دکتر جعفرصادق تبریزی رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، از افزایش چشمگیر حجم واکسیناسیون از تیر خبر داد و گفت: برای واکسیناسیون کرونا، پرونده الکترونیک سلامت خود را کامل کنید.

حجم واکسیناسیون کرونا از تیرماه بالا می‌رود

به گزارش سلام نو به نقل از ایسنا، دکتر جعفرصادق تبریزی، با اشاره به شعار امسال روز جهانی بهداشت مبنی بر «جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر»، گفت: این شعار برای امسال بسیار مناسب است زیرا در دنیا شاهد هستیم که کشورها در حال دور شدن از عدالت هستند. به عنوان مثال امروز ۸۶ درصد واکسن کرونا دنیا را فقط شش کشور در اختیار دارند و این نشان دهنده چهره کاملا غیر عادلانه دنیا است که نگاه تبعیض آمیزی به واکسن دارند و اگر چنین شعاری محقق شود به ارتقا سلامت جهانی هم کمک خواهد کرد. ‌

۱۲۰۰ مرکز ۱۶ و ۲۴ ساعته ارایه خدمات کرونا در کشور

وی با اشاره به آغاز شیوع کرونا در ایران در اسفند ۱۳۹۸، اظهار کرد: با شروع این اپیدمی در کشور وزارت بهداشت بویژه معاونت بهداشت تغییراتی را در ساختار ارائه خدمات خود اعمال کرد و حدود ۱۲۰۰ مرکز جامع خدمات سلامت را تحت عنوان مراکز منتخب کووید ۱۹ با ۱۶ یا ۲۴ ساعت فعالیت تجهیز کرد و به مردم اعلام کرد که از این مراکز برای علائم کرونا استفاده کنند ما هم در سیستم خود این مراکز را به عنوان سطح ارجاع برای سطوح بالاتر تعیین کردیم.

یک بهورز به ازای هر ۷۰۰ نفر در ۱۸هزار خانه بهداشت

تبریزی تاکید کرد: حدود ۱۸ هزار خانه بهداشت در سطح کشور داریم که در روستاها در حال خدمت رسانی هستند و به این ترتیب برای هر ۷۰۰ نفر یک بهورز در روستاها آماده به خدمت است و ۵۳۴۳ پایگاه سلامت شهری و ۲۵۶ پایگاه سلامت روستایی که خدمات فعال خود را ارائه می‌کنند.

غربالگری تلفنی کرونا از سوی ۳۲ هزار بهورز و ۲۴۵۰۰ مراقب سلامت

وی ادامه داد: حدود ۳۲ هزار بهورز و ۲۴۵۰۰ مراقب سلامت از روزهای آغازین کرونا کار غربالگری شفاهی جمعیت تحت پوشش خود را آغاز کردند. این افراد به جمعیت تحت پوشش خود زنگ می‌زنند علائمشان را می‌پرسند، اگر فردی علائم خفیف داشت مورد آموزش قرار می‌گیرد و اگر علائمش شدیدتر بود او را به مراکز منتخب کرونا ارجاع می‌دهند. پس از آن بهورزان و مراقبین سلامت کارهای بعدی پیگیری را انجام می‌دهند.

چهار خدمت مراکز منتخب کووید ۱۹

وی با اشاره به فعالیت حدود ۱۲۰۰ مرکز جامع خدمات سلامت تحت عنوان مراکز منتخب کووید ۱۹، اظهار کرد: این مراکز ۴ کار اصلی را انجام می‌دهند، یعنی غربال، ویزیت، دارودرمانی سرپایی و انجام تست تشخیصی کرونا توسط این مراکز صورت می‌گیرد. اگر فردی با علائم شدید بیماری به این مراکز مراجعه کرد نیز به بیمارستان‌های منتخب کووید۱۹ ارجاع داده می‌شود و کسانی که در خانه امکان ایزولاسیون و جداسازی از سایرین را ندارند به اقامت‌گاه‌هایی که برای این منظور در نظر گرفته شده است معرفی می‌شوند.

تبریزی با اشاره به قراگیری کشور در موج چهارم کرونا، ادامه داد: تاکنون ۴ گام بسیج ملی مقابله با کووید۱۹ را انجام دادیم که در هر گام ویژگی‌های خاصی به اقدامات ما اضافه می‌شد برای مثال در گام اول غربالگری شفاهی را انجام دادیم و در گام دوم غربالگری آزمایشگاهی به غربالگری شفاهی اضافه شد و در گام سوم ارائه خدمات جا مانده به دو خدمت پیشین اضافه شد و در گام چهارم محله محوری به اقدامات قبل اضافه شد تا خدمات در محل‌ها و بر خانوار متمرکز شود تا افرادِ در معرض تماس نزدیک با بیماران را با تیم‌های رهگیری خود شناسایی کنیم و به کسانی که نباید از منزل و قرنطینه خارج شوند در خانه خدمات ارائه دهیم و حمایت و نظارت لازم را انجام دهیم.

گام پنجم بسیج ملی مقابله با کرونا؛ بزودی

وی افزود: گام اول با مشارکت بسیج مستضعفین و گام چهارم ما با مشارکت بسیج و سازمان هلال احمر و برخی سفیران سلامت داوطلب ما صورت گرفت. با تشدید گام چهارم از ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۹ تا ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ این گام به مرحله پایانی خود رسید که با تغییر چهره بیماری در کشور در شرف اجرای گام پنجم هستیم که به زودی اخبار آن منتشر می‌شود. علاوه بر تشدید شناسایی بیماران در تماس نزدیک و رهگیری آنها قرار است واکسیناسیون عمومی هم به عنوان یک فعالیت محوری به گام پنجم اضافه کنیم.

تست رایگان کرونا در مراکز جامع خدمات سلامت و خانه‌های بهداشت

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درباره اخذ تست کرونا در مراکز جامع خدمات سلامت و خانه‌های بهداشت، تصر