سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر خدمت به مردم نباشد، پست وزارت از آب بینی بز که امیرالمومنین(ع) گفت برای من کمتر است.

وزیر بهداشت: به خاطر تک‌صدایی، حرف غیر کارشناسی نمی‌زنم/ اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت گرفتار موج چهارم نمی‌شدیم

به گزارش سلام نو به نقل از ایرنا، سعید نمکی روز دوشنبه در جمع اعضای کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی کرونا در وزارت بهداشت افزود: از ما انتظار سیاسی کاری نداشته باشید، بلدیم اما اهلش نیستیم. با مردم شفاف و بی‌پرده صحبت می‌کنیم از من وزیر بهداشت انتظار نداشته باشید به خاطر تک صدایی، حرف غیر کارشناسی بزنم یا تایید کنم اما تا زنده‌ایم اجازه نمی دهیم بیماری پشت در بیمارستان بماند.

وی گفت: اگر خدمت به مردم نباشد، پست وزارت از آب بینی بز که امیرالمومنین(ع) گفت برای من کمتر است. من فقط برای خدمت به مردم اینجا نشسته ام. بدترین اتفاق شرمساری از یک مرد بزرگ است که هیچ وقت مرا تنها نگذاشت و یک لحظه که فکر می کنم حرفی بزنم که او را برنجاند بغض گلویم را می فشارد. هر نامه ای نوشتم این مرد بزرگ، مقام معظم رهبری بلافاصله جواب دادند. در همان روزهای اول نوشتم تصمیمات بزرگ یک قرارگاه می خواهد. ایشان بلافاصله فرمودند نگران نباشید و اعلام کردند که ستاد تشکیل شود و مصادیق را وزارت بهداشت تعیین می کند نه اینکه وزارت بهداشت یک عضو عادی ستاد باشد و گر نه بقیه تصیم بگیرند ما اجرا کنیم.

نمکی ادامه داد: ما با دام یکی از سهمگین ترین اپیدمی های تاریخ مواجه شدیم. این تیم ستاد کرونا و کمیته های آن غیرتمندانه تا آخر کرونا ایستاده و هیچ بیماری پشت در بیمارستان نمی ماند. ۸۰ هزار تخت آماده کردیم. پارسال سه هزار تخت آی سی یو اضافه کردیم اما پول ندادند.

وزیر بهداشت گفت: مردم بدانند در این شرایط سخت نیز هیچ بیماری پشت در بیمارستان نمی ماند. آبروی جمهوری اسلامی را حفظ می کنیم. امکان ندارد بگذاریم شهروندی در جمهوری اسلامی سوژه رسانه های معاند شود و افتضاح کشورهای اروپایی هرگز تا ما زنده ایم در جمهوری اسلامی رخ نمی دهد.

** عظمت مدیریت کرونا پیش از عید را هیچ کس باور نمی کرد

نمکی ادامه داد: تا قبل از عید با وجود همه مشکلات، کمبودها و تحریم های ظالمانه مدیریت موفق کرونا را رقم زدیم و عظمتی رقم خورد که هیچ کس باور نمی کرد.

وی گفت: در آمریکا تا ۶ ماه پیش ۱۱۱ میلیارد دلار برای مدیریت کرونا هزینه کردند در انگلیس ۲۲ میلیارد پوند اما ما در ایران هنوز از یک میلیارد دلار مقداری را نگرفته ایم. چنین حماسه ای بعد از دفاع مقدس در جمهوری اسلامی رقم نخورده بود و همگی ناشی از عنایت پروردگار و تجربه ذی قیمت دفاع مقدس و در دست داشتن بیرق رهبری در نظام جمهوری اسلامی است.

وزیر بهداشت افزود: در دوره ای به شدت و به زیبایی و وسواس با پیش بینی های درست و با اتاق کارشناسی سنجیده کرونا را مدیریت کردیم. ۱۴ ماه است حتی یک شب را پیوسته نخوابیده ایم و به یاد ندارم همکاران من هم غیر از این بوده باشند. یک رئیس دانشگاه یا معاونان یک روز با خانواده حتی ناهار نخورده است.

** اتفاقات پس از عید ربطی به کمیته های کرونا ندارد

وی ادامه داد: اما برخی جاها بی مهری هایی بوده که همکاران ما را کسل تر و خسته تر کرده است. قبل از عید راهی را رفتیم که همه می دانید راه پر سرعتی را با وجود سنگلاخ ها با دستهای بسته و چشم های باز در اقیانوس بلا شنا کردیم. زمانی که مرگ بالای هزار نفر را برای ایران پیش بینی کرده بودند مرگ دو رقمی داشتیم. بیش از یک ماه ویروس انگلیسی در خوزستان می چرخید اما مرگ ها را دو رقمی نگه داشتیم.

نمکی گفت: اتفاقاتی که بعد از عید افتاد هیچ ربطی به کمیته های کرونا ندارد، در مورد کمیته اجتماعی و انتظامی کرونا هر کس به جز قدردانی و تشکر حرفی بزند حرف ناصواب و بی انصافی است. این کمیته انتهای وقت گذاری و تدوین پیشنهاد را در موقع مناسب داشته است. دست بوس تک تک همکاران کمیته امنیتی و اجتماعی کرونا هستم که اعضای آن همیشه برای روی مین رفتن آماده بودند.

وی افزود: قرار نیست اعتماد مردم را که بزرگترین سرمایه اجتماعی است حراج کنیم. با مردم در پس پرده صحبت نمی کنیم. ۳۰ سال پیش که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودیم به آیت الله رفسنجانی گفتم در مورد رسانه های بیگانه تا زمانی که رژیم صهیونیستی غاصب پشت آنهاست این مسائل هست. از آنها ترسی نداریم از بی اعتمادی مردم هراس داریم.

وزیر بهداشت گفت: از زمانی که به مردم راست نگوییم، ترس دارم. حرف دو صدایی حرف یک صدایی را باید تعبیر کنیم. نفس دو صدا و یک صدایی را باید ارزیابی کنیم. اگر منظور بیان حرف غیرکارشناسی است که اعتماد مردم را خدشه دار می کند، انتظار تک صدایی نداشته باشید. این اشتباه است. ما حافظ جان مردم هستیم من وزیر بهداشت مردم ایران هستیم، شیعه سنی، مسیحی، کلیمی، زرتشتی، زندانی محکوم به اعدام و لامذهب همه باید زیر پوشش باشند. اگر مردم به ما اعتماد دارند به خاطر صداقت ما در بیان مسائل کارشناسی است.

** کسی اقدامات وزارت بهداشت در روزهای سخت را ندید

نمکی افزود: کسی کارهایی وزارت بهداشت را در این روزهای سخت ندید،؛ کسی نگفت ارزی که سال ۹۹ برای دارو گرفتیم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال آرام ۹۷ بود اما یک مورد صف دارو دیدید. کسی پرسید چطور ۴۷۰۰ قلم دارو را مدیریت کردید و کارخانه دارویی تعطیل نشد.

وی گفت: چطور عمل های جراحی به خاطر نبود داروی بیهوشی تعطیل نشد. چه کردی که یک استنت قلب در اتاق جراحی کم نیاید چه کردی که هم بیماران کرونا و هم غیر کرونایی را که تصادف کرده، مدیریت کردی و نگفتی «آی سی یو» نداریم چطور در خوزستان مدیریت کردی که هم ضربه مغزی و هم بیمار کرونایی را در «آی سی یو» پذیرش کردید.

وزیر بهداشت افزود: کمکی که وزارت ب