رییس‌جمهور گفت: سه سال جنگ اقتصادی در ۱۰۰ سال اخیر بی‌نظیر بوده است. سه سال جنگ اقتصادی مدام را هیچ وقت نداشتیم و در جهان هم کمتر اتفاق افتاده است.

موج چهارم کرونا در دو استان کشور آغاز شده است / با واکسن‌هایی که امروز برنامه‌ریزی شده است، حتما شرایط نسبتا قابل قبولی خواهیم داشت

به گزارش سلام نو به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشکر و قدردانی از مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی اظهار کرد: خرید شب عید، رفت و آمد عید و سفرها در مجموع ممکن است ما را با مشکلی مواجه کرده باشد بر این اساس امروز در بررسی‌ها دیدیم متاسفانه در دو استان موج چهارم آغاز شده است و در برخی استان‌های دیگر هم اگر مراعات نکنیم، ممکن است وارد این موج شویم

وی افزود: برای روز طبیعت از مردم متشکریم. اکثریت قاطع مردم مراعات کردند و از خانه بیرون نرفتند البته مامورین موظف بودند به مردم تذکر بدهند و از ماموران نیروی انتظامی و مسوولان ذی ربط تشکر می‌کنیم و امیدوارم شرایط طوری شود تا سال‌های بعد مردم جبران کنند.

رییس جمهوری گفت: ما امسال در سال ۱۴۰۰ که سال پایان قرن هستیم،  در هر قرنی ممکن است مسائلی پیش آمده باشد. در یک قرن اخیر حوادث فراوانی از جمله جنگ‌های بین الملل را داشتیم. بی‌تردید یکی از حوادث بسیار مهم در این قرن این بیماری است و ما شاهدیم که چه جمعیتی مبتلا شدند و چه جمعیتی  از دست رفتند که این رقم نزدیک سه میلیون نفر است. خیلی های دیگر هم در دنیا بودند که مثبت بودند و تست گرفته نشده است و رقم مرگ و میر بالاتر از این‌هاست،  الان حدود ۱۳ و ۱۴ ماه است که جهان گرفتار است.

 سه سال جنگ اقتصادی در ۱۰۰ سال اخیر سابقه نداشته است

روحانی با بیان اینکه ما در ایران دو حادثه بی‌نظیر در این سال‌ها داشته‌ایم، اظهار داشت: یک حادثه، پاندمی کرونا بود که همه کشورها را گرفتار کرد و ما هم مبتلا شدیم ولی در کنار آن، جنگ و تروریسم اقتصادی را داشتیم که بی‌نظیر بوده است. سه سال جنگ اقتصادی در ۱۰۰ سال اخیر بی‌نظیر بوده است. سه سال جنگ اقتصادی مدام را هیچ وقت نداشتیم و در جهان هم کمتر اتفاق افتاده است.  

وی اضافه کرد: کرونا فشار سختی بر مردم وارد کرد اما مردم با ایستادگی، وحدت، کمک مومنانه، یاری، تلاش پزشکان و فداکاری کادر درمان با این ویروس مقابله کردند. کشور هم در برابر این بیماری و هم در برابر فشار اقتصادی کارنامه قابل قبولی دارد.  

روحانی ادامه داد: عده‌ای در برابر این بیماری خطرناک جان‌شان از دست می‌دهند، عده‌ای هم سلامتی‌شان با تهدید روبه‌رو می‌شود و هم در برابر جنگ اقتصادی زندگی‌شان سخت‌تر می‌شود.  

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه قدرت ملی ما بسیار مهم و قابل افتخار بوده است، خاطرنشان کرد: ملت ایران در کنار هم ایستادگی کرده‌ و توانست از مشکلات خارجی، طبیعی و بیماری و... عبور کند.  

چهار اولویت دولت در چهارماه پایانی دولت/ واکسن برسد شرایط بهتر می‌شود

وی با اشاره به دوران باقی مانده از مسئولیت دولت دوازدهم ابراز داشت: چهار ماه از دوران مسئولیت دولت باقی مانده است و همچنان یکی از اولویت‌های ما مقابله با این بیماری و ویروس است. با همه توان تلاش می‌کنیم آن را مهار و کنترل کنیم. با واکسن‌هایی که امروز برنامه‌ریزی شده است،  حتما شرایط نسبتا قابل قبولی خواهیم داشت.

رییس دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه اگر واکسن‌ها در اواخر بهار و اول تابستان به دست ما برسد و واکسیناسیون انجام شود، شرایط ما بهتر می‌شود، بیان کرد: مسئله مقابله با ویروس کرونا، شکست تحریم‌ها، بهبود معیشت مردم و تکمیل طرح‌های مهم اقتصادی که در پیشرو داریم، چهار اصل مهم دولت در چهار ماه باقی مانده است.

روحانی گفت: این ویروس سبک زندگی جدیدی را برای دنیا به ارمغان آورده است و در همه دنیا در غرب و شرق می‌بینیم که سبک زندگی‌شان با ۲ سال پیش فرق کرده است و در برخی جاها ویروس شدیدتر و برخی‌ جاها خفیف‌تر شیوع پیدا کرد.

 وی بیان کرد: یکی از تبعات این ویروس این بود که سبک زندگی را برای ما به ارمغان آورد و ما ناچاریم که این سبک زندگی را مراعات کنیم و این ویروس این سبک زندگی را برای جامعه، مراکز عبادی، ملی، آموزش، فرهنگ، بازار و کسب و کارمان تحمیل کرده ‌است. اگر این سبک که ویروس به ما تحمیل کرده را رها کنیم، حتما ضرر می‌کنیم و تا زمانی که مشکل این بیماری برای ما وجود دارد چاره‌ای جز رعایت پروتکل‌ها نداریم.

 رییس جمهوری ادامه داد: این ویروس در طول این ۱۴ ماه، نه از بین رفت و نه ضعیف شد. در ابتدا تصور این بود که داروی طبیعی یا شیمیایی، آمپول و یا قرصی پیدا می‌شود، که ۵-۶ روز استفاده شود و این ویروس را از میان ببرد ولی اینگونه نشد و  بشر به دارویی نرسید که بتواند این ویروس را از بین ببرد و خود ویروس مقاومت کرد و از بین نرفت.

روحانی عنوان کرد: برخی از ویروس‌ها بعد از یک دوره‌ زمانی ۶ماهه تا یکی دو یکسال از بین می‌روند، ولی این ویروس الان یک سال و چند ماه است که ایستادگی کرده و بدتر هم شده است.  

وی گفت: این ویروس نه تنها مانده بلکه جهش پیدا کرده و نوع جدید این ویروس که نام آن را ویروس انگلیسی، برزیلی، آفریقایی بگذاریم، خطرناک‌تر و بدتر است. ما در این یکی دو استانی که اکنون شروع جهش چهارم را مشاهده می‌کنیم، مانند یک خط مستقیم بالا می‌رود و انحنا ندارد و کج نیست. وقتی خط