• خدای بهار نارنج های شیراز باز هم غوغا به پا کرد

  خدای بهار نارنج های شیراز باز هم غوغا به پا کرد

  اگر خدای اردیبهشت شیراز نبود کدام قصیده عطر جاودان به خود می گرفت که امروز طاقچه ی خانه مان را به بوی غزل حافظ مزین کنیم

 • ناگفته‌هایی درباره ایدز و اچ آی وی

  ناگفته‌هایی درباره ایدز و اچ آی وی

  متاسفانه به دلیل بحران های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی موچود در جامعه و همچنین پاندمی کووید ۱۹ بیماری اچ آی وی مورد غفلت و فراموشی قرار گرفته و به حاشیه رانده شده است که این به معنی کم شدن و توقف شیوع بیماری نیست و اتفاقا اچ آی وی به مانند آتش زیر خاکستر از این غفلت استفاده کرده و باعث بروز بحران ها و مشکلات بسیار بیشتری می شود .

 • دریغا اخلاق، دریغا اجتهاد

  دریغا اخلاق، دریغا اجتهاد

  مساله از ابعاد مختلف قابل بررسی است، از قبیل بعد جامعه شناسی، علل و ریشه‌های نهادینه شدن خشونت علیه زنان، وضعیت حقوق خانواده عموماً و در جوامع قبیله‌ای خصوصاً وبسیاری مسائل دیگر ولی نگارنده این سطور برآنست که دراین یادداشت کوتاه تنها درزمینه آشنایی و تخصص خویش بنگارد و مابقی را به دیگران وانهد.

 • چرا روزگار صنعت خودروی ما این‌قدر غصه‌آور است؟

  یادداشت/ سیدجمال هادیان‌طبائی‌زواره؛

  چرا روزگار صنعت خودروی ما این‌قدر غصه‌آور است؟

  سیدجمال هادیان‌طبائی‌زواره طی یادداشتی با بررسی وضعیت فعلی صنعت خودروی کشور، به این سوال پاسخ داده است که چرا روزگار صنعت خودروی ما این‌قدر غصه‌آور است؟

 • چگونه می‌توان از بازار ارزهای دیجیتال سود منطقی کسب کرد؟ / هشدارهایی درباره ورود به بازار کریپتوکارنسی‌ها

  چگونه می‌توان از بازار ارزهای دیجیتال سود منطقی کسب کرد؟ / هشدارهایی درباره ورود به بازار کریپتوکارنسی‌ها

  متاسفانه پدیده دیگری که در این فضا به وجود آمده ورود شرکت های پانزی و زیرمجموعه گیری به این حوزه همچون شرکت یونیک فاینانس که باقی مانده آنها ظاهرا در حال فعالیت هستند. به طور کلی شرکت‌هایی که وعده سود تضمینی و ثابت روزانه یا ماهیانه می‌دهند کلاهبردار هستند و بعد از مدتی اجازه خروج سرمایه به مردم را نمی‌دهند یا اعلام ورشکستگی می‌کنند.

 • تغییر پارادایم سیاسی و چشم انداز آینده ایران

  تغییر پارادایم سیاسی و چشم انداز آینده ایران

  برای مثال مائوستونگ رهبر چین کمونیست، با همه اشتباهات وحشتناک خود، از جمله انقلاب فرهنگی و کشتار مخالفان با رویکردهای ایدئولوژیک و.... در اواخر عمر از کسانی همچون دنگ شیائوپینگ که مورد غضب او قرار گرفته، زندانی و تبعید کرده بود، اعاده حیثیت کرد و به قدرت برگرداند که خواهان کنار گذاشتن رویکردهای ایدئولوژیک و به دنبال توسعه، ترقی، رفع فقر، انباشت ثروت، رفاه و ... بود.

 • برای حمیدرضا صدر؛ استاد روایت کردن و کودکی که هرگز بزرگ نشد

  برای حمیدرضا صدر؛ استاد روایت کردن و کودکی که هرگز بزرگ نشد

  روایت هنر صدر بود، هنری که در کتاب‌ها، نوشته‌ها، حرف زدن و هر جایی دیگری آن را به خوبی و بدون خود نمایی برای همگان به نمایش گذاشت و کام آنان را شیرین کرد.

 • یک قمه‌کشی دخترانه

  یک قمه‌کشی دخترانه

  این دخترهای نوجوان که سر و وضع‌شان نشان می‌دهد از طبقه متوسط هستند، در چه خانواده‌هایی و در چه شرایطی تربیت شده‌اند؟ والدین آنها کجا هستند؟ آیا از وضعیت دختران خود و دوستانی که با آنها نشست و برخاست می‌کنند، آگاهی دارند؟

 • در سوگ ریحانه یاسینی، مهشاد کریمی؛ خبرنگاران و احترامی که تنها پس از مرگ دیده می‌شود

  در سوگ ریحانه یاسینی، مهشاد کریمی؛ خبرنگاران و احترامی که تنها پس از مرگ دیده می‌شود

  احترام واقعی به مهشاد کریمی، ریحانی یاسینی و ۲۹ خبرنگار دیگر این بود که وقتی برای یک پروژه دسته چندم دولتی به آذربایجان غربی دعوت شدند به جای اتوبوسی که پر از نقص فنی بود و حتی ترمز نداشت یک اتوبوس درست و حسابی وظیفه جابه‌جایی آنان را به عهده می‌گرفت.

 • آینده وضعیت مسکن به زبان آدمی‌زاد

  آینده وضعیت مسکن به زبان آدمی‌زاد

  این نوشته تلاش می‌کند به جای ارائه مفاهیم عمیق اقتصادی، مساله املاک در دوران پیش‌ِرو را به صورت همه‌فهم مورد بررسی قرار دهد. چه آنکه اگر بخواهم مساله را بیش از حد علمی نگاه کنم از توان خودم نیز خارج است. لازم است ابراز کنم که من سعید زمانی نگارنده این سطور یک مشاور املاک هستم که با دقت ویژه و از درون بازار مساله را زیر نظر دارم.

 • نیاز به اصلاح جدی

  نیاز به اصلاح جدی

  اما درخواست کاندیداهای ردصلاحیت شده بویژه آقایان دکتر پزشکیان،دکتر لاریجانی و...باستناد مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و بندی از سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی توسط مقام رهبری به جایی نرسیده است  و مرتب سخنگوی آن شورا تاکید دارد که به قانون عمل نموده و پاسخگو است؟!

 • در طول سال ۱۳۹۹ ارزش ریال چقدر افت کرد؟

  در طول سال ۱۳۹۹ ارزش ریال چقدر افت کرد؟

  کاهش ارزش پول یا همون تورم، به‌طور مستقیم قابل مشاهده نیست. پس با تحلیل نرخ ارز، طلا و قیمت سبد کالاهای مختلف سعی می‌کنیم میزان کاهش ارزش پول رو تخمین بزنیم.

 • در فقدان درک شایسته از اقتصاد

  در فقدان درک شایسته از اقتصاد

  در رابطه با مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری و نکاتی که در آن مطرح می‌شود، لازم است توجه داشته باشیم که برخی افراد که شعارهای رفاهی و اقتصادی و پرداخت یارانه بیشتر و زمین و مسکن می‌دهند،

 • تورم قوانین؛ چالش نظام تقنینی ایران

  تورم قوانین؛ چالش نظام تقنینی ایران

  تورم قوانین از چالش های پیش رو نظام قانون گذاری ایران است. برای خروج از این چالش،تنقیح قوانین امری ضروری است. قانون گذار در سال های اخیر اقداماتی را در این عرصه آغاز نموده است و قوانین قدیمی را نسخ نموده است. کدگذاری قوانین جدید و جایابی آنها بر اساس تنقیح انجام شده نیز می تواند از سرگشتگی قانون گذاری بکاهد و  سبب سهولت دسترسی به قانون شود.

 • سلامت روان کودکان در تابستان کرونایی

  سلامت روان کودکان در تابستان کرونایی

  تابستان و فصل پایان کلاس‌های درس درحالی از راه رسیده که سال گذشته تحصیلی در عمل تفاوت چندانی با تابستان‌های گذشته نداشت: تعطیلی مدارس، نداشتن حضور فیزیکی در سر کلاس‌های درس و دوری از فضای مدرسه.

 • آقای لاریجانی بعد از انتخابات هم به کلاب هاوس بیا

  آقای لاریجانی بعد از انتخابات هم به کلاب هاوس بیا

  صادق زیباکلام استاد دانشگاه نوشت: علی لاریجانی که در کلاب‌هاوس ظاهر شد، علی لاریجانی بود که سعی می‌کرد مدافع آنچه در گذشته اتفاق افتاده و او مستقیم یا غیرمستقیم در آن نقش داشته است، نباشد و برعکس، سعی کرد که در حقیقت به نوعی توجیه‌گر خیلی از تلخی‌هایی باشد که در گذشته رخ داده است.

 • کدام جمهور؟

  کدام جمهور؟

  نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری یکی پس از دیگری در سالن ثبت‌نام ظاهر شدند، نام نوشتند، عکس گرفتند، خطابه خواندند و اندکی بعد فیلم حضور پرشکوه‌شان از ستادها، فضای مجازی را عطرآگین کرد. روزنامه همشهری امروز،روزنامه همشهری صبح،صفحه روزنامه همشهری،دانلود روزنامه همشهری امروز،همشهری آنلاین

 • انتخابات و پاسخ به سوالی تاریخی!

  انتخابات و پاسخ به سوالی تاریخی!

  در این روزهای انتخاباتی شدن فضای کشور و اولویت داشتن «اقتصاد» در سخنان و برنامه‌های کاندیداها بد نیست به یک سوال تاریخی در این حوزه اشاره نمود.

 • زندگی‌کردن یک امر دسته‌جمعی است

  یادداشت انتخاباتی آذری جهرمی:

  زندگی‌کردن یک امر دسته‌جمعی است

  «زندگی کردن» یک امر دسته‌جمعی ممکن است. اگر بخواهند!

 • ناکامی در اشتغالزایی به دلیل خطاهای سیاستی

  ناکامی در اشتغالزایی به دلیل خطاهای سیاستی

  بنابراین حل مشکل بیکاری آنقدرها هم ساده نیست که هر وزیر و مدیر و مسوول و نماینده‌ای بتواند نسخه بدهد و معضل را حل کند. اگر به همین سادگی بود سه دهه پس از پایان جنگ، این تعداد بیکار آشکار و پنهان در کشور وجود نداشت. اغلب وزرا و مدیران میانی تا پایین‌ترین رده و نیز نمایندگان مجلس برای حل مشکلات اقتصادی- اجتماعی مردم، خود را بی‌نیاز از متخصصین می‌دانند و خود پیشنهاد می‌دهند و خود عمل می‌کنند. حاصل آن اتلاف حجم وسیعی از منابع مالی کشور بوده است بدون دستیابی به اهداف مورد نظر. 

 • واقعی‌بینی و مذاکره

  واقعی‌بینی و مذاکره

  خبرهایی که از وین در محافل خبری ایران منتشر می‌شود و مبتنی بر آن اعلام می‌شود، دریچه‌های مثبتی بین ایران و کشورهای۱+۴ (از منظر ایران) گشوده شده است.

 • حکمرانی اقتصادی؛ نظارت و هماهنگی نهادها

  حکمرانی اقتصادی؛ نظارت و هماهنگی نهادها

  حکمرانی اقتصادی (Economic Governance) عبارت است از سیستمی از نهادها، فرآیندها و رویه‌هایی که برای تحقق اهداف اقتصادی یک جامعه استقرار می‌یابد. حکمرانی اقتصادی،

 • دو پدیده انتخابات ۱۴۰۰

  دو پدیده انتخابات ۱۴۰۰

  جدا از شخصیت‌های اصلاح‌طلب یا اصولگرا، که هنوز برای ورود به عرصه رقابت‌های انتخاباتی مردد هستند، اعلام کاندیداتوری صریح و شفاف مصطفی تاج‌زاده و صدور بیانیه‌ای سرشار از مفاهیم و واژگانی برخاسته از چهار دهه مطالبات مردم اقشار مختلف، علاوه بر هویداکردن ویژگی‌های شخصیتی تاج‌زاده، تقریبا تمامی معادلات و پیش‌بینی‌های آماری را برهم زده است.

 • انتخابات و قواعد راهنما

  انتخابات و قواعد راهنما

  اصلاح‌طلبان باید همیشه با خود بیندیشند که در چه شرایطی در انتخابات شرکت نخواهند کرد. اصل شرکت در انتخابات است، اما در وضعیت ایران همیشه باید بدانیم که چه زمانی در انتخابات شرکت نخواهیم کرد. مساله دعوت مردم به تحریم انتخابات نیست. مساله این است که حداقل شرایط لازم برای شرکت فعال و جمعی در یک انتخابات را چه می‌دانیم؟

 • تحولات قیمت نفت و پیامدهای آن برای اقتصاد ایران

  تحولات قیمت نفت و پیامدهای آن برای اقتصاد ایران

  سناریوی خوش‌بینانه قیمت بالاتر از ۷۰ دلار، کمترین احتمال وقوع را دارد، اما عرضه ارز را به میزانی بیش از پیش‌بینی افزایش می‌دهد و می‌تواند نرخ ارز در بازار غیررسمی ارز ایران را بکاهد که به کاهش فشارهای تورمی می‌انجامد. ترکیب این سناریو با لغو احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران به معنای شرایط رو به بهبود برای اقتصاد ایران خواهد بود.

 • اُسّا زلفی و نامزدهای ریاست‌جمهوری!

  اُسّا زلفی و نامزدهای ریاست‌جمهوری!

  کار برخی از این نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری هم شبیه همان اسا زلفی شده است! با کمترین دانش و شناختی از اقتصاد ملی و بین‌المللی، چنان وعده بهبود وضع معیشت مردم و اصلاح ساختار اقتصادی را می‌دهند که هر دانش‌آموزی هم می‌داند که وعده‌هایشان بر آب استوار است!

 • تقابل راهبردی آمریکا و چین

  تقابل راهبردی آمریکا و چین

  روابط راهبردی آمریکا و چین از انقلاب کمونیستی سال ۱۹۴۹ تاکنون دچار چرخش‌های مهمی شده و از تنازع سخت‌افزاری و جنگ و خونریزی به همکاری و از همکاری به رقابت در امور نرم افزاری کشید و اکنون در آستانه تقابل راهبردی قرار دارد.

 • امارت اسلامی

  امارت اسلامی

  به‌گمان من مدل «امارت اسلامی افغانستان» ممکن است اذهان برخی نیروهای درون ایران را تحریک کند و آن‌ها به فکر «امارت اسلامی ایران» بیفتند. در مقام نشانه‌شناسی ما اکنون با سه نشانه مواجه هستیم که هر یک به کیفیتی دلالت بر این ایده دارند.

 • حمله به رییس‌جمهور

  حمله به رییس‌جمهور

  آقایان «تشنه خدمت»! اگر شعار «مرگ بر» را رواج بدهید و از اتهام‌های اخلاقی بهره بگیرید، بعداً اگر همین‌ها برای سایر مسئولان هم به‌کار رفت، عصبانی و ناراحت نشوید. فردا تعجب نکنید اگر در یک تجمع، مردم «مرگ بر» را برای مسئول دیگری به کار بردند و از منقلی بودن او سخن گفتند. فراموش نکنید که جامعه خشمگین آماده گفتن شعارهای تند علیه همه چیزهایی است که شما فکرش را هم نمی‌کنید!

 • ‌مسیر خطیر دیپلماسی ایران در ماه‌های پیش‌رو

  ‌مسیر خطیر دیپلماسی ایران در ماه‌های پیش‌رو

  مسائل سیاسی داخلی اعم از موضع مجلس فعلی و نگرش جریان غالب آن به اضافه‌کردن ریاست‌جمهوری به اردوگاه خود نباید باعث شود که تا دولت بعدی، برجام پا نگیرد.