عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: فیلترینگ اینترنت و پیام‌رسان‌های مختلف، اینترنت و به‌طور کلی فضای مجازی در دستور کار مجلس نبوده است و نخواهد بود.

ادعای یک نماینده مجلس: فیلترینگ اینترنت و پیام‌رسان‌های مختلف دروغ است

به گزارش سلام نو به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسین میرزایی، شامگاه جمعه در نشست آنلاین (بر خط) طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی افزود: فیلترینگ اینترنت و پیام‌رسان‌های مختلف، اینترنت و به‌طور کلی فضای مجازی در دستور کار مجلس نبوده است و نخواهد بود و همه موارد مطرح شده روزهای گذشته در این زمینه دروغ است و به صورت ناجوانمردانه از سوی برخی افراد بیان شد.

وی با بیان اینکه قرار است مجلس در قالب طرح صیانت از حقوق کاربران برای توسعه فضای مجازی و حمایت از نمونه‌های داخلی گام بردارد خاطرنشان کرد: ما به هیچ عنوان به دنبال مسدودسازی پیام‌رسان‌های خارجی نیستیم و همه مردم باید به صورت آزادانه پیام‌رسان‌های خود را انتخاب کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: فیلترینگ طرح شکست خورده محسوب می‌شود که نتیجه‌ای به دنبال نداشت و تکرار نخواهد شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس ادامه داد: در جلسه روز چهارشنبه گذشته مجلس، هیچ ماده، تبصره و بند تصویب نشد بلکه قرار شد طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در قالب یک کمیسیون و با حضور نهادهای دیگر به کار خود ادامه دهد.

میرزایی اضافه کرد: از سوی دیگر برای اینکه بتوانیم از نظر کارشناسان بهره مند شویم قرار شد همه صاحبنظران این عرصه بتوانند نظرات خود را به ما ارائه کنند تا در طرح مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به مصوبه روز چهارشنبه گذشته در مجلس گفت: در آن مصوبه تنها بر اینکه کمیسیون به صورت چند وجهی با حضور دیگر نهادها به فعالیت خود ادامه دهد و به تصویب رسید و ما برای اینکه وقت مجلس برای موضوع فضای مجازی اختصاص نیابد آن را در صحن مجلس بیان نکردیم و در قالب کمیسیون و اصل ۸۵ پیش بردیم.

این نماینده با اشاره به اینکه هزاران نفر از طریق فضای مجازی کسب و کار می‌کنند اظهار داشت: ما نیز قائل بر این هستیم که با توسعه فضای مجازی بتوان درآمدزایی و اشتغال زایی را بیشتر کرد و از طرفی از تولیدات داخلی در زمینه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بهره برد.

تاکید بر آزادیِ انتخابِ پیام‌رسان خارجی یا ایرانی

میرزایی با بیان اینکه نمونه‌ پیام‌رسان های داخلی باید از لحاظ تنوع و کیفیت مشابه و حتی بالاتر از نمونه‌های خارجی باشند، خاطرنشان کرد: به فرض اینکه بتوانیم پیام‌رسان‌های مشابه خارجی هم داشته باشیم باز هم در آن زمان خود کاربران و مردم هستند که پیام‌رسان مورد علاقه خود را آزادانه انتخاب خواهند کرد و در این ارتباط هیچگونه موضوع دستوری و اجبار نخواهد بود.

وی با اشاره به پیشنهاد ایجاد نمایندگی پیام‌رسان‌های خارجی در کشور گفت: بر اساس این پیشنهاد قصد داریم وقتی که حقوق کاربری پایمال می‌شود بتوانیم از آن نمایندگی برای احقاق حق کاربر استفاده کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره اینکه آیا در این طرح رفع فیلتر تلگرام در دستور کار قرار می‌گیرد، گفت: به‌دلیل اینکه مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام از طریق این کمیسیون انجام نشد برای رفع فیلترش نیز نمی‌توانیم تصمیم گیری کنیم.

به گزارش ایرنا، طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» ابتدا در هفت تیر سال جاری به مجلس ارائه، اما بدلیل مخالفت تعداد زیادی از نمایندگان مجلس و بخش زیادی از مردم و کاربران فضای مجازی، طرح پیشنهادی از دستور کار مجلس خارج شد.

طرح "صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی" در شش فصل و ۳۷ ماده قانونی تنظیم شده است.

از نگاه نمایندگان مخالف، هدف این طرح اعمال محدودیت است نه مدیریت اما در مقابل نمایندگان موافق، هدف آن را ساماندهی فضای مجازی مطرح کرده‌اند.

با این حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه گذشته مصوب کردند طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی به صورت اصل ۸۵ در کمیسیون مشترک بررسی شود.

کد خبر: 55274860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 9 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار