ناامیدی تنها عامل پیش برنده اضطراب پس از همه گیری نیست. مغز ما همچنین تمایل به ماندن در شرایط فعلی را دارد و چه باور کنید یا نه، زندگی درگیر با کرونا اکنون برای ما تا حدودی راحت است. نامشخص بودن زندگی پس از همه گیری می تواند منبع مهمی از استرس و اضطراب باشد.

چگونه با اضطراب های زندگی پس از همه گیری کرونا مقابله کنیم؟

شروع واکسیناسیون کووید۱۹ (هر چند به آرامی و ناقص) خبر خوبی است. با این حال چشم انداز زندگی پس از همه گیری نه تنها شادی بلکه می تواند ترس و اضطراب باشد. همه ما یک روال زندگی آرام بعد از کرونا می خواهیم، اما آیا این اتفاق به سادگی رخ خواهد داد؟

به گفته متخصصان اگر مردم نگران اتفاقات بعدی باشند، کاملا قابل درک است. مدتی طول می کشد تا باور کنیم که اوضاع بهتر می شود. به عبارت دیگر، داشتن امید چیز ترسناکی است. با توجه به اینکه در گذشته اخیر بسیاری از امیدهای ما به ناامیدی منجر شده اند (زمانی که فکر می کردیم قرنطینه فقط چند هفته و سپس چند ماه دیگر طول می کشد)، و سپس نگرانی در مورد نوع جدیدی از ویروس که واکسن های فایزر و مدرنا هم تاثیر کمی روی آن­ها دارند، باور این­که مشکلات بیش­تری وجود نخواهد داشت سخت به نظر می رسد.

اما ناامیدی تنها عامل پیش برنده اضطراب پس از همه گیری نیست. مغز ما همچنین تمایل به ماندن در شرایط فعلی را دارد و چه باور کنید یا نه، زندگی درگیر با کرونا اکنون برای ما تا حدودی راحت است. نامشخص بودن زندگی پس از همه گیری می تواند منبع مهمی از استرس و اضطراب باشد. ما نمی دانیم که با پایان یافتن همه گیری، هر زمان که باشد، زندگی چگونه خواهد بود. تنها تصوری که داریم، یک سری تغییرات نگران کننده دیگر است.

و اگرچه این همه گیری آسیب زا، ویرانگر و غم انگیز بوده است، اما برای تعدادی از افراد به ویژه کسانی که به اندازه کافی خوش شانس بوده اند که بتوانند با خیال راحت قرنطینه در منزل را رعایت کنند بد نبوده است. مزایای آن برای برخی از افراد فوق العاده بوده است. کار در خانه، داشتن سبک زندگی آرام تر و هزینه کم­تر برای صرف غذا و مسافرت، تنها تعدادی از پاداش های مثبت غیر منتظره ای است که برخی از افراد از آن لذت برده اند.

با در نظر گرفتن همه این عوامل، به نظر می رسد که ما باید در مورد اضطراب پس از همه گیری کاری انجام دهیم. در ادامه، متخصصان در مورد راهکارهای مختلف مقابله با هر مشکلی که در کمین است، راهنمایی می کنند.

نحوه کنار آمدن با اضطراب های زندگی پس از همه گیری کرونا

۱. به احساسات خود بها دهید

بسیاری از ما تمایل داریم احساسات خود را به دو دسته خوب یا بد تقسیم کنیم، اما توصیه می شود که این کار را با احساس اضطراب خود پس از همه گیری انجام ندهید. یکی از بهترین کارهایی که می توانید در هنگام بروز احساسات منفی برای خود انجام دهید این است که برای این احساسات بدون هیچ قضاوتی فضا ایجاد کنید. به جای قضاوت یا شرمساری برای داشتن احساس اضطراب یا حتی ناراحتی، توصیه می شود که فقط به احساسات خود توجه کنید. به عبارت دیگر اجازه دهید احساسات شما همان چیزی باشند که هستند بدون تلاش برای سرکوب یا تغییر آن­ها.

۲. به آنچه اضطراب شما سعی دارد به شما بگوید گوش دهید

اضطراب به عنوان یک شاخص نشان می دهد که ما از یک رویداد در آینده می ترسیم و در مورد اضطراب پس از همه گیری، بسیاری از مردم نگرانی زودرس در این مورد دارند که با پایان همه گیری با چه چیزی روبرو خواهند شد.

پیشنهاد می شود که سعی کنید با نوشتن هر ترس، نگرانی خود را تغییر دهید و سپس تصور کنید که چگونه می توانید به آن متفاوت نگاه کنید. به عنوان مثال به جای فکر کردن راجع به این­که زندگی پس از همه گیری بسیار غم انگیز و ترسناک خواهد بود، به این فکر کنید که شما می توانید از عهده آن برآیید، یا طبیعی است که مقداری نگران باشیم و این به این دلیل است که قبلا آن را تجربه نکرده ایم. به این فکر کنید که اگرچه مدیریت استرس و اضطراب پس از همه گیری ممکن است کار سختی باشد اما شما می توانید کارهای دشواری را انجام دهید. در اصل شما باید دیدگاه خود را تغییر دهید.

۳. از راهکارهای آرامش دهنده اعصاب استفاده کنید

یک تکنیک ثابت برای آرام کردن سریع خود داشته باشید. برخی از افراد دوست دارند برای کنار گذاشتن نگرانی های خود، آن­ها را بنویسند و در یک پاکت قرار دهند. برخی دیگر دوست دارند اضطراب خود را از طریق حواس پرتی و تکنیک های تسکین دهنده خود کنترل کنند، مانند تماشای چیزی خنده دار، پیاده روی با یک دوست یا استفاده از برنامه مدیتیشن مورد علاقه خود. یک آهنگ را انتخاب کنید و هر روز همراه با نفس عمیق آن آهنگ را تمرین کنید تا زمانی که آن را به خوبی بشناسید تا بتوانید آهنگ را در سر خود پخش کنید و بدن شما به طور خودکار آرام می شود.

کد خبر: 55285358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 6 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار