کیانوش جهانپور سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش اظهارات شبکه اینترنشنال در خصوص آمارسازی وزارت بهداشت گفت: این ها اظهار نظر سیاسی است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از تست منفی کرونای ۱۲۰۰ بیمار مبتلا به HIV خبر داد.

به گزارش سلام نو، کیانوش جهانپور، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست خبری با اصحاب رسانه از طریق ویدئو کنفرانس، گفت: استفاده از داروهای ضدویروس بیماران اچ آی وی از اول در پروتکل درمانی کرونا هم بود. ۱۲۰۰ نفر از بیماران مبتلا به اچ آی وی تست دادند و همه منفی بودند. شاید داروهای آنها باعث مصونیت بیماری برای آنها باشد. آمار مبتلایان اچ ای وی به کرونا بسیار پایین‌تر از پیش‌بینی‌ها بود. البته این یک مقوله مطالعاتی است و باید مستندات علت آن را مشخص کنند، اما ممکن است به خاطر داروهایی باشد که استفاده می‌کنند.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا بیان کرد: با توجه به تشخیص دانشگاه‌های علوم پزشکی عمل های فوری انجام می شود. قسمت اعظم تخت های کرونای ما خالی است. در رابطه با آی سی یو هم همین طور است. بیش از ۳۲ درصد تخت های ای سی یوی ما خالی است. باید به بیماری های دیگر رسیدگی کنیم و این ضروری است، ولی در این مقطع این شامل جراحی‌های زیبائی نخواهد شد.

وی در ادامه گفت: در رابطه با دستگاه زباله سوز عفونی ساز چینی باید بگویم که هر شرکت ایرانی کوچک هم می تواند بسازد. این زباله سوزها در سراسر کشور وجود دارد. البته نمی دانم که رقابتی در این زمینه بین استان ها وجود دارد یا نه؟ اما مشکلی در تهیه ندارند. هم قم و هر شهر دیگری می تواند به راحتی تهیه کند.

جهانپور بیان کرد: ما در  وزارت بهداشت، نه ماسک تولید می کنیم، نه توزیع کننده ماسک هستیم. ممکن است بخشی برای فروش داروخانه ای باشد که به ما مربوط می شود. در رابطه با قیمت گذاری در داروخانه هم یک بخش نامه صادر کردیم که همچنان بر جا است. آموزش های متعددی برای ساخت ماسک خانگی داده شده است که با ساده ترین ابزارها، امن ترین ماسک ها ساخته می شود.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، بیان کرد: با توجه به تشخیص دانشگاه های علوم پزشکی عمل های فوری انجام می شود. قسمت اعظم تخت های کرونائی ما خالی است. در رابطه با آی سی یو هم همین طور است . بیش از ۳۲ درصد تخت های ای سی یوی ما خالی است. باید به بیماری های دیگر هم رسیدگی کنیم. این ضروری است. ولی در این مقطع این شامل جراحی های زیبائی لوکس یا مانند آن نخواهد شد.

جهانپور در ادامه بیان کرد: داروهای معمولی بیمه شدگان، نیاز به تمدید ندارند. می توانند تا شش بار داروهای خود را بگیرند. اما بیماران خاصتر ممکن است با بیمه به مشکل بخورند. داروهای بیماران مزمن، قلبی، پارکینسون، عروقی و قلب و ... می توانند تا شش بار دارو را تحویل بگیرند.

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت،  گفت: طرح ترافیک و موارد مشابه آن، بنا بر تمام سیاست گذاری ها، تصمیمات ستاد کرونا است. این تصمیم بر این است که طرح ترافیک نخواهیم داشت. اگر پیشنهاداتی وجود دارد، می تواند به ستاد فرستاده شود تا بررسی شود. اما آنچه تا امروز مشخص شده است، فقدان اجرای طرح ترافیک در شهرهای بزرگ است.

وی اشاره کرد: هیچ کدام از اپلیکیشن ها همکار وزارت بهداشت حساب نمی شوند. تنها نرم افزارهایی که رسما اعلام می کنیم مانند ماسک، تنها نرافزارهایی هستند که ما آنها را همکار می دانیم.

روابط عمومی وزارت بهداشت بیان کرد: پزشکی علم مبتنی بر شواهد است. اگر سودمندی هر فراورده سنتی یا مدرن، مشاهده شود، می توانیم آن را در درمان استفاده کنیم. بسیاری مطالعات هم مانند خیلی از بیماری های دیگر، در گروه پزشکی اسلامی انجام می شود.

وی در رابطه با اظهارات شبکه اینترنشنال در خصوص آمارسازی وزارت بهداشت، گفت: اینها اظهار نظر سیاسی است. افرادی عامل سرویس های خارجی و امنیتی هستند که این خبرسازی را انجام می دهند. اطلاعات ما اطلاعات مشخص است. از زمان نمونه گیری تا زمان گزارش به بیمار و اعلام  ما از رسانه ۲۴ ساعت است. آن سامانه ای که آنها اشاره کردند، آفلاین است و حتی تا  ۴۵ روز هم به روز نشده است. کسی از آن استفاده نمی کند، کسی از سامانه عجیب و غریب سری هم استفاده نمی کند.

جهانپور بیان کرد: ناظران باانصاف قائل به این هستند که ایران، با توجه به شدیدترین وضعیت اقتصادی و تحریم با این مشکل روبرو شد. در این شرایط با استفاده از ظرفیت های خود، بهتر از کشورهایی که مشکلات مذکور را حداقل تا قبل از کرونا نداشتند، عمل کردیم.

/ایلنا

کد خبر: 47043642

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

آخرین اخبار