در حال حاضر روزانه میزان بستری در کشور دارد از مرز ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ بیمار عبور می‌کند که این یک زنگ خطر است که اگر جدی نگیریم و پروتکل‌ها را رعایت نکنیم، باید انتظار داشته باشیم که شهرهای بیشتری درگیر شوند و شهرهای قرمز ما قطعا با این وضعیت افزایش می‌یابند.

کرونای دلتا در تمام کشور در حال گردش است / عمیقا نگرانیم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت کرونا در کشور، درباره کاهش رعایت پروتکل‌ها، افزایش آمار ابتلا به کرونا، وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا، وضعیت بیمارستان ها، استان‌های پرشیوع و ... توضیح داد.

دکتر علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: روز گذشته جلسه ستاد ملی کرونا با تمامی اعضا و با ریاست رییس جمهور برگزار شد و مروری بر آخرین وضعیت ویروس و بیماری در سطح دنیا داشتیم.

رئیسی گفت: ویروس دلتا کشورهای زیادی را درگیر کرده و ۶۵ کشور در دنیا این ویروس را گزارش کرده اند. کشورهایی مانند اندونزی، آمریکا، انگلیس و ... موارد ابتلای زیادی را گزارش کرده‌اند و حتی میزان بستری این کشورها به ویژه آمریکا و انگلیس علی‌رغم بحث واکسیناسیون افزایش یافته که یک زنگ خطر و هشدار است.

گردش دلتا در تمام کشور

رئیسی افزود: در کشور خودمان هم که این ویروس از جنوب و شرق کشور سرایت کرد و اکنون می‌توان گفت در تمام کشور این ویروس در حال گردش است. با توجه به قدرت سرایت بالایی که دارد، باید بیش از قبل به سمت رعایت پروتکل‌ها برویم که اتفاقا برعکس شده و این واقعا جای نگرانی دارد.

وی گفت: من عمیقا نگرانم که با توجه به وضعیتی که داریم، میزان رعایت پروتکل‌ها پایین است. به طوری که ابتدا پروتکل‌های ما از ۸۵ درصد افت کرد و بعد به ۷۰ و ۶۰ درصد رسید و حالا به زیر ۵۰ درصد یعنی به ۴۸ درصد رسیده است. حال باید پرسید چه اتفاقی افتاده است؟ آیا ویروس ضعیف‌تر شده یا از بین رفته؟ خیر اتفاقا ویروس مرتبا دارد جهش پیدا می کند، قوی‌تر شده و قدرت سرایت بالاتری دارد.

گذر از مرز ۱۸۰۰ بیمار بستری جدید در روز

رییسی ادامه داد: در حال حاضر ۱۶۹ شهر قرمز داریم و ۱۶۶ شهر نارنجی. یعنی از بیش از ۵۰۰ شهر ما ۱۱۳ شهرمان زرد است که این نشان دهنده این است که گسترس ویروس در سطح کشور بسیار زیاد است و میزان ابتلا هم در حال افزایش است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در حال حاضر روزانه میزان بستری در کشور دارد از مرز ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ بیمار عبور می‌کند که این یک زنگ خطر است که اگر جدی نگیریم و پروتکل‌ها را رعایت نکنیم، باید انتظار داشته باشیم که شهرهای بیشتری درگیر شوند و شهرهای قرمز ما قطعا با این وضعیت افزایش می‌یابند.

هنوز در هیچ شهری به قله پیک پنجم نرسیده‌ایم

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: استان‌های جنوبی و شرقی کشور که ابتدا شروع به افزایش کردند، همچنان سیر صعودی دارند. تقریبا می‌توان گفت که هیچ استانی هنوز به قله نرسیده و هنوز در شاخه صعودی این خیز جدید هستیم. البته ما در موج چهارم به طور کامل از موج چهار نگذشتیم و در بازوی پایین رونده موج چهارم بودیم که ویروس دلتا وارد شد و با توجه به قدرت سرایتی که داشت، روند نزولی متوقف و بعد صعودی شد. اکنون هم در شهرهای جنوبی، استان‌های شرقی کشور اعم از بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان، یزد و... موارد دارد افزایشی می‌شود.

رئیسی افزود: در استان تهران و البرز هم روند در حال افزایش است. از آن طرف شهرهای شمالی ما اعم از گلستان، مازندران و گیلان هم در حال افزایش هستند. تقریبا می‌توان گفت که به جز دو سه استان که فعلا شاید هنوز خیلی روند شتابانی برای افزایش ندارند، سایر استان‌هایمان درگیرند. آذربایجان شرقی هنوز وارد پیک اصلی نشده و ملایم‌تر است. اما سایر استان‌ها درگیرند.

پروتکل‌ها مطابق با رنگ‌بندی شهرها رعایت نمی‌شود

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ما به عنوان وزارت بهداشت تمام ابزارها را در اختیار نداریم و بیشترین ابزار ما ابزار نظارتی است، گفت: ما در قالب تیم‌های نظارتی عمل می‌کنیم. البته بسیاری از سطوح نظارتی هم در اختیار اصناف و مشاغل است که باید انجام شود. ما گزارش می‌کنیم که رستوران‌ها باز هستند، مشاغلی که در گروه دو و سه و چهار و در شهر قرمز هستند که نباید فعالیت کنند و باز هستند.

رئیسی گفت: واقعیت این است که طبق رنگ‌بندی شهرها پروتکل‌هایی که باید رعایت شود، متاسفانه رعایت نمی‌شود. اگر در سطح شهر تهران چرخ بزنید، می‌بینید که همه جا اعم از پاساژ، رستوران و ... بازند. در حالیکه ما تاکید کرده بودیم که این‌ها باید بسته باشند. همچنین تاکید کرده بودیم که مشاغلی مانند رستوران ها و کافی‌شاپ ها، تالارها و ... بسیار خطرناکند و سرایت در آن‌ها بالاست و باید  بسته باشند، اما این هفته شاهد فعالیت آنها بودیم و برای تعطیلی آن‌ها توفیق زیادی نداشتیم.

او گفت: امروز رییس جمهور دستور دادند و وزیر بهداشت هم درخواست یک جلسه اضطراری کردند که صبح روز یکشنبه ساعت ۸ صبح جلسه اضطراری با حضور وزیر کشور برای وضعیت پروتکل ها به ویژه در تهران برقرار است. زیرا وضعیت خاص است و افزایش زیاد بیماری را شاهدیم. همیشه باید یادمان باشد که سیستم درمانی در حوزه سلامت یک ظرفیتی دارد که اگر قرار باشد موارد خیلی زیاد شود، ممکن است دچار مشکل شود.

برای رهایی از پاندمی ایمن‌زایی یک یا چند کشور کافی نیست

معاون وزیر بهداشت با اشاره به تاثیر واکسن بر روی ویروس دلتا، گفت: باید توجه کرد که برای رهایی از یک پاندمی، صرفا ایمنی‌زایی یک یا چند کشور کافی نیست. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت هم توصیه می‌کند که اگر درصد بالایی از مردم دنیا حتی تک دوز واکسن بزنند، بهتر از این است که چند کشور اعم از اروپا و آمریکا به طور کامل دو دوز واکسن را بزنند. زیرا هیچ کشوری حتی اگر ۷۰ تا ۸۰ درصد مردمش را هم واکسن بزند، نمی‌تواند خیالش راحت باشد که همه محدودیت‌ها را می‌تواند بردارد. تا زمانیکه زنجیره قطع نشده، از این پاندمی رها نمی‌شویم.

وی گفت: باید زنجیره انتقال ویروس در سراسر دنیا قطع شود. هرچه از عمر این ویروس می‌گذرد، مرتب شاهد جهش‌های جدید خواهیم بود. فرض کنید زمانی که آمریکا و انگلیس و ... واکسیناسیون را شروع کردند، اصلا چیزی به نام ویروس دلتا نبود، اما از آنجا که در کشورهای دیگر ویروس در حال گردش است و جهش صورت می‌گیرد، وقتی ویروس جهش‌یافته وارد آن کشور می‌شود، ممکن است این ویروس جهش یافته واکسن‌گریز باشد و افرادی را درگیر کند.

رئیسی افزود: بنابراین این یک پیام بسیار مشخص به تمام رهبران دنیاست که اگر می‌خواهید جهان سالمی داشته بتاشید و از شر این ویروس راحت شوید، باید همه واکسینه شوند. اینکه ده کشور فکر کنند که اگر کامل واکسیناسیون را انجام دهند، خیالشان راحت می شود، اشتباه است. همین فوتبالی که اخیرا بین انگلیس و ایتالیا و با حضور تماشاگر اتفاق افتاد، بعد از آن اتفاقات بدی افتاد و میزان شیوع بیماری به شدت بالا رفت. بنابراین اصلا نباید از این نکات مهم غافل شویم.

چه زمانی به زندگی عادی بازمی‌گردیم؟

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سوال کلیدی این است که چه زمانی می‌توانیم به زندگی عادی برگردیم و ماسکمان را برداریم؟ زمانیکه همه مردم دنیا ایمن شوند و به درجه‌ای از ایمنی برسند تا زنجیره انتقال قطع شود. در سطح کشورهایی که واکسیناسیون چندانی انجام نشده هم افرادی که واکسن زدند خیال‌شان راحت نباشد. ممکن است شما واکسینه شده باشید، اما در برابر جهش های جدید ایمن نباشید. البته این موضوع درباره سرایت بیماری است.

رئیسی گفت: مقوله مرگ و میر موضوع دیگری است و کشورهایی که واکسیناسیون بالا انجام دادند، ممکن است که اپیدمی یا خیز بیماری در آن‌ها اتفاق بیفتد، اما قطعا میزان مرگ و میرشان خیلی بالا نخواهد بود. بهترین راه این است که به سمت واکسیناسیون عمومی برویم و درجه واکسن را بالا بریم. هر واکسنی را هم که مورد تایید سازمان های بین المللی است، تزریق کنیم. ما باید به سمت واکسیناسیون حداکثری برویم تا یک ایمنی جمعی ایجاد شده و زنجیره ویروس قطع شود.

گام پنجم طرح شهید سلیمانی با تمرکز بر واکسیناسیون

این مسئول در ادامه به طرح شهید سلیمانی (طرحی محله‌محور با هدف شناسایی مبتلایان کرونا که از پاییز سال گذشته آغاز شده است) اشاره کرد و گفت: در گام پنجم طرح شهید سلیمانی با تمرکز بر واکسیناسیون پیش می‌رویم. در حال حاضر در تعداد بسیار زیادی از مراکز تجمیعی ما عزیزان بسیج، سپاه، هلال احمر و ... پای کار آمده اند.

رئیسی افزود: در سیستان و بلوچستان هم که نیرو و مرکز تجمیعی کم داشتیم، همه پای کار آمدند و باید از آنها تشکر کنیم. در عین حال مراقبت در منزل و قرنطینه هم برقرار است و روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر در قالب این طرح در حوزه سرپایی رصد و تست می‌کنیم. بیشترین انرژی‌مان را هم علاوه بر ردیابی و بیماریابی و قرنطینه روی واکسیناسیون گذاشتیم. در عین حال هر کس که علامت‌دار باشد، در مراکز حتما باید از او تست گرفته شود.

کد خبر: 55271493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 5 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار