عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس می گوید: استاندارد نبودن ترانس های برق در خیابان باعث شده تا سالیانه حدود ۴۰ درصد پرتی در حوزه برق داشته باشیم.

قطعی برق چقدر به اقتصاد کشور ضرر زد؟

به گزارش سلام نو به نقل از ایلنا، قطعی برق در روزهای گذشته علاوه بر مختل کردن زندگی مردم خسارت زیادی را به حوزه اقتصاد و صنعت وارد کرده است.

قطعی برق علاوه بر خسارت‌های مختلفی که به صنایع وارد می‌کند در برخی از صنایع، مواد اولیه تولید فاسد می‌شود و لازم است زمان قطعی برق برای برنامه‌ریزی زودتر اعلام شود.همان‌طور که یک بخش درمانی از قطعی برق آسیب می‌بیند، صنایع غذایی نیز از این مشکل دچار مشکلات جدی می‌شود و در این شرایط باید فکر جدی برای رفع این مشکل شود.

صادر کردن برق به عراق  دلیل موجهی ندارد

آن طور که شرفی رئیس خانه صمت فارس می گوید: بی شک قطعی برق تاثیر و خسارت زیادی روی لوازم خانگی، صنعت، کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی و..... وارد می کند.سهراب شرفی در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه قطعی برق حتی به متوفیان در سردخانه‌ها هم آسیب وارد می کند و باعث متورم شدن اجساد می شود، می افزاید: زمانی که زندگی مردم بر روی مدار برق حرکت می‌کند بنابراین مختل کردن برق باعث می‌شود خسارت زیادی بر زندگی مردم وارد شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس  با اشاره به اینکه عدم مدیریت صحیح در حوزه برق باعث شده تا با مشکلات متعدد مواجه شویم بیان می کند: در شرایطی که خودمان در  این بخش با مشکلات متعددی مواجه هستیم صادر کردن برق به عراق هیچ دلیل موجه و منطقی ندارد.وی با اشاره به اینکه اگر قرار است برق را در داخل کشور با قیمت صادراتی به افرادی که رمز ارز استخراج می کنند بفروشیم دیگر نیازی به صادرات این محصول به دیگر کشورها نداریم بیان می کند: ذکر این نکته ضروری است که در حال حاضر نرخ فروش برق به عراق  با نرخ استخراج رمز ارز برابر است.

استاندارد نبودن ترانس ها باعث شده سالیانه حدود ۴۰ درصد پرتی داشته باشیم

رئیس خانه صمت فارس می افزاید: نباید فراموش کرد که سال‌هاست غفلت و عدم مدیریت صحیح وزارت نیرو باعث شده تا در حوزه های برق و آب با مشکل مواجه شویم.عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با اشاره به اینکه استاندارد نبودن ترانس های برق در خیابان باعث شده تا سالیانه حدود ۴۰ درصد پرتی در حوزه برق داشته باشیم می افزاید: ساماندهی این بخش باعث می شود اتفاقات مناسبی در حوزه برق رقم بخورد.

رئیس خانه صمت فارس عدم مدیریت و رها شدن امور باعث شده تا هر روز با یک مشکل مواجه شویم می افزاید: با توجه به اینکه ۹۸ درصد آب‌ها صرف کشاورزی می‌شود اما با بررسی از میزان کشت و نوع محصولات متوجه می شویم که کشت بعضی از محصولات چندان صرفه اقتصادی ندارد.شرفی در ادامه ادامه می دهد: استخراج رمز ارز تاثیر زیادی بر قطعی برق ندارد این در حالی است که عدم مدیریت در این بخش باعث شده تا ده ها برابر ضربه به اقتصاد کشور وارد شود.عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با اشاره به اینکه در حال حاضر تب استخراج رمز و ارز افزایش یافته است ادامه می دهد: استخراج رمز ارز در کشور هیچ ایرادی ندارد چرا که فعالیت در این بخش هیچ منافاتی با اقتصاد ندارد.

زیان ۱۵ الی ۲۰ درصد قطعی برق به اقتصاد 

شرفی خاطر نشان می کند: با توجه به اینکه هیچ تولیدی در بخش خودرو، معادن، نفت و .... نداریم بنابراین در این شایط استخراج رمز ارز می تواند مفید باشد.وی با اشاره به اینکه قطعی برق حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد به اقتصاد کشور زیان وارد کرده، می‌گوید: قطعی برق در کشور سبب شده تا حتی در نگهداری واکسن کرونا هم با مشکل مواجه شویم به طوری که قطعی برق در هر کشوری میلیارد ها دلار زیان وارد می کند.

ایران نباید به بهشت تولید رمز ارز تبدیل شود

عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس هم با بیان اینکه عوامل زیادی مانند گرم شدن زود موعد هوا، رها نکردن آب سدها به دلایل مختلف و خشکسالی، استخراج رمز ارز و .... باعث کمبود برق در کشور شده ، می گوید: مسئولان باید در گذشته در رابطه با این موضوع تدابیر مناسب را می اندیشند.فریدون عباسی در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه نبود انسجام مدیریت در حوزه انرژی باعث شده تا با مشکل قطعی برق مواجه شویم، می افزاید: در حال حاضر گزارش دقیقی از میزان خسارت قطعی برق به دست ما نرسیده است اما نباید فراموش کرد که قطع و وصل برق خسارت هایی را به برق صنعتی و خانگی می گذارد.

نماینده کازرون و کوه چنار با اشاره به اینکه نباید از موضوعات و تکنولوژی‌های جدید فرار کرد، می افزاید: قطعا کنترل تکنولوژی می تواند تاثیرات مناسبی در بسیاری از حوزه‌ها داشته باشد.رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه کشور ایران نباید به بهشت تولید رمز ارز تبدیل شود می افزاید: ارزان بودن نرخ انرژی در کشور ایران نسبت به دیگر کشورها باعث شده تا افراد در دیگر کشورها با خرید دستگاه ماینر قدیمی و پر مصرف دست دوم از کارگاه های راکد داخل کشور رمز ارز استخراج کنند.

وی با بیان اینکه تنها بخشی از استخراج رمز ارز در داخل کشور مجاز است می افزاید: در جهت کنترل مصرف برق در این بخش نیاز است تا قیمت برق و حامل های انرژی کنترل شود.عباسی با اشاره به اینکه نیاز است تا دستگاه های پر مصرف انرژی در ادارات جایگزین دستگاه های جدید و پیشرفته و کم مصرف شوند ادامه می دهد: بی شک عملیاتی شدن این مهم نیازمند مدیریت قوی است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه با اشاره به اینکه رمز ارز در تمام کشورها استخراج می شود می گوید: اما سود استخراج رمز ارز در کشور ایران بسیار زیاد است.رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه ارزان بودن انرژی در ایران و وارد کردن دستگاه های دسته دوم از دیگر کشورها با هدف استخراج رمز ارز باعث شده تا فعالان این بخش به سود هنگفتی در ایران دست پیدا کنند، ادامه می دهد:  قطعا قیمت برق تمام کشور ها به مراتب چند برابر گران تر از ایران است.

وی می افزاید: نمایندگان مجلس در تلاشند تا با تعامل با وزارت نیرو اقدامی انجام دهند تا به واسطه آن میزان قطعی برق در کشور کاهش یابد.رئیس کمیسیون انرژی مجلس بیان می کند: اگرچه اعضای کمیسیون انرژی مجلس در سال گذشته تمام پیش بینی های قطعی برق در سال جاری را انجام داده بودند اما به دلیل نداشتن قدرت اجرایی و منابع مالی نتوانستیم به این حوزه به صورت مستقیم ورود پیدا کنیم.نماینده کازرون و کوه چنار بیان می کند: قطعا همکاری مردم و کاهش مصرف برق می تواند باعث شود تا در این بخش بتوانیم در اسرع وقت به نتیجه مناسب برسیم.

کد خبر: 55257780

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 4 =

  تا انتخابات

  آخرین اخبار

  پربازدید

  پربحث