کارشناسان معتقدند که عامل ایجاد موج‌های کرونا در کشور نه طبیعت ویروس کرونا بلکه سیاست‌های اشتباه است

بیمارستان‌ها از هفته دیگر پر می‌شوند / ایران به کشور «موج‌خیز» کرونا در دنیا تبدیل شده‌ است!

به گزارش سلام نو به نقل از خبرآنلاین، موج اول، دوم، سوم، چهارم و حالا هم پنجم؛ این کلمات محدود روایت پایان زندگی ۸۴۶۲۷ نفر در ایران در یک سال و نیم گذشته هستند، روایتی که در یک ویروس و مجموعه‌ای از سیاست‌های اشتباه خلاصه می‌شود.افزایش شیوع کروناویروس در کشور باعث شده است که ایران حالا برای پنجمین بار با یک موج مرگبار از بیماری درگیر شود، موجی که می‌گویند از همیشه سهمگین‌تر است.

کارشناسان معتقدند که عامل ایجاد موج‌های کرونا در کشور نه طبیعت ویروس کرونا بلکه سیاست‌های اشتباه است و به همین دلیل پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری معتقد است که ایران به کشوری «موج‌خیز» درباره ویروس کرونا در دنیا تبدیل شده است، در صورتی که وضعیت در دیگر کشورها به این شکل نیست.

طبرسی در این رابطه می‌گوید: «مدیریت ما اشتباه است، چرا کشورهای دیگر با چنین چالش‌هایی درگیر نمی‌شوند؟ بله در برخی کشورها یک موج سنگین کرونا به وجود آمد، اما از اشتباهاتشان درس گرفتند و کنترل کردند. چرا در همین ترکیه که کنار ماست این اتفاقات رخ نمی‌دهد؟ چرا ترکیه توانسته ۵۰ درصد جمعیتش را واکسینه کند اما ما نتوانستیم؟»همچنین ورود گونه دلتا کرونا به کشور باعث شده که نگرانی‌ها نسبت به قبل بیشتر هم بشود، در حالی که طبرسی و بسیاری از کارشناسان بارها نسبت به بسته شدن مرزهای شرقی برای جلوگیری از ورود این نوع ویروس هشدار داده بودند.
مشروح گفت‌وگو با پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، درباره موج پنجم کرونا و عوامل ایجاد آن  را در ادامه می‌خوانید:   

  آقای دکتر طبرسی، هسته اصلی شروع این موج پنجم کرونا که از قبل هم انتظارش را داشتیم چیست؟

تا موقعی که درصد عمده‌ای از مردم واکسینه نشوند و یا محدودیت‌های جدی ایجاد نشود، آمدن موج‌های کرونا یک اتفاق غیرقابل اجتناب است و قادر نخواهیم بود جلوی آن را بگیریم. بالاخره ویروس می‌آید یک سری به آن مبتلا می‌شوند و بعد دوباره یک گونه جدید رخ می‌دهد و این اتفاق تکرار می‌شود.این موج به خاطر ویروس دلتا ایجاد شده است. این نوع ویروس کرونا در هند بود و بعد وارد کشورهای دیگر از جمله ایران شد. از جنوب کشور. همان موقع که جنوب وارد شرایط قرمز شد، وقوع این اتفاق قابل پیش‌بینی بود. تجربه نشان داده که با قرمز شدن یک منطقه، دیگر مناطق هم بلافاصله قرمز می‌شوند.اینطور نیست که منطقه‌ای قرمز شود و اوضاع جاهای دیگر خوب باشد. مگر این که بتوانیم از سیاست‌های کنترلی استفاده کنیم که متاسفانه هیچکاری در این رابطه در کشور ما انجام نمی‌شود.

کرونای دلتا چقدر متفاوت است و شرایط نسبت به قبل چقدر متفاوت است؟

هر ویروس جهش