در گزارش زیر متن کامل، شرح دعای روز اول ماه مبارک رمضان به صورت فیلم، عکس و صوت برای شما جمع آوری شده است که در ادامه مشاهده خواهید کرد.

متن کامل و شرح دعای روز اول ماه رمضان / فیلم و صوت

***دعای اولین روز ماه مبارک رمضان

مهدی شریعت‌بر به مضمون دعای اولین روز ماه مبارک رمضان اشاره و ابراز کرد: در دعای اولین روز ماه مبارک رمضان ۵ خواسته از سوی بندگان به درگاه خداوند مطرح شده که هر یک از آنان ارزش و اهمیت خاص خود را دارد بندگان در فراز اول این دعا از خدا می‌خواهند روزه آنان را از نوع روزه واقعی قرار دهد در اینجا روزه واقعی به معنای روزه ایی است که افرادی همانند «پیامبراکرم (ص)» و «ائمه معصومین (ع)» و بندگان خوب خدا به جا می‌آورند.

شریعت‌بر پیرامون انواع روزه ابراز کرد: بر اساس روایات سه نوع روزه وجود دارد روزه عمومی، روزه خاص و روزه خاص خاص در حوزه عمومی همان شیوه نخوردن و نیاشامیدن مد نظر قرار داده شده و پرهیز از آنچه روزه را باطل می‌کند، اما در روزه خاص علاوه بر نخوردن و نیاشامیدن اعضا و جوارح نیز از آلوده شدن به گناه بازداشته می‌شوند و ما در نوع سوم روزه که با عنوان روزه خاص خاص شناخته می‌شود قلب و ذهن افراد هم از گناه محافظت می‌شوند و افراد تلاش دارند تا درونشان را از و وسوسه و نفوذ شیطان دور بدارند و غیر خدا را در حرم دل کسب یا چیزی را راه ندهند، این نوع از روزه روزه‌ای خاص و ارزشمند است همان روزه واقعی که «پیامبراکرم (ص)» و «ائمه معصومین (ع)» آن را به جا می‌آوردند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‌

"اللهمَّ اجعل صِیامی فیهِ صِیامَ الصائِمین، وَ قِیامی فیهِ قِیامَ القائِمین وَ نَبِّهنی فیهِ عَن نَومَةِ الغافِلین، وَ هَب لی جُرمی فیهِ یا اِلهَ العالَمین وَاعفُ عَنّی یا عافِیاً عَنِ المُجرِمین."

«خدایا قرار ده روزه‌ام را در این ماه روزه روزه‌داران واقعی و شب زنده‌داری‌ام را نیز مانند شب زنده‌داران و بیدارم کن در آن از خواب بی‌خبران و گناهم را بر من ببخش ای معبود جهانیان و درگذر از من ای درگذرنده از گناهکاران.»

به گزارش ایسنا، آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح دعای روز اول ماه مبارک رمضان آورده است:

اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِیَامِی فِیهِ صِیَامَ الصَّائِمِینَ؛ خدایا روزه مرا روزه صائمین قرار بده؛ صائمین چه کسانی هستند؟

سه نوع روزه داریم؛ ۱- روزه عام ۲- روزه خاص ۳- روزه خاص الخاص

روزه عام: همان روزه‌ای است که عموم مردم می‌گیرند؛ نمی‌خورند و نمی‌آشامند، ولی متأسفانه به نامحرم هم نگاه می‌کند؛ گناه هم می‌کند؛ حجابش را هم مراعات نمی‌کند. بنابراین روزه عام روزه‌ای هست که انسان تنها از اموری که روزه را باطل می‌کند خودداری می‌نماید.

روزه خاص: روزه‌ای است که روزه‌دار علاوه بر اینکه از خوردن و آشامیدن خودداری می‌کند اعضا و جوارحش هم روزه دارد؛ چشمش را هم از معصیت می‌بندد؛ سحر که روزه می‌گیرد نیت می‌کند که خدایا من همه اعضا و جوارحم روزه است؛ گوشم غیبت نمی‌شنود، زبانم غیبت نمی‌کند، و … این روزه خاص است.

روزه خاص الخاص: این روزه، روزه‌ای هست که غیر از خدا هیچ چیز دیگری در دل روزه‌دار نباشد؛

ویژگی قائمین

وَ قِیَامِی فِیهِ قِیَامَ الْقَائِمِینَ؛ خدایا در ماه رمضان قیام مرا قیام قائمین قرار بده؛ یعنی شب که نماز شب می‌خوانم، قیامم قیام قائمین باشد، قائمین آنهایی هستند که در نماز از خوف خدا گریه و زاری می‌کنند.

حاج میرزاعلی محدث‌زاده پسر بزرگ شیخ عباس قمی (ره) نقل می‌کرد: پدرم وقتی نماز شب می‌خواند آن طور از خوف خدا گریه می‌کرد که ما از صدای گریه ایشان از خواب می‌پریدیم.

قیام ما را قیام قائمین قرار بده؛ یعنی نماز مرا نماز عاشقانه قرار بده؛ برای نماز شب از خواب باید بپریم نه اینکه ساعت کوک کنیم تا بیدار شویم.

وَ نَبِّهْنِی فِیهِ عَنْ نَوْمَةِ الْغَافِلِینَ؛ در این روز اول ماه رمضان مرا از خواب غفلت بیدار بکن؛ این هم دعای خوبی است، گناه نکنیم هر لحظه ممکن است مرگ از راه برسد مثلاً فلان آقای فروشنده دارد آب توی شیر می‌ریزد، یک مرتبه سکته می‌کند، مرگ که خبر نمی‌کند و اینها غفلت است.

وَ هَبْ لِی جُرْمِی فِیهِ یَا إِلَهَ الْعَالَمِینَ وَ اعْفُ عَنِّی یَا عَافِیاً عَنِ الْمُجْرِمِینَ؛ خدایا در این ماه رمضان مرا ببخش ای خدایی که از گنهکاران می‌گذری.

دعای روز اول ماه مبارک رمضان / صوت

دعای روز اول ماه مبارک رمضان / فیلم
کد خبر: 55241147

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 8 =

  تا انتخابات

  آخرین اخبار

  پربازدید

  پربحث