دکتر کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: بیش از ۲۱ میلیون دز واکسن کرونا به صورت قطعی خریداری شده است و به صورت تدریجی تحویل داده می شود.

تولید انبوه ۲ واکسن ایرانی؛ اواخر بهار/ واکسیناسیون علیه کرونا در کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد

به گزارش سلام نو به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور در تشریح روند واکسیناسیون کرونا در کشور و در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر تاخیر در تامین و تزریق واکسن، گفت: روند واکسیناسیون تابعی از روند تامین واکسن است؛ قاعدتا هرچه تعداد واکسن وارداتی تامین شده افزایش یابد، سرعت واکسیناسیون و تعداد تیم های واکسیناسیون و مراکز مربوطه نیز افزایش می یابد؛ این امکانات از روز نخست آغاز واکسیناسیون در کشور تا امروز متناسب با تعداد واکسنهایی بوده که در دسترس قرار گرفته است. از طرفی طبیعتا نیمی از واکسنهای تامین و توزیع شده برای دوز دوم واکسیناسیون است.

تاخیر در تامین واکسن کرونا در دنیا و ایران

وی افزود: همچنین دنیا در تامین واکسن با تاخیر مواجه است و تقریبا اغلب شرکتهای تولید کننده نتوانستند سفارشات و وعده قبلی خود را محقق کنند و قاعدتا ایران هم از این موضوع مستثنی نبود و تحت تاثیر این تاخیرها قرار گرفته است. همچنین موضوع دسترسی عادلانه به واکسن در میان جوامع مختلف، ناسیونالیسم واکسن، احتکار واکسن از مسیر خرید بیش از نیاز و بیش از ظرفیت واکسیناسیون توسط معدودی کشورهای ثروتمند و اغراض سیاسی در توزیع واکسن نیز به پیچیدگی این معضل افزوده است.

جهانپور در توضیح علت تاخیر در تحقق وعده شرکتهای تولید کننده واکسن در دنیا ادامه داد: بخشی از این تاخیرها به کندی روند تولید بسیاری از واکسن‌ها، محدودیت ظرفیت تولید و برخی به مشکلات ناشی از کمبود مواد اولیه و جانبی از قبیل رزین، ژل و مدیا و... و بخشی هم به موضوع ناسیونالسیم واکسن بازمی گردد. بر همین اساس برخی کشورها برخلاف وعده های قبلی، حتی واکسنهایی که به صورت قطعی خرید و پیش خرید شده بود را تحویل ندادند و آن را منوط به تامین نیاز کشور خود کردند و به این ترتیب چنین مباحثی تاخیر نسبی در تحویل واکسن در بازار جهانی را رقم زده است. توجه داشته باشید با روند فعلی، بیش از ۹۰ درصد جمعیت افزون بر ۶۷ کشور دنیا تا پایان سال میلادی جاری به واکسن دسترسی نخواهند داشت، این بی‌عدالتی در دسترسی در سایر کشورها نیز بالنسبه مشاهده می‌شود.

وی در توضیح چرایی تاخیر در تامین واکسن در کشور، افزود: از طرف دیگر در کشور ما بحثهای حاشیه ای ناشی از تحریم در برخی مواردی مضاف بر علت شده است. در مجموع آنچه از جانب طرف ایرانی باید انجام می شد، به رغم تمام مشکلات، در زمان خود انجام شده و قاطعانه عرض میکنم دقیقا در جای درستی قرار داریم و برنامه ریزی ها دوراندیشانه و واقع بینانه بوده است و هر روز درستی خود را بیش از پیش نشان می دهد؛ به طوری که واکسنهایی که ایمنی و اثربخشی آنها مبتنی بر اطلاعات ارائه شده رسمی و اسناد فنی بود، به خوبی در ایران رصد، تایید و سفارش داده شده است و از حداکثر ظرفیت های موجود استفاده شده است.

۴۲ میلیون دُز سفارش خرید ایران
خرید قطعی ۲۱ میلیون دُز

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: در همین راستا بیش از ۴۲ میلیون دُز سفارش واکسن وارداتی داشتیم که بیش از ۲۱ میلیون دز آن به صورت قطعی خریداری شده و روند تحویل تدریجی آنها از بهمن ماه ۹۹ شروع شده است.

وی ادامه داد: از این جمع، واکسن اسپوتنیک روسیه به رغم محدودیت و کندی تولید در روسیه، نیاز داخلی روسیه و همچنین با توجه به اینکه بیش از ۵۲ کشور مصرف کننده این واکسن هستند، به نظر می رسد با اختلاف کمی از برنامه زمان بندی در حال تحویل است و تا امروز ۵۲۰ هزار دز از این واکسن تحویل ایران شده است.

بدعهدی هند در تحویل واکسن به ایران

جهانپور در توضیح علت عدم ادامه تحویل واکسن هندی باوجود سفارش خرید ایران نیز گفت: در مورد واکسن کوواکسین هند نیز متاسفانه برخی مشکلات حاشیه ای و ورود دادستانی در کشور هندوستان، برای واکسنها و خریداران آنها از جمله ایران مشکلاتی را ایجاد کرد. از این رو حتی از ۵۰۰هزار دز واکسن مرحله اول که به صورت قطعی خریداری شده، فقط ۱۲۵ هزار دز تحویل شد که امیدواریم با پیگیری دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه، مشکلات تحویل واکسنها از هندوستان حداقل در مورد واکسنهایی که به صورت قطعی خریداری شده، رفع شود.

و اما تاخیر کوواکس در تحویل واکسنها

سخنگوی سازمان غذا و دارو عمده خرید قطعی ایران را از سبد کوواکس دانست و گفت: از مجموعه واکسنهای کوواکس، ۱۶میلیون و ۸۰۰ هزار دز از سوی ایران خریداری شده که اولین محموله آن شامل ۷۰۰هزار و ۸۰۰ دز واکسن آسترازنکا/آکسفورد تولید کره جنوبی با تاخیر دو سه هفته ای، دو شب گذشته تحویل ایران شد. در مجموع طبق وعده کوواکس مقرر است که سه میلیون و ۶۰۰ هزار دز از مجموع ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسن خریداری شده، تا پایان ماه می تحویل شود.

وی در این باره افزود: تزریق واکسنهای آسترازنکا/آکسفورد تولید شرکت کره جنوبی نیز بر اساس سند ملی واکسیناسیون کشور و طبق اولویت از پیش تعیین شده و بر اساس آخرین یافته های تزریق عمومی و گایدلاین های سازمان جهانی بهداشت در گروه های اولویت دار بر اساس پروتکل تنظیمی در کشور آغاز می شود.

توزیع ۸۹۵هزار دُز واکسن کرونا در کشور تا امروز

به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، در مجموع تا امروز ۸۹۵ هزار دز واکسن کووید۱۹ در سراسر کشور توزیع شده و به زودی نیز با نهایی شدن پروتکل کشوری تزریق آسترازنکا/آکسفورد، این ۷۰۰هزار دز نیز برای تزریق در شبکه بهداشتی توزیع خواهد شد.

نیاز ایران به ۱۲۰ میلیون دُز واکسن و برنامه ای هوشمندانه

جهانپور در تشریح برنامه ایر