ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران گفت: اگر وزارت بهداشت مجوز دهد ما اسم فامیل افراد دریافت کننده واکسن را منتشر می‌کنیم.

آخرین آمار فوتی‌های کرونا در تهران اعلام شد

به گزارش سلام نو به نقل از فارس، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در خصوص منتفی شدن خرید واکسن کرونا توسط شهرداری تهران توضیحاتی داد و گفت: آمار مرگ و میر در تهران از ۱۵۰ به زیر ۱۲۰ رسیده و البته همچنان آمار نسبت به هفته آخر اسفند بالاست.

چندی پیش اعضای شورای اسلامی شهر تهران پیشنهاد خرید واکسن توسط شهرداری تهران را دادند و معتقد بودند که شهرداری با خرید واکسن می توانند به گروه های هدف خود در شهرداری که در معرض آسیب بیشتری در برابر کرونا هستند کمک کند.

بحث های زیادی مطرح شد و در نهایت هم مدیران شهری اعلام کردند که باید شورا در این باره مصوبه بدهد تا آنها بتوانند این کار را به صورت قانونی ادامه دهند اما به یک باره  لایحه از دستور کار شورای شهر خارج شد.

از سوی دیگر دولت برای برخی گروه ها در شهرداری از جمله کارکنان بهشت زهرا، پاکبان ها واکسن در نظر گرفته است که در برخی مناطق شهرداری که قرار بود این واکسن قسمت پاکبان ها شود به مدیران شهری رسید و تخلفاتی صورت گرفت.

در خصوص آخرین وضعیت خرید واکسن، موضوع واکسن خواری، وضعیت بهشت زهرا در پیک کرونا با ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران به گفت‌وگو نشستیم.

*چند جلسه پیش اعضای شورای شهر در صحن علنی پیشنهاد خرید واکسن توسط شهرداری تهران را دادند. این پیشنهاد بعد از صحبت‌های رئیس جمهوری بود که تقاضا کردند شرکت‌های خصوصی در بخش واردات واکسن کمک کنند. بعد از مطرح شدن خرید واکسن مدیران شهری اعلام کردند که باید شورای شهر در این زمینه مصوبه دهد تا بتوانند کار را قانونی پیش ببرند. قرار شد که این موضوع در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران مورد بحث و بررسی قرار گیرد، حتی قرار بود بحث تأمین هزینه‌ها هم بررسی شود، اما در جلسه روز گذشته شورا، این موضوع از دستور کار خارج شد. شما که خودتان پیشنهاد خرید واکسن را داده بودید، در این باره توضیح می‌دهید که چرا این کار از دستورکار خارج شد.

قرار بود هزینه های خرید واکسن از محل بودجه رفاهی کارکنان و بودجه بیماری ها واگیر دار باشد

خرید واکسن در وزارت بهداشت انجام می‌شود، اما دولت خواست که شرکت‌های خصوصی هم در بخش خرید کمک کنند. ما هم فکر کردیم برای کمک به دولت و همچنین با توجه به اینکه نیروهای خدماتی زیادی در شهرداری در اولویت تزریق واکسن هستند، ما این واکسن را خریداری کنیم.

بسیاری از افراد نیازمند در اولویت بالای تزریق واکسن قرار دارند، در نتیجه ما طرحی را آماده کردیم که امکان خرید واکسن فراهم شود و قرار بود که هزینه‌های آن هم از محل بودجه رفاهی خود کارکنان شهرداری و بودجه بیماری‌های واگیردار که در ردیف‌های بودجه شهرداری برای گروه‌های پرخطر بود، تأمین شود که توضیح می دهم چرا این موضوع از دستور خارج شد.

*از زمان شیوع کرونا در تهران ۲۴۰ راننده تاکسی جان خود را از دست داده‌اند، اما هنوز رانندگان تاکسی و همچنین رانندگان اتوبوس در اولویت دریافت واکسن نیستند. در این باره توضیح می‌دهید؟

رانندگان اتوبوس و تاکسی باید در اولویت دریافت واکسن باشند/فعلا نمی توانیم واکسن وارد کنیم

بله، باید رانندگان اتوبوس، تاکسی و همچنین پرسنل دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری که با مردم در ارتباط بیشتری هستند، در اولویت دریافت واکسن قرار گیرند. قرار بود که بخش خصوصی هم در تأمین واکسن کمک کند، اما به دلیل مشکلاتی که وجود دارد فعلا نمی‌توانند بخش خصوصی این کار را انجام دهند و ما هم فعلا طرح خرید واکسن توسط شهرداری را از دستورکار خارج کردیم، اما اگر امکانات دوباره فراهم شود و تأییدیه‌های لازم داده شود، به فوریت این طرح به صحن شورا آمده و بحث و بررسی در باره آن انجام می‌شود.

کشور ما هم در ارائه خدمات اولیه سلامت مانند واکسیناسیون‌های رایگان پیشرو بوده است/ موضوع واکسن کرونا متفاوت است

بگذارید همین جا یک موضوعی را بگویم؛ کل ارائه خدمات پایه سلامت وظیفه حاکمیتی است، به هر حال در همه جای دنیا دولت‌ها این کار را انجام می‌دهند و البته کشور ما هم در ارائه خدمات اولیه سلامت مانند واکسیناسیون‌های رایگان پیشرو بوده است و رتبه خوبی هم داشته است، اما واکسن کرونا موضوعش متفاوت است. با توجه به شرایط تحریم‌ها و محدودیت‌ها قدری کار سخت شده است و روند به کندی انجام می‌شود.

در بسیاری از کشورها افراد برخوردار هزینه واکسن خود را پرداخت می‌کنند

نکته بعدی این است که به خاطر کمبود واکسن در دنیا برخی کشورها که منابع محدود دارند، بخش خصوصی وارد شده و این واکسن را تأمین می‌کند و افراد برخوردار هم هزینه واکسن خود را پرداخت می‌کنند و الباقی منابع هم برای قشر نیازمند و کسانی که قدرت تهیه واکسن را ندارند مصرف می‌شود.

ما کشوری را داریم که یک میلیون دز بخش خصوصی واکسن وارد کرده است و هر کسی بخواهد می‌تواند آن را تهیه کند. البته در کشورهای اندونزی و پاکستان هم این اتفاق رخ داده است و قرار بود در کشور آلمان هم بخشی از واکسن آزاد شود، اما به خاطر عدم وجود واکسن هنوز  این امر رخ نداده است.

 فعلا  چون نمی‌تواند بخش خصوصی اقداماتی انجام دهد و تقریبا امکان‌پذیر نیست، فعلا طرح خرید واکسن از دستور کار شهرداری  خارج شده است. ممکن است برخی از شرکت‌ها هنوز مجوز ندارند و یا این که قیمت‌ها بسیار بالاست. در بسیاری از شرکت‌هایی که واکسن تولید می‌کنند بخش خصوصی هم شریک است و احتمال می‌رفت که واکسن بخش خصوصی وارد بازار و ب