کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واکسیناسیون عمومی نیازمند تأیید سازمان جهانی بهداشت نیست و شرکت های تولید کننده واکسن برای مارکتینک، تجاری سازی و بازاریابی محصول خود دنبال تأییدی های بیشتری هستند و این امور وظیفه ی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نیست.

کووایران برکت تا ۹۱ درصد ایمنی بخشی دارد / شجاعت اعلام عوارض احتمالی شدید واکسن برکت را داریم

به گزارش سلام نو به نقل از برنا، کرونا نه تنها ایران بلکه تمامی دنیا را وارد بحران عجیبی کرد، ابتدا رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک مورد اهمیت بود. ماسک، دستکش، محلول ضد عفونی کننده وسایل مقابله بود و همگی به جنگ با کووید ۱۹ رفته بودیم.

آن روز های اول اگر چه با خیلی از کمبود ها رو به رو بودیم اما باید نفس می کشیدیم و هر طور شده بجنگیم. هم خودمان باید جان سالم به در می بردیم هم عزیزانمان.

اما در کنار همه ی این ترس ها و اضطراب ها، انگار خیلی ها برای حفظ جان ما دست به فعالیت هایی زدند.

چندماهی گذشته بود و خبر هایی شنیده می شد از اینکه خیلی از کشور ها واکسن ساختند و در مراحل آزمایشی خیلی ها را واکسینه کردند. آن روز ها اگر چه امیدوار بودیم که شاید یک روز واکسنش به دست ما هم برسد اما می دانستیم این اتفاق حالا حالا شاید رخ ندهد.

اما انگار آن طور که ما فکر می کردیم نبود، دانشمندان ایرانی در تلاش بودند تا ما خودمان هم واکسن داخلی داشته باشیم. این روند ادامه داشت تا اینکه ۹ دی ماه ۹۹، خبری رسید؛ فاز اول مطالعه اولین واکسن تمام ایرانی کرونا با مطالعه بر روی ۵۶ داوطلب آغاز شد.

کووایران برکت اسمش بود و همه منتظر بودند تا ببینند در نهایت به کجا می رسد. مطالعه فاز یک به پایان رسید و با ارسال نتایج مطالعه به سازمان غذا و دارو مجوز مطالعه فاز دو و سه به صورت تلفیقی داده شد.

صبح روز ۲۵ اسفند ماه فاز دو مطالعه انسانی واکسن کووایران برکت در دو گروه مطالعه ۱۸ تا ۵۰ سال و ۵۰ تا ۷۵ سال و با تزریق بر روی ۲۸۰ داوطلب  آغاز شد و باز هم نتیجه چیزی نبود جز اینکه کمیته تأیید واکسن وزرات بهداشت و سازمان غذا و دارو نظر خوبی داشت و همین باعث شد برای ادامه مطالعه فاز سوم مطالعه پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ پیش رود، آن هم بر روی جمعیتی بالغ بر ۲۰ هزار نفر. ۶ شهرستان، تهران، کرج، بوشهر، اصفهان، مشهد و شیراز شهر های هدف شدند و  داوطلبان شرکت کنننده در کارازمایی بالینی واکسن برای ثبت نام می بایست با سامانه ۴۰۳۰ یا آی گپ تماس می گرفتند.

مطالعه مثل چندماه پیش ادامه داشت تا اینکه خبر رسید این واکسن از نظر ایمنی و عدم وجود عارضه هیچ مشکلی ندارد و تا اینجای کار اثربخشی ۹۰ درصدی داشته است. همین امر موجب شد محققان پروژه مجوز اورژانسی برای تزریق عمومی را از وزارت بهداشت درخواست کنند.

بالاخره  چند روز بعد از اینکه نتایج و  اطلاعات کارآزمایی پیش بالینی واکسن کووایران برکت در روژنال ها و مجلات بین المللی به چاپ رسید، دوشنبه (۲۴ خردادماه ) وزیر بهداشت خبر داد: اجازه مصرف واکسن ایرانی کووایران برکت صادر شده است و این واکسن به مجموعه واکسیناسیون کشور می پیوندد.

دراین باره کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو و مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی در گفت‌وگو با ما درباره تزریق عمومی واکسن کووایران برکت اظهار کرد:  چیزی که وجود دارد این است که اطمینانم به مراتب بیشتر از آن چیزی که درباره این واکسن وجود دارد چرا که می دانم در روند ساخت این واکسن چه اتفاقی افتاده است و چه حساسیت هایی برای آن وجود داشته است.

واکسن ها از چه زمانی به تولید انبوه می رسند؟

او با بیان اینکه واکسن هایی که در دنیا هم ساخته شد عموما بعد از مرحله اول و دوم کارازمایی بالینی درکشور خودشان به تولید انبوه رسید، گفت: این امر درباره واکسن هایی همچون اسپوتنیک وی در روسیه، سینوفارم، سینووایت و کانسینو در چین، بهارات در هند صادق است البته این امر در خصوص واکسن فایزر نیز وجود دارد چرا که زمانی که این واکسن هنوز در FTA آمریکا به مرحله تأیید نرسیده بود، تزریق آن در انگلستان شروع شد.

جهانپور افزود: تولید انبوه واکسن به این دلیل رخ می دهد که بحث هزینه در اولویت است چرا که به طور مثال در ایران ماهانه چیزی حدود ۵ هزار نفر در اثر ابتلا به کرونا فوت می کنند.

کووایران برکت ایمن و اثربخش