محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهور گفت: موضع روشن ما برداشت تحریم‌ها است. هم کشورهای اروپایی و هم آمریکا باید اقدام روشن عملیاتی بردارند.

قطعنامه شورای حکام بر برجام و نوع نگاه ما به آژانس اثر منفی می‌گذارد

به گزارش سلام نو به نقل از مهر، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا جلسه مهمی که امروز با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر خارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون حقوقی برگزار شده، مربوط به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس انرژی اتمی است؟ اظهار کرد: خیر، این جلسه مربوط به قطعنامه شورای حکام نیست.

واعظی ادامه داد: پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام آژانس که طی روزهای اخیر اصلاحات زیادی روی آن انجام داده‌اند، برخی بندهای آن را برداشتند و آن را نرم کردند، از نظر ما یک موضع غیرسازنده و غیردوستانه تلقی می‌شود.

وی افزود: این قطعنامه هم روی مذاکرات ما در برجام اثرمنفی می‌گذارد و هم در نوع نگاه و همکاری ما با آژانس اثر منفی خواهد گذاشت. توصیه ما این است که این روش، روش دوستانه و درستی نیست و تا دیر نشده است باید اصلاح شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به گفتگوی روحانی و رئیس‌جمهور فرانسه، گفت: موضوعات مختلفی در این تماس تلفنی که یک ساعت و خرده ای بود، مطرح شد از جمله در ارتباط با مسئله برجام. مکرون گفت هم ما و هم اروپا و هم آمریکا علاقه‌مندیم که برجام حفظ شود و تعهدات انجام گیرد.

واعظی گفت: اینکه امروز این مسئله به طول انجامیده، به دلیل بروکراسی است که وجود دارد زیرا تعداد تحریم‌های آمریکا زیاد بوده است و رفع تحریم‌های برجامی هم وجود دارد.

وی افزود: موضع ما این است که تحریم‌ها باید برداشته شود و هم کشورها اروپایی و هم آمریکا باید یک اقدام عملی کنند تا ما هم پس از راستی‌آزمایی، یک اقدام متقابل انجام دهیم. در این تماس تلفنی قرار شد که روی ایده‌های مطرح شده، هم ما و هم آنها بیشتر فکر کنند و در سطوح کارشناسی ارتباطات برقرار شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به پیشنهاد ۱۵ میلیارد دلاری سال گذشته مکرون به ایران، گفت: شرایط ما و برجام با آن زمان فرق کرده است. در آن زمان فرض ما بر این بود که دولت آمریکا نمی‌خواست به برجام برگردد بنابراین پیشنهاد ما این بود که اروپایی‌ها باید با یک پیشنهاد جدید جبران کنند اما الان نوع مذاکرات ما متفاوت شده است.

واعظی در پاسخ به سوالی درخصوص لوایح FATF و بیانیه برخی نمایندگان مجلس مبنی بر لزوم مخالفت مجمع با این لوایح، گفت: من اطلاعی از اینکه آیا بررسی لوایح FATF به سال آینده موکول شده است را ندارم. بیانیه مجلس را هم دیدم، به هرحال این مجلس خیلی با موضوعات مختلف مخالفت می‌کند.

وی گفت: جلساتی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام و در کمیته های مختلف برگزار شده و گزارشاتی که دوستان ما دادند، گزارشات خوبی است که جلسات سازنده بوده است. ما این نوع جلسات کارشناسی که در یک ماه اخیر در مجمع برگزار شده را خوب تلقی می‌کنیم و امیدواریم تعامل بین دولت و مجمع تشخیص ادامه پیدا کند تا به نتیجه‌ای برسد که مردم منتفع شوند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درخصوص استرداد اموال ایران از کره جنوبی، عراق و ژاپن، گفت: پولی که در این کشورها هست، برای ماست و اینطور نیست که قرار باشد آمریکا و اروپا به ما پولی بدهند. دولت قبلی آمریکا با رفتارهای غلط خودش و زور و قلدری آنها را تهدید کرد که پول ایران را مسدود کنند اما الان دولت جدید آمریکا می‌گوید من روش‌های دولت قبل را قبول ندارم.

واعظی گفت: دولت هایی مثل کره جنوبی، عراق و ژاپن می گویند این پول متعلق به شماست و ما آمادگی داریم که به شما بدهیم، بنابراین این نباید کار سختی باشد. اگر دولت جدید آمریکا اعتقادش بر این است که روش های دولت قبلی درست بوده که تا الان گفته من قبول ندارم. نمی‌شود هم بگوید من قبول ندارم اما بخواهد در عمل همان کارها را بکند.

وی افزود: ما به این کشورها گفتیم اگر این مساله از طریق مذاکره حل نشود، ما از طریق حقوقی اقدام می‌کنیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به سخنان اخیرش درخصوص نرخ ارز و ارتباط آن با معیشت مردم، گفت: نوار صحبت‌های من وجود دارد. سخنان من هم در مکان دربسته ای نبوده است بلکه تمام بخش خصوصی اصفهان بودند و من در ارتباط با موضوع دیگری صحبت می‌کردیم و بحث این بود که به بخش خصوصی به ما می‌گفتند اجازه دهید ارز حاصل از صادرات را خودمان درموردش تصمیم بگیریم.

واعظی گفت: من در پاسخ به این درخواست استدلال کردم در شرایطی که ما تحت تحریم قرار و فشار داریم و فروش نفت کاهش یافته، اولویت اول کشور این است که بتوانیم دو کار انجام دهیم. اول اینکه کالای اساسی مردم را وارد کنیم و دوم اینکه مواد اولیه کارخانجات را از خارج تامین کنیم تا چرخ کارخانه ها بچرخد و کارگران ما مشغول باشند.

وی افزود: وقتی خودمان نفت صادر نمی‌کنیم یا کم صادر می‌کنیم چاره‌ای نداریم وقتی از کشور ما صادراتی انجام می‌شود، باید با ارز صادراتی نیازهای کشور را تامین کنیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: من در یک جایی گفته بودم حتی زمانی که ارز به ۲۵ هزار تومان رسید، با اینکه این ارز برای دولت گران است، اما برای تامین کالای اساسی از این ارزاستفاده کردیم. یک شیطنت آگاهانه‌ای کردند و سخنان من در این زمینه را تغییر دادند.

واعظی گفت: من مرتب سخنرانی و مصاحبه می‌کنم و جزو کسانی در دولت بودم که همواره درباره نرخ غیرواقعی ارز با صراحت حرف زدم اما به هرحال از این کارهای غیراخلاقی در کشور انجام می‌شود

وی تاکید کرد: من متاسفم که چرا وقتی یک مطلبی که اصل آن بی‌اساس بوده و ما هم چند ساعت بعد تکذیب کردیم را برخی اصرار دارند بگوین