولیداتش را به روسیه می‌دهد؛ نه ایران.

پشت پرده تولید واکسن کرونا در ایران توسط روسیه

به گزارش سلام نو به نقل روزنامه همشهری، مدیر کارخانه‌های‌ دارویی اکتوور درباره تمام این ابهامات  مبنی بر صادرات واکسن اسپوتنیک از ایران به خارج از کشور و البته زمان نهایی تحویل واکسن‌های روسی توضیحاتی به همشهری داد و گفت: خط تولید ما اوایل مرداد رونمایی شد، اما ما باید تأییدیه گامالیای روسیه را می‌گرفتیم و عرضه نهایی واکسن هم مراحل خودش را دارد.

بیش از ۲‌ماه از راه‌اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک روسی در ایران می‌گذرد، اما هنوز یک دوز از این واکسن وارد سبد واکسیناسیون کشوری نشده است؛ این در حالی است که روند واکسیناسیون به‌دلیل تامین نشدن به‌موقع وعده‌ها در ماه‌های گذشته بسیار کند بود. در شرایطی که هیچ خبری از تولیدات خط تولید راه‌اندازی شده واکسن روسی در ایران نیست، معاون قرارگاه پدافند زیستی کشور، روز گذشته به یکی از روزنامه‌ها گفت که شرکت طرف قرارداد با شرکت گامالیای روسیه، یعنی اکتوور، قرار بود ماهانه ۲میلیون دوز واکسن وارد بازار کند، اما این شرکت‌، تولیداتش را به روسیه می‌دهد؛ نه ایران. محمد کریمی‌نیا در انتقاد به نبود نظارت بر عملکرد کاسبان کرونا و مافیای دارو در بازار داروها و واکسن‌های کرونا این را هم اضافه کرد که «روسیه برای تولید واکسن برون‌سپاری کرده‌ و این واکسن در ایران تولید می‌شود، اما به ما هم نمی‌دهند.» اظهارات کریمی‌نیا،   روز گذشته پس از بازتاب‌های گسترده رسانه‌ای با واکنش‌های زیادی همراه شد که یکی از آنها از سوی سازمان غذا و دارو بود. کیانوش جهانپور، سخنگوی این سازمان اما با تکذیب موضوع اعلام شده از سوی معاون قرارگاه پدافند زیستی کشور، تأکید کرد: «هنوز طرف روسی محصول تولید شده اولیه واکسن اسپوتنیک‌لایت تولیدی شرکت خصوصی ایرانی را برای تولید انبوه تحت لیسانس تأیید نکرده و خروج هرگونه واکسن کرونا از ایران ادعای کذب است.» به‌گفته جهانپور، واکسن اسپوتنیک‌لایت به‌صورت بچ تست یا محموله اولیه، تولید شده و هفته‌هاست در انتظار تأیید نهایی مؤسسه گامالیای روسیه برای ورود به چرخه تولید انبوه است. او می‌گوید: «خروج و ورود هر نوع واکسن مستلزم مجوز سازمان غذا و دارو خواهد بود که چنین چیزی تاکنون در مورد واکسن‌های کرونا ازجمله واکسن اسپوتنیک‌وی صادر نشده و اظهارات نامبرده صحت ندارد.»
 

 حتی یک ویال صادر نشد

اظهارات سخنگوی سازمان غذا و دارو مبنی بر انتظار برای دریافت تأییدیه از مؤسسه گامالیای روسیه را روابط‌عمومی شرکت اکتوور تأیید نکرد. این شرکت روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این شرکت تمام تأییدیه‌های لازم را از مؤسسه گامالیای روسیه دریافت و تولید صنعتی واکسن اسپوتنیک‌لایت را آغاز کرده است.» گفته می‌شود این مجوز اواخر مرداد صادر شده و با رفع نواقص اعلام شده از سوی سازمان غذا و دارو به‌زودی بچ انبوه این واکسن در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهد گرفت. همچنین روابط‌عمومی این شرکت تأکید کرد که تاکنون یک ویال از واکسن‌های این شرکت با هدف صادرات از کشور خارج نشده و تا تکمیل چرخه واکسیناسیون در کشور هیچ‌گونه صادراتی صورت نمی‌گیرد.

براساس اعلام مسئولان شرکت اکتوور، واکسن اسپوتنیک‌لایت روسی تولید شده در ایران، نامه موافقت اصولی را ۱۸تیر امسال از سازمان غذا و دارو دریافت کرد و هم‌اکنون در مرحله برطرف کردن نواقص مطرح شده از سوی سازمان است. حیدر مح