سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در این مدت شاهد بد عهدی زیادی از کشورها بودیم و این موضوع در سطح دنیا مطرح است و حدود ۸۰ درصد واکسن‌های دنیا را ۶ کشور تزریق کردند و سهم کشورهای فقیر حدود ۲۵ تا ۳۰ عدد تزریق است‌.

تکلیف نوع تزریق دُز دوم واکسن کرونا چه می‌شود؟

به گزارش سلام نو به نقل از ایسنا، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشریح وضعیت کرونا در کشور درباره نحوه واکسیناسیون پس از بروز مشکلاتی در تامبن دُز دوم واکسن‌ها، گفت: برنامه ما در کشور این است که هر واکسنی که تزریق کردیم، دُز دومش را هم از همان نوع دُز اول تزریق کنیم و فعلا سیاست ما این نیست که دُز دوم متفاوت باشد اما در آینده ممکن است سیاست تغییر کند.

دکتر علیرضا رئیسی، گفت: امروز هفتاد و دومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار و گزارش دهی ارزیابی عملکرد و مدیریت پیک چهارم کرونا ارائه شد و مقایسه‌ای با سایر کشورها صورت گرفت و مباحثی در حوزه اقتصادی مطرح شد. 

رییسی درباره آخرین وضعیت رنگ بندی شهرهای کشور گفت: امروز ۱۳ شهر قرمز در سطح کشور داریم. همچنین ۲۰۸ شهر نارنجی و ۲۲۷شهر نیز در وضعیت زرد قرار دارند. در کل برایند کلی کشور روند نزولی است و به جز برخی استان‌ها بویژه استان‌های جنوبی، روند نزولی است.

وی درباره شهرهای قرمز گفت: ۳ شهر شامل شهرهای ایرانشهر، چابهار و نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان و همچنین شهر پاوه در استان کرمانشاه و بقیه شهرهای قرمز مربوط به استان هرمزگان است و تنها مرکز استان قرمز نیز بندرعباس است. شهرهای بستک، بندرلنگه، بندرعباس، جاسک، حاجی‌آباد، رودان، پارسیان، قشم و میناب جزو شهرهای قرمز هرمزگان هستند. مجاورت استان بوشهر با استان هرمزگان سبب درگیری شده است. به طور کلی روند بیماری نزولی است.

رئیسی تاکید کرد: بحث رعایت پروتکل‌ها اگرچه افزایش داشته است اما از ۷۰ درصد رعایت پروتکل راضی نیستیم و این درصد باید افزایش یابد و بالای ۸۵ درصد برسد. فعلا روند مطلوب است اما ثابت شده است که با کاهش رعایت‌ها بیماری اوج می‌گیرد.

وی درباره واکسیناسیون کرونا در کشور لظهار کرد: از دو منظر سعی کردیم با خرید واکسن خارجی و حمایت از تولید داخلی واکسن تهیه کنیم. در این مدت شاهد بد عهدی زیادی از کشورها بودیم و این موضوع در سطح دنیا مطرح است و حدود ۸۰ درصد واکسن‌های دنیا  را ۶  کشور تزریق کردند و سهم کشورهای فقیر حدود ۲۵ تا ۳۰ عدد تزریق است‌. ما قراردادهای مختلفی بستیم و یکی از آنها از سبد کوواکس است که ۱۶.۸ میلیون دُز از سبد کووکس خریدیم که مقدار کمی از آن به ما رسیده است. کل واکسن وارد شده به کشور از محل سایر قراردادها حدود ۵ میلیون ۴۰۰ هزار تا است و با این تعداد در فاز یک گروه بهداشت درمان و در فاز دوم گروه‌های سنی تا بالای ۷۰ سال را واکسینه کردیم و بنا بود بالای ۶۵ سال هم واکسینه شوند که بر اساس قولی که دادند واکسن به دستمان نرسید و روند واکسیناسیون با تاخیر مواجه شد و اقدام به تکمیل واکسیناسیون بالای ۷۰ سال و تزریق دُز دوم کردیم.

وی افزود:  دُز دوم واکسن‌های مختلف باهم تفاوت‌هایی دارند. واکسن اسپوتنیک دُز اول و دوم متفاوتی دارد و ۱۰۰ هزار دُز دوم واکسن اسپوتنیک هفته قبل به دستمان رسید. درمورد سایر واکسن‌ها که مشابه است ان‌شالله در این هفته محموله‌ای به دستمان می‌رسد و تکمیل واکسیناسیون دُز دوم را انجام می‌دهیم. اگر با اطمینان صحبت می‌کنیم مبنای ما تولید داخل است. واکسن‌های ایرانی زیرنظر کمیته‌های مختلف به خوبی روند را دنبال می‌کنند و اگر مراحل را به درستی طی کنند ‌و درمورد فاز دوم گواهی لازم را بگیرند جلسه بررسی نهایی آن روز سه‌شنبه انجام می‌شود و اگر مراحل را پاس کنند و تاییدیه بگیرند، واکسن داخلی می‌تواند از پایان این هفته یا هفته آینده مجوز مصرف اضطراری را اخذ کند و واکسن ایرانی در دسترس باشد.

رئیسی درباره میزان تولید واکسن کرونا ایرانی، تاکید کرد: امیدواریم در تیر