عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت: فکر می‌کنم انتخابات ۱۴۰۰ با توجه به دوره‌های گذشته که انتخابات برگزار و افراد و رؤسای جمهور انتخاب شده بودند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. مردم به دنبال یک تحول بهتر و بیشتر در حوزه‌های اقتصادی و معیشتی هستند. بنابراین امر مهمی تلقی می‌شود.

حساسیت‌هایی در خارج کشور نسبت به انتخابات ۱۴۰۰ وجود دارد / تأمین سلامت مردم در کنار سلامت انتخابات برای مسئولان برگزاری انتخابات مهم است
به گزارش سلام نو، تابناک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان نوشت: عباسعلی کدخدایی در فاصله کمتر از دو ماه تا انتخابات ریاست جمهوری، در گفت‌وگویی با شبکه خبری المیادین لبنان، توضیحاتی در خصوص نحوه عملکرد شورای نگهبان و انتخابات پیش‌رو و برگزاری آن در شرایط کرونایی داد.

مشروح این مصاحبه به شرح زیر است:

*شورای نگهبان یک نهاد عالی در جمهوری اسلامی ایران است

 کدخدایی: بسم الله الرحمن الرحیم. خدمت شما و همکاران شما در شبکه المیادین و همچنین خدمت بینندگان محترم این شبکه عرض سلام و ادب و احترام دارم.

به نهاد شورای نگهبان اشاره کردید. شورای نگهبان در جمهوری اسلامی ایران یکی از نهادهای عالی است که در قانون اساسی برای آن وظایفی ذکر شده است.

این شورا در حوزه انتخابات براساس اصل ۹۹ قانون اساسی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و همه‌پرسی‌ها را برعهده دارد.

*شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی وظیفه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را برعهده دارد

شورای نگهبان طبیعتاً وقتی که مرجع دیگری در قانون در نظر گرفته نشده است، هم وظیفه بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی را در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را قبل از برگزاری هرکدام از انتخابات طبق اصل موضوعه برعهده دارد. همچنین نظارت بر عملکرد مسئولان اجرایی در حوزه انتخابات شامل انتشار تعرفه‌ها، توزیع تعرفه‌ها و نهایتاً عملکرد آنها در روز برگزاری انتخابات را بر عهده دارد.

ناظران شورای نگهبان در روز انتخابات – ۲۸ خرداد ماه - در سراسر کشور برای پاسداری از آرای مردم پای صندوق‌ها حاضر می‌شوند.

*شیوه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی

کدخدایی: درباره بررسی صلاحیت‌ها هم باید گفت که بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی هم طبق قانون بر عهده شورای نگهبان است.

این شورا در حوزه انتخابات مجلس از طریق تعیین ناظران مردمی و هیئت‌های نظارت که از اقشار مختلف مردم تشکیل می‌شود، وظیفه نظارت و بررسی صلاحیت‌ها را انجام می‌دهد. اگر شکایتی یا اعتراضی هم باشد در جلسات نهایی شورای نگهبان مطرح می‌شود.

البته در انتخابات ریاست جمهوری طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی این وظیفه بر عهده اعضای شورای نگهبان قرار گرفته است. این شورا صلاحیت داوطلبان برای حضور در این انتخابات را بررسی می‌کند.

*مردم در انتخابات ۱۴۰۰ به دنبال ایجاد تحولی در حوزه‌های اقتصادی – معیشتی هستند

کدخدایی: به هر حال انتخابات در همه جوامع به عنوان یک تحول عظیم تلقی می‌شود. انتخابات اعمال حق تعیین سرنوشت از سوی مردم است. همه مردم نسبت به آن حساس هستند. طبیعتاً عوامل مختلفی مانند عوامل اقتصادی، معیشتی، تحولات سیاسی و حتی برخی مواقع تحولات بیرونی می‌تواند بر آن تأثیرگذار باشد.

بنده فکر می‌کنم انتخابات ۱۴۰۰ با توجه به دوره‌های گذشته که انتخابات برگزار و افراد و رؤسای جمهور انتخاب شده بودند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. مردم به دنبال یک تحول بهتر و بیشتر در حوزه‌های اقتصادی و معیشتی هستند. بنابراین امر مهمی تلقی می‌شود.

البته باید به جایگاه منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران هم توجه داشت. ایران در جایگاه برتر و عالی قرار دارد و از این جهت حساسیت‌هایی در خارج کشور نسبت به این انتخابات وجود دارد.

*شورای نگهبان بدون هرگونه ملاحظات سیاسی با انتخابات مواجه می‌شود

کدخدایی در پاسخ به این سئوال که وظیفه شورای نگهبان در حوزه انتخابات چیست؟ گفت: شورای نگهبان وظیفه اجرای قانون را برعهده دارد. در حوزه انتخابات ریاست جمهوری قانون اساسی اصولی مانند اصل ۱۱۵ و ۱۱۰ را برای وظایف شورای نگهبان در نظر گرفته است.

به نظر می‌رسد که شورای نگهبان یک نهاد حقوقی است که مکلف است وظایف خود را براساس نص صریح قوانین انجام دهد. آنچه که از شورای نگهبان انتظار می‌رود اجرای صحیح وظیفه قانونی است.

شو