جمالی با اشاره به مشکلات بیمارستان‌ها در پی قطعی برق ادامه داد: ما در بیمارستان‌ها مجاز هستیم تا حد مشخصی از برق اضطراری را داشته باشیم. در غیر از زمان کرونا برای آسانسور، زایشگاه، بخش‌های ویژه و این گونه موارد برق اضطراری وجود دارد. نکته قابل توجهی که نیاز بیمارستان‌ها به برق اضطراری را افزایش داده، دستگاه‌های اکسیژن است.

تمام تقصیر قطعی برق متوجه دولت نیست، اما مدیریت این ماجرا مشکل دارد

سلام نو – سرویس اجتماعی: در دنیایی که از غذا پختن تا کار کردن به برق وابسته است، قطعی برق مصیبت بزرگی است. با این وجود دردسرهای قطعی برق به مدد کرونا بسیار بیش از شرایط معمول شده است. نه تنها بیمارستان‌ها به برق اضطراری بیشتری نیاز دارند، بلکه تعداد قابل توجهی از بیماران کرونایی نیز با تکیه بر دستگاه اکسیژن در خانه بستری هستند.

محمدجواد جمالی نوبندگانی، پزشک و نماینده پیشین مجلس، در گفت‌وگو با سلام نو با اشاره به مشکلات به وجود آمده گفت: وزارت نیرو می‌دانست که سال آبی خوبی نداریم و چند بار هم این مسئله گفته شده است. به نظر من باید اولویت بندی دقیقی صورت بگیرد و جلسه مشترکی بین وزارت نیرو، بهداشت و آموزش و پرورش صورت بگیرد چون به جز کرونا و بیماران این روزها با بحث امتحانات دانش آموزان هم طرف هستیم.

وی ادامه داد: شرایط به گونه‌ای است که نمی‌توان صد در صد تقصیر را متوجه دولت دانست با این همه تدبیر و مدیریت این ماجرا مشکل داشته و این مسئله باید حل شود. مجلس هم می‌تواند کمک فکری به دولت کند.

این نماینده پشین مجلس با اشاره به دو عامل موثر در قطعی برق روزهای اخیر گفت: مشکلات قطعی برق امسال دو عامل بسیار جدی دارد. نخست این که بارندگی بسیار کم بوده و یک هفتم تولید برق کشور هم وابسته به آب است. از طرف دیگر مسئله استخراج ارزهای دیجیتالی هم به مشکلی بدل شده است. استخراج کنندگان این ارزها عموما برق دزدی می‌کنند و مطلقا هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

جمالی با اشاره به مشکلات بیمارستان‌ها در پی قطعی برق ادامه داد: ما در بیمارستان‌ها مجاز هستیم تا حد مشخصی از برق اضطراری را داشته باشیم. در غیر از زمان کرونا برای آسانسور، زایشگاه، بخش‌های ویژه و این گونه موارد برق اضطراری وجود دارد. نکته قابل توجهی که نیاز بیمارستان‌ها به برق اضطراری را افزایش داده، دستگاه‌های اکسیژن است.

وی ادامه داد: دستگاه‌های اکسیژن این روزها دائما در مسیر مصرف برق هستند. در کنار این تمام تخت‌های ICU و CCU و بخش قابل توجهی از تخت‌های بخش معمولی کرونا به خاطر دستگاه اکسیژن به برق دائمی نیاز دارند. آن کسی که تعیین می‌کند هر بیمارستان چقدر برق اضطراری می‌خواهد کارشناسان فنی هستند که با همکاری وزارت نیرو برق اضطراری را تامین می‌کنند.

این نماینده پیشین مجلس مشکلات بیمارستان‌ها را مختص ایران ندانست و افزود: نیاز زیاد برق بیمارستان‌ها تنها مخصوص ایران نیست و به خاطر نیاز مفرط به دستگاه اکسیژن‌ساز در خیلی از کشورها وجود دارد، ولی ما به هر شکل باید تدبیری جدی برای مشکلات اخیر داشته باشیم تا کمترین فشار به بیمارستان‌ها و کادر درمان وارد شود.

 دکتر مردانی: بیماران در خانه می‌تواند برای مواقع اضطراری از سیلند اکسیژن استفاده کنند / بیمارستان‌ها برق اضطراری دارند

مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری ستاد مقابله با کرونا در گفت‌وگو با سلام نو هر چند قطعی برق را یک مشکل جدی ارزیابی کرد، اما تاکید کرد که این مشکل تا به حال باعث مشکل جدی و سازمان یافته‌ای در خدمات دهی به بیماران نشده است.
وی ادامه داد: اگر واقعا جایی باشد که برق اضطراری نداشته باشد حتما به مشکل می‌خورد، اما در بیمارستان‌هایی که من هستم برق اضطراری وجود دارد و بیمارستان‌های خصوصی و دولتی که حضور داشتم بدون هیچ تفاوتی در این زمینه خدمات خود را ارائه می‌دهند. البته برق مورد نیاز ملت است، اما تا به حال من ندیدم مشکلی اضطراری برای بیمارستان‌ها ایجاد کند.

این پزشک در پاسخ به این سوال که وضعیت بیمارن کرونایی داخل خانه چه می‌شود گفت: بیمارانی که داخل خانه هستند بستگی دارد به اکسیژن نیاز داشته باشند یا خیر، اگر نیاز داشتند می‌تواند برای ذخیره از سیلندر اکسیژن استفاده کنند تا در زمان بی برقی به مشکل نخورند.

مردانی در خصوص مطالب مطرح شده درباره احتمال آسیب به واکسن‌ها به علت قطعی برق گفت: ممکن است که قطعی برق باعث رفتن برق یخچال شود، ولی برای آسیب دیدن واکسن‌ها حداقل به ۸ ساعت قطعی برق نیاز است که تا اینجا ما هیچ وقت قطعی ۸ ساعته برق را تجربه نکردیم و من بعید می‌دانم آسیبی به واکنس‌ها وارد شده باشد.

کد خبر: 55254617

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 6 =

  تا انتخابات

  آخرین اخبار

  پربازدید

  پربحث