محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهور گفت: رییس‌جمهور منتخب رییس‌جمهور همه ما است، چه کسانی که رای دادند، چه کسانی که رای ندادند و چه کسانی که به رقیب ایشان رای دادند.

برجام همان برجام قبلی است / روی جان مردم نمی‌توان سخت‌گیری نکرد / تا پایان دولت ۸ میلیون دز واکسن وارد می‌کنیم

به گزارش سلام نو به نقل از ایلنا، محمود واعظی در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران عنوان کرد: تشکر می‌کنم از مردم عزیز که با وجود جوسازی‌های رسانه‌های معاند و کشورهای دیگر و افرادی در داخل کشور با عنوان تحریم انتخابات، رای دادند.

وی با تاکید بر اینکه مردم کار بسیار بزرگی انجام دادند که به ندای رهبرشان پاسخ دادند، گفت: الحمدلله رئیس‌جمهور منتخب با رای بالا انتخاب شد. رئیس‌جمهور منتخب رئیس‌جمهور همه ما است، چه کسانی که رای دادند، چه کسانی که رای ندادند و چه کسانی که به رقیب ایشان رای دادند.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم یک انتقال قدرت آرام صورت گیرد، خاطرنشان کرد: طبیعی است تا وقتی که فشارهای خارجی وجود دارد، جناح‌ها، نحله‌ها و گروه‌های سیاسی باید خودمان را در خدمت رئیس‌جمهور سیزدهم قرار دهیم.

وی گفت: برجام همان برجام قبلی است، در برجام قبل موضوع منطقه، موشک محور نبوده است و این بار هم نیست.

واعظی درباره اتمام مهلت یک ماهه نگهداری تصاویر دوربین‌های آژانس و اینکه تصاویر ضبط شده پاک خواهند شد یا خیر؟ یادآور شد: آقای عراقچی روز دوشنبه گزارش خود را به ‎روحانی و ‎رئیسی داده است. بزودی شورای عالی امنیت ملی تشکیل جلسه می‌دهد و درباره آن تصمیم‌گیری می‌کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص قیمت‌گذاری واکسن کرونا گفت: قرار شد ابعاد این مساله بررسی شود، من هیچ سندی ندیدم و لذا دیروز هم وقتی این موضوع مطرح شد و دفتر من پیگیری کرد و به من خبر دادند که دفتر آقای دکتر جهانپور این مساله را تکذیب کرده است. من اول از همه باید هم از ستاد اجرایی فرمان امام و هم از پاستور و هم از فخرا سپاسگزاری کنم که یک سال است بهترین متخصصان ایران را جمع کردند که ما امروز تولیدکننده واکسن هستیم و این کار بزرگی است. 

رئیس دفتر رئیس‌جمهور عنوان کرد: این کار بزرگ را با پول نمی‌توانیم عوض کنم. در این روزها چقدر سفرای ما و مسئولان ما تلاش می‌کنند واکسن‌ها به ایران برسد که ما یک فرد مسن را نجات دهیم. الان این کار داخلی خیلی ارزشمند است و ما برای پول این کار بزرگ علمی همه گروه‌ها را زیر سوال نبریم. البته مگر ما می‌توانیم از برکت، پاستور فخرا واکسن بگیریم رایگان به مردم تزریق کنیم، اما پول ندهیم. نباید کم بدهیم که ضرر کنند و زیاد بدهیم که منابع مالی کم شود. قیمت این واکسن‌ها در حال بررسی است.

وی در پاسخ به این سوال که صحبت هایی مطرح می‌شود که کارآیی واکسن برکت کم است، گفت: آن چیزی که در جلسات ملی مسئولان ارائه می‌دهند غیر از این است و من به دلیل اینکه تخصص ندارم، به آن صحبت‌ها استناد می‌کنم. تا الان همه گفتند که این واکسن مثبت بوده و من با شناختی که از تیم وزارت بهداشت دارم بعید می‌دانم جان مردم را با این مسائل قمار کنند. شما در خیلی مسائل می‌توانید کوتاه بیایید اما روی جان مردم نمی‌توان سخت‌گیری نکرد.

واعظی درباره آخرین اقدامات دولت برای تامین واکسن کرونا گفت: تا پایان دولت ۸ میلیون دز وارد می‌کنیم. ضمن اینکه دو واکسن کوبرکت و پاستور مراحل پایانی را طی می کند و هر آنچه بتوانند تولید کنند را استفاده می‌کنیم. امیدواریم دو واکسن دیگر به این دو اضافه شود. علاوه بر این یکی از شرکت‌های ایرانی همه کارهای کشت واکسن روسی را انجام داده است و از دو هفته آینده این واکسن هم به مرحله توزیع می‌رسد.

رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه مشکلی برای دز دوم واکسن وجود ندارد و از حیث علمی مشکلی برای فاصله زمانی دو دز وجود ندارد. در تهران متاسفانه تعدادی از افرادی که دز اول را تزریق کرده بودند،‌بدون دریافت پیامک به مراکز مربوطه مراجعه کردند. وزارت بهداشت در دو روز گذشته تقاضا کرد مردم خودشان نیایند به اندازه کافی واکسن است و یکی دو روز تاخیر مشکلی ایجاد نمی‌کند.

واعظی همچنین در رابطه با اتفاقات یاسوج گفت: با شمردن ۸۰ درصد آرای اخذ شده، نامزدی در صدر بود و وقتی ۲۰ درصد دیگر شمرده شد، طبیعی است کاندیدایی در منطقه‌ای اهمیت دارد در شمارش نهایی جزو افراد منتخب نبود و گفتند تقلب شد و فضاسازی کردند و بعد هم دیدند که چنین نبود اتفاقات یاسوج و سال‌های قبل هر آنچه اتفاق افتاد را به رسانه‌های خارجی داده اند . 

وی گفت: ما همیشه با تیراندازی و برخورد خشن همیشه مخالفیم اما ما در صحنه نیستیم. سیاست نیروی انتظامی و حافظان امنیت هم مذاکره و اقناع کنند و در جریان آنچه در آنجا اتفاق افتاد، نبودم.

واعظی در پاسخ به این سوال که هدف از اقدام وزارت دادگستری آمریکا در خصوص سایت‌های شبکه خبری العالم، پرس تی وی، شبکه کوثر گفت: به نظر من این اقدام آمریکا  اقدام خلاف حقوق بشر و محدود کردن آزادی بیان است. درست همان موضوعی که آمریکایی‌ها و غربی‌ها و غربی‌ها به آن افتخار می‌کنند که ما مبلغ آزادی بیان هستیم و حقوق بشر را رعایت می‌کنیم.

وی عنوان کرد: اینها همواره برخورد دوگانه دارند یعنی آن موضوعی که مربو