رئیس مجلس در رابطه با لغو ویزای ایران و مقدونیه اظهار کرد که ایران نظر مثبتی دارد و اگر وزارت خارجه مقدونیه پیگیری کند، ایران نیز شرایط آن را فراهم خواهد کرد

به گزارش سلام نو به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی و طلعت جعفری رئیس پارلمان مقدونیه امروز در حاشیه صد و چهل و یکمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی (IPU) دیدار و گفت‌ وگو کردند.

لاریجانی در ابتدای این نشست با ابراز خرسندی از روابط ایران و مقدونیه، گفت: می‌توان این روابط را به ویژه در زمینه همکاری‌های تجاری و اقتصادی افزایش داد.

وی از دیدگاه مثبت ایران در رابطه با لغو ویزای ایران و مقدونیه خبر داد و افزود: اگر وزارتخانه امور خارجه مقدونیه پیگیری کند، ایران نیز شرایط آن را فراهم خواهد کرد، به ویژه اگر لغو ویزا صرفا مربوط به ویزاهای سیاسی و خدمت نباشد چرا که ایران کشوری توریست‌پذیر است و این مسئله به لحاظ اقتصادی نیز برای ایران حائز اهمیت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با ابراز موافقت از دنبال کردن مالیات مضاعف توسط دو کشور ادامه داد: اگر این لایحه در پارلمان مقدونیه مورد بررسی قرار گیرد، در ایران نیز پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

لاریجانی با اشاره به ضرورت گسترش روابط اقتصادی و توریستی، گفت: گسترش روابط توریستی، باید تسهیل شود.

همچنین در ادامه رئیس پارلمان مقدونیه هم نسبت به حل مشکلات اقتصادی میان دو کشور تأکید کرد و افزود: مبنای توسعه روابط بر توافقنامه‌ها است و حذف ویزا و توافق‌هایی همچون آموزشی، فرهنگی و تجاری در توسعه روابط کشورها بسیار حائز اهمیت هستند.

وی با بیان اینکه مقدونیه هیچ پیش شرطی برای روابط تجاری با ایران ندارد، اظهار داشت: مباحث مطروحه در این نشست را با هیأت دولت مطرح و پیگیری خواهم کرد./ ایرنا

کد خبر: 31427048

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

اخبار عجیب

آخرین اخبار