رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که امسال مبالغ وام‌ها به‌طور متوسط ۸۰ درصد افزایش خواهد داشت.

افزایش وام رفاهی دانشجویان پزشکی در سال ۱۴۰۰

به گزارش سلام نو به نقل از باشگاه خبرنگاران، مهندس بهروز رحیمی در نشست خبری ویدئوکنفرانسی امروز با بیان اینکه یکی از رسالت‌های اصلی وزارت بهداشت، آموزش دانشجویان و تربیت نسل برای ادامه فعالیت‌های بهداشت و درمان است، گفت: نقش دانشگاه و دانشجو برای وزارت بهداشت با اهمیت و بسیار حیاتی است؛ دانشگاه‌ها مرکزی در ثقل و عقلانیت جامعه هستند، نمادی از بروز همه فرهنگ‌ها و به‌نوعی مرکز نقادی محترمانه جامعه هستند. دانشجویان با حضور پرتکاپوی خود توانسته‌اند به این فضا رونق دهند و بخش زیادی از جریان سازی‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه را به دوش دارند.

رحیمی با اشاره به اینکه توجه به حوزه دانشجویان به‌عنوان رسالت اصلی مجموعه صندوق رفاه در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: مطابق با قانون باید تمام توجه صندوق برای رسیدگی به دانشجویان کم‌بضاعت و ایجاد زمینه برای رشد و تربیت آن‌ها باشد، به همین منظور توجه به زیرساخت‌های حوزه دانشجویی و رفاهی برنامه اصلی صندوق بوده است و معاونت دانشجویی تلاش کرده است این مسیر را به بهترین شکل ممکن به منصه ظهور بگذارد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با بیان اینکه در حوزه رفاهی، خوابگاه‌ها به‌عنوان زیرساخت اصلی حوزه رفاهی و توجه به موارد موجود در این مکان‌ها بسیار مهم است، تصریح کرد: خوابگاه‌ها بستری از جامعه را به وجود می‌آورند و اجرای برنامه‌های فرهنگی، ورزشی، سیاسی و اجتماعی در آن‌ها نقش بسیار پررنگی دارند. وجود یک خوابگاه مطمئن با امکانات رفاهی بستری از اعتماد را برای خانواده ایجاد می‌کند و آرامش آن‌ها را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: در صندوق رفاه از دو منظر به این موضوع نگاه می‌شود، در مرحله نخست تسهیلات دانشجویان و دوم توجه به خوابگاه‌های دانشجویی است.

رحیمی با اشاره به اینکه پنج وام پرداختی اعم از تحصیلی، ودیعه مسکن، ضروری، شهریه و دانشجویان دستیاری، رزیدنتی و دکترای تخصصی را در صندوق در دستورکار داریم، بیان کرد: در سال ۹۹ افزایش ۵۰ درصدی مبالغ وام را داشتیم و امسال هم هریک از مبالغ وام‌ها به‌طور متوسط ۸۰ درصد افزایش خواهد داشت که عدد بسیار قابل‌توجهی خواهد بود؛ هرچند شرایط اقتصادی جامعه و وضعیت تورم به‌گونه‌ای است که شاید مبالغ وام‌ها به چشم نیایند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ادامه داد: در حوزه وام‌های تحصیلی شرایطی را ایجاد کردیم که هر مبلغی که هیئت‌امنا مصوب کرد صندوق دو برابر آن عدد را برای دانشجویان متأهل در نظر می‌گیرد. برای هر ترم تحصیلی دانشجویان بین دو تا چهار میلیون تومان می‌توانند وام دریافت کنند.

وام ودیعه مسکن امسال دو برابر شد

وی در ادامه به وام ودیعه مسکن اشاره و بیان کرد: با توجه به شرایط خاصی که در جامعه وجود دارد و برای افزایش آمار ازدواج، وام ودیعه مسکن را امسال تقریباً دو برابر کردیم و در شهری همچون تهران با مشارکت دانشگاه حداقل ۵۰میلیون تومان وام ودیعه مسکن خدمت دانشجویان عزیز تقدیم خواهیم کرد. با توجه به الزامی که در قانون بودجه سالانه مجلس برای دستگاه‌ها تحت عنوان بند ج تبصره ۹ برای پرداخت مازاد هزینه تحصیلی دانشجویان تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته شده است، ما بین ۵ تا ۲۰ میلیون تومان از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را پرداخت می‌کنیم. مبلغ این وام در قالب سه گروه با اختلاف ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. دانشگاه‌های تهران به‌عنوان الگوی اول، دانشگاه‌های مستقر در مراکز استان‌ها به‌عنوان الگوی دوم و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های دیگر الگوی سوم هستند؛ حداقل وام بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومان است که با مشارکت دانشگاه پرداخت خواهد شد.

رحیمی تصریح کرد: امسال موضوع فرزند آوری دانشجویان هم در صندوق مورد توجه قرار گرفت، در همین راستا بسته وام و تسهیلات حمایتی در نظر گرفته شد که به ازای هر ازدواج دانشجویی که انجام شود وام ۱۰ میلیون تومانی پرداخت خواهد شد؛ همچنین به ازای هر فرزند هم ۳ میلیون تومان به دانشجویان اعطا می‌شود.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه داریم حداقل ۲۰۰۰ وام ودیعه مسکن بین دانشجویان توزیع کنیم تا دغدغه‌ای که برای خوابگاه‌های دانشجویی وجود دارد را بکاهیم، بیان کرد: در حوزه خوابگاه‌های متأهلی شرایط خوبی را نداریم؛ حداکثر ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰واحد خوابگاه متأهلی در سراسر کشور داریم.

پرداخت وام ۱۵ میلیون تومانی به بیش از ۱۰ هزار نفر از دانشجویان دستیاری، رزیدنت‌ها و دکترای تخصصی

وی به وام‌های دستیاران، رزیدنت‌ها و دکترای تخصصی اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط سخت تحصیلی آن‌ها، از اواخر سال ۹۸ چند برنامه برای رفاه این عزیزان پیش‌بینی شد. در همین راستا سال گذشته برای اولین بار وام ۱۵ میلیون تومانی به بیش از ۱۰ هزار نفر از این عزیزان پرداخت شد؛ با توجه به دستور وزیر بهداشت و با مشارکت و استفاده از ظرفیت بانکی این تسهیلات برای ۲۰ هزار نفر هم پرداخت خواهد شد؛ با بانک مهرایران تفاهم‌نامه‌ای داریم که در راستای آن امسال تمام دانشجویان این بخش در صورت تقاضا می‌توانند این وام را دریافت کنند.

رحیمی افزود: در پاییز ۹۹ رایزنی‌های مکرری با مجلس و سازمان برنامه و بودجه انجام شد که نتایج بسیار خوبی داشت و ما توانستیم ردیف وام دستیاری را ارتقاء دهیم. امسال به همه دانشجویان متأهل رزیدنت، دستیار و دکترای تخصصی بدون محدودیت وام مسکن پرداخت کنیم.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: نبود یک بیمه پایه، نبود بیمه تأمین اجتماعی و بیمه‌های تکمیلی ازجمله دغدغه‌های دانشجویان بود که در جلساتی که با شورای صنفی و دانشجویان داشتیم، مطرح شد. با تفاهم‌نامه‌ای که سال گذشته با سازمان بیمه سلامت امضا شد بیش از ۲ هزار دانشجو از این ظرفیت استفاده می‌کنند و همچنان هر دانشجویی که متقاضی استفاده از بیمه سلامت باشد می‌تواند به‌طور رایگان استفاده کند؛ ۵۰ درصد از این مبلغ را وزارت بهداشت و ۵۰ درصد دوم را صندوق رفاه به نمایندگی از دانشجو پرداخت می‌کند و بازپرداخت آن در قالب اقساط بلندمدت پس از فراغت از تحصیل در ۴۸ ماه خواهد بود.

وی به بیمه تکمیلی این دانشجویان اشاره و خاطرنشان کرد: در همین راستا امسال بسته‌ای را آماده کردیم که خدمات دندانپزشکی و پوشش کامل هزینه‌های بستری را داشته باشد و حتی هزینه‌های درمان نازایی را هم پوشش دهد که طی چند روز آینده پرداخت‌ها از طریق سایتی که ثبت نام می‌کنند، انجام خواهد شد.

هیچ دانشجویی در صف انتظار دریافت وام قرار ندارد

رحیمی به دغدغه اصلی دیگر دانشجویان اشاره و عنوان کرد: بیمه تأمین اجتماعی آماده ثبت‌نام از دانشجویان عزیز دوره‌های دستیاری است، این بیمه خویش‌فرما و اختیاری است و می‌تواند ارزش افزوده‌ای برای عزیزان در آینده باشد. دانشجویان سال سوم و چهارم هم می‌توانند در این طرح شرکت کنند اما سنوات سال اول و دوم آن‌ها را فعلاً سازمان تأمین اجتماعی قبول ندارد که در حال رایزنی هستیم.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت یادآور شد: توسعه دولت الکترونیک در مجموعه صندوق رفاه نهایی است و همه پرداخت و بازپرداخت‌ها به صورت کاملاً غیرحضوری انجام می‌شود. پرداخت وام‌ها در ابتدای هر ترم انجام می‌شود به نحوی که ما در پایان هر سال مالی تمام وام‌ها را تسویه می‌کنیم و هیچ دانشجویی در صف انتظار دریافت وام قرار ندارد.

وی با بیان اینکه به‌طور کلی سیاست ما در پرداخت وام‌ها توجه و تمرکز به همه حوزه‌های دانشجویی و پراکندگی مناطق با اولویت دانشجویان بی‌بضاعت و تحت حمایت نهادهای حمایتی است، بیان کرد: دانشجویانی که تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی هستند صد در صد پوشش خواهیم داد و با مصوبه هیئت امنای صندوق رفاه ان شاالله بتوانیم منابع پرداختی این افراد را به دو برابر افزایش دهیم که این دانشجویان از حمایت بیشتری برخوردار شوند.

رحیمی توجه به حوزه خوابگاه‌های دانشجویی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: سیاست وزارت بهداشت بر این است که خوابگاه‌های دانشجویی را سر و سامان ببخشد در همین راستا چند برنامه در این حوزه دارد؛ با حمایت‌های مجلس و مصوبات سازمان برنامه و بودجه تحت عنوان ردیف‌های تعمیر، تجهیز و بهسازی خوابگاه‌ها، از ابتدای سال ۹۹ تاکنون بیش از یکصد و ۷۵ میلیارد تومان از منابع صندوق را در این حوزه هزینه کرده‌ایم و توانستیم وضعیت بخشی از خوابگاه‌ها را سر و سامان دهیم.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با بیان اینکه بیش از ۲۰ هزار تخت و خوابگاه‌های دانشجویی در حال ساخت داریم، عنوان کرد: بیش از ۷۰ پروژه در حال کار است؛ بیش از ۳۵ عدد از این پروژه‌ها به بانک‌ها معرفی‌شده‌اند و قریب به ۱۰۰۰ میلیارد تومان در حال اخذ از منابع بانکی هستیم.

وی با اشاره به اینکه طی یک تا دوماه پیش رو بیش از پنج هزار ظرفیت خوابگاهی به تعداد خوابگاه‌های دانشجویی کشور اضافه خواهد شد، گفت: در حال حاضر ۵۲۲ خوابگاه دانشجویی در کل کشور داریم که قریب به ۸۰ هزار دانشجو در این خوابگاه‌ها حضور دارند؛ ۵۳ درصد از خوابگاه‌ها دخترانه، ۴۲ درصد پسرانه و پنج درصد خوابگاه متأهلی هستند، ۶۶ درصد از این تعداد به صورت ملکی، ۱۴ درصد به صورت مشارکتی، ۸ درصد به صورت خودگران و ۹درصد هم به صورت استیجاری و ۳ درصد هم وقفی اداره می‌شوند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با بیان اینکه ۴۳ درصد از ۲۰ هزار دانشجوی دکترای تخصصی و دستیاری را آقایان و ۵۷ درصد را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، گفت: ۶۲ درصد از این عزیزان مجرد و ۳۸ درصد متأهل هستند. به‌طور کلی ۲۰ درصد دانشجویان بین ۲۵ تا ۳۰ سال و ۴۹ درصد آن‌ها بین ۳۰ تا ۳۵ سال و مابقی بالای ۳۵ سال هستند.

بیش از ۳۰ درصد خوابگاه‌ها فرسوده و قدیمی هستند

رحیمی ادامه داد: بیش از ۳۰ درصد خوابگاه‌ها فرسوده و قدیمی هستند که نیاز به بازسازی دارند. اکنون چهار خوابگاه با مشارکت خیران در حال ساخت داریم؛ آمادگی کامل داریم با مشارکت خیران در سراسر کشور اقدام به ساخت خوابگاه کنیم که یک سوم از هزینه را صندوق یک سوم را خیر و یک سوم دیگر را دانشگاه پرداخت کند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با بیان اینکه اکنون سرانه خوابگاه‌ها نزدیک به ۱۴ تا ۱۵ مترمربع رسیده است که تلاش می‌کنیم این عدد به ۱۷ برسد، گفت: در خوابگاه‌های متأهلی الگو ۵۰ متر مربع است.

وی عنوان کرد: از سه تا ۴ سال گذشته پنج پروژه مشترک با بنیاد ۱۵ خرداد داشته‌ایم؛ پروژه‌های خوابگاه‌های دخترانه که در استان بوشهر، خراسان جنوبی، فارس و خراسان رضوی داشته‌ایم که با همکاری بنیاد برکت و دیگر نهادها ساخته شد و پروژه‌هایی با بنیاد ۱۵ خرداد داشته‌ایم که ان شاالله دهه فجر بهره برداری خواهد شد.

رحیمی درباره اعطای وام ضروری به دانشجویان، گفت: در گذشته این وام تنها یک میلیون تومان بود که امسال به ۳ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است و تنها یک بار در دوران تحصصیل اعطا می‌شد که امسال به ازای هر دوسال یک بار این وام پرداخت خواهد شد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت همچنین درباره پرداخت وام کرونا عنوان کرد: این وام جزو وام‌های ضروری است و به تمامی دانشجویانی که در عرصه مقابله با این ویروس حضور جدی داشتند، پرداخت می‌شود. به دانشجویان دانشگاه‌هایی که اسامی متقاضیان را اعلام کرده اند، این وام را پرداخت کرده‌ایم و سایر دانشجویان نیز پس از اعلام دانشگاه وام را دریافت می‌کنند.

۳۵ پروژه خوابگاهی را با رقم نزدیک به هزار میلیارد تومان با منابع بانکی جلو میبریم

وی درباره توجه به دانشجویان بی‌بضاعت برای تهیه وسایل مورد نیاز آن‌ها اشاره و عنوان کرد: در پی امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه شهید بهشتی وام ۱۵میلیون تومانی به دانشجویان بی‌بضاعت برای تهیه ملزومات استفاده از فضای مجازی همچون موبایل و لپ تاپ، پرداخت خواهد شد که بازپرداخت این وام پس از فراغت از تحصیل و به شرط اشتغال وام گیرنده خواهد بود.

رحیمی درباره مشارکت بانک‌ها با وزارت بهداشت برای ساخت خوابگاه‌ها عنوان کرد: ما با بانک‌های رفاه، ملت، صادرات و تجارت تفاهم‌نامه هایی به امضا رسانده ایم که در این حوزه مشارکت می‌کنند و۳۵ پروژه خوابگاهی را با رقم نزدیک به هزار میلیارد تومان با منابع بانکی جلو میبریم.

وی در پایان از همراهی خبرنگاران با کادر بهداشت و درمان در دوران شیوع کرونا قدردانی کرد.

کد خبر: 55250438

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 3 =

  تا انتخابات

  آخرین اخبار

  پربازدید

  پربحث